Cheyenne and Torrington are the hosts of this year's state tournaments.

Starting this year, per the National Legion Board, all games will be 7 inning contests.

The tournament is modified double-elimination format.

The first 2 days proceed as normal.

On Day 3 there are 3 games...2 elimination games, and then the 2 teams that are 2-0 vs. each other.

After Day 3, there will be 1 team in the winners bracket and 3 in the losers bracket.

On Day 4, the 1 team left in the winners bracket will face one of the losers bracket teams (a team that they have not yet faced, if possible), but regardless of what happens, that winners bracket team is still in the championship game.

If the winners bracket team wins on Day 4, then the other team that comes out of the losers bracket, must win twice on Day 5 to win the championship.

If the winners bracket team loses on Day 4, the team is still in the championship game, but the championship game, becomes a 1-game winner-take-all, because of the loss on Day 4.

Long story short…the only time, a team has to play twice in one day, during the tournament, is the last day, and that’s only if they have 1 loss, weather pending.

The modified double-elimination format also saves some pitching for teams, because the maximum number of games a team would have to play in the tournament is 6, whereas under the original double elimination format, the maximum would be 7.

AA at Cheyenne:

Originally scheduled for August 1-5, before the National Legion Board forced all states to move up their state tournaments.

The state champ automatically qualifies for the AA Northwest Regional Tournament, August 8-12 at Missoula, Montana.

Casper, Jackson and Evanston finished in a 3-way tie for the west #1, #2 and #3 seeds. Check total runs allowed between the 3 teams vs. each other in conference games, Casper gets the #1 seed, Jackson #2 and Evanston #3 (13-18-26).

Gillette gets #2 East seed over Laramie for allowing fewer total runs in all conference games (37-26).

The better seed is the home team in the first round. Coin flip for all other games.

Sunday, July 29:

(#2E) Gillette Roughriders 3 (#3W) Evanston Outlaws 0 Click here for a GameTracker

(#1W) Casper Oilers 13 (#4E) Sheridan Troopers 3 Click here for a GameTracker

(#3E) Laramie Rangers 18 (#2W) Jackson Giants 3 Click here for a GameTracker

(#1E) Cheyenne Post 6 14 (#4W) Rock Springs Archie Hay Post 24 0 Click here for a GameTracker

Monday, July 30:

Evanston Outlaws 7 Sheridan Troopers 5 Sheridan Eliminated. Click here for a GameTracker

Jackson Giants 9 Rock Springs Archie Hay Post 24 6 Rock Springs Eliminated. Click here for a GameTracker

Gillette Roughriders 8 Casper Oilers 3 Click here for a GameTracker

Cheyenne Post 6 13 Laramie Rangers 0 Click here for a GameTracker

Tuesday, July 31:

Laramie Rangers 17 Evanston Outlaws 6 Evanston Eliminated. Click here for a GameTracker

Jackson Giants 8 Casper Oilers 4 Casper Eliminated. Click here for a GameTracker

Gillette Roughriders 7 Cheyenne Post 6 1 Click here for a GameTracker

Wednesday, August 1:

Cheyenne Post 6 14 Jackson Giants 0 Jackson Eliminated. Click here for a Game Tracker

Laramie Rangers 2 Gillette Roughriders 1 Click here for a GameTracker

Thursday, August 2:

With 3-teams remaining going into the final day...Gillette gets the free pass to the championship, because they were the last team to pick up their first loss.

Cheyenne Post 6 13 Laramie Rangers 2 Laramie Eliminated. Click here for a GameTracker

Cheyenne Post 6 8 Gillette Roughriders 4 Championship Click here for a GameTracker Cheyenne 4-peats and wins their 16th title in 18 years.

 

A at Torrington:

The state champ automatically qualifies for the A-League Northwest Regional Tournament, August 10-14 at Lewiston, Idaho.

Wednesday, August 1:

Wheatland went 3-0 at East district tournament to get #1 seed.

Cheyenne, Douglas and Torrington finished in 3-way tie for East #2, #3 and #4 seeds.

Checking which team gave up the fewest combined runs at the tournament, Cheyenne gets #2 seed, Douglas #3 and Torrington #4 (20-27-33).

(#2W) Lovell Mustangs 5 (#3E) Douglas Cats 3

(#4W) Green River Knights 11 (#1E) Wheatland Lobos 6

(#3W) Riverton Raiders 19 (#2E) Cheyenne Hawks 5

(#1W) Cody Cubs 32 (#4E) Torrington Tigers 1

Thursday, August 2:

Douglas Cats 11 Wheatland Lobos 10 Wheatland Eliminated.

Cheyenne Hawks 13 Torrington Tigers 6 Torrington Eliminated.

Green River Knights 12 Lovell Mustangs 9

Cody Cubs 13 Riverton Raiders 3

Friday, August 3:

Cheyenne Hawks 8 Lovell Mustangs 3 Lovell Eliminated.

Douglas Cats 5 Riverton Raiders 2 Riverton Eliminated.

Cody Cubs 15 Green River Knights 1

Saturday, August 4:

Cheyenne Hawks 11 Green River Knights 1 Green River Eliminated.

Cody Cubs 13 Douglas Cats 3 - 4pm Douglas Eliminated.

Sunday, August 5:

Cody Cubs 7 Cheyenne Hawks 1 Championship Cubs repeat and win their 4th in 5 years.