2021 Wyoming HS Girls Basketball 1A/2A All-Conference Honors
The girls’ basketball coaches around the state have voted on who they believe were the top players in a conference.
The Wyoming Coaches Association has released the Class 1A and 2A All-Conference selections for the 2020-2021 season.
CLASS 1A:
NORTHWEST
Jessie Michaels – Burlington
Victoria Nelson – Burlington
Kelsi Nicholson – Burlington
Maren Baker – Dubois
Abigale May – Meeteetse
Samantha May – Meeteetse
Delanie Salzman – Meeteetse
Payton Casteel – Ten Sleep
Lindsey Holiday – Ten Sleep
Elizabeth Lundgren – Ten Sleep
Player of the Year: Kelsi Nicholson, Burlington
Coach of the Year: Cheryl Haslam, Burlington
NORTHEAST
McKenna Kromarek – Hulett
Bindi Hill – Kaycee
Sierra Kilts – Kaycee
Tinley Pierson – Kaycee
Jackie Ramirez – Kaycee
Cortni Pickett – Midwest
Jerrica Caylor – Upton
Brooklyn Materi – Upton
Alyson Louderback – Upton
Katlyn Louderback – Upton
Player of the Year: Katlyn Louderback, Upton
Coach of the Year: Jackie Materi, Upton
SOUTHWEST
Emmie Barnes – Cokeville
Kylee Dayton – Cokeville
Rylee Teichert – Cokeville
Tana Teichert – Cokeville
Lizzi James – Encampment
Brenlee Logan – Farson-Eden
Ighlee Thoren – Farson-Eden
Tyra Thoren – Farson-Eden
Skylynn Ready – Little Snake River
Hannah Sixkiller – Little Snake River
Whitney Bennett – Saratoga
Tasia Daley – Saratoga
Savannah Wells – Saratoga
Player of the Year: Ighlee Thoren – Farson-Eden
Coach of the Year: Briant Teichert, Cokeville
SOUTHEAST
Amy Campbell – H.E.M.
Madison Campbell – H.E.M.
Taylar Scott – H.E.M.
Natalie Speckner – Lingle-Ft. Laramie
Rachel Broyles – Rock River
Naomi Moore – Rock River
Sydney Anderson – Southeast
Kealy Carson – Southeast
Grace Desmond – Southeast
Brenna Herring – Southeast
Player of the Year: Amy Campbell, H.E.M.
Coach of the Year: Jennifer Scheer, Southeast
CLASS 2A:
NORTHWEST
Shayla Cheatham – Greybull
Victory Buck – Riverside
Monique Velasquez – Riverside
Victoria Arnold – Rocky Mountain
Taylin Boetcher – Rocky Mountain
Kiara Jolley – Rocky Mountain
Josey Steed – Rocky Mountain
Hailey Donelson – Shoshoni
Cloe Ramsey – Shoshoni
Cheyenne Thompson – Shoshoni
Player of the Year: Cheyenne Thompson, Shoshoni
Coach of the Year: Eric Honeyman, Rocky Mountain
NORTHEAST
Madison Butler – Big Horn
Talissa Fischbach – Moorcroft
Kailee Gill – Moorcroft
KyAnna Petz – Moorcroft
Baillee Heaster – Sundance
Aftyn Marchant – Sundance
Izzy Carbert – Tongue River
Addie Pendergast – Tongue River
Carleigh Reish – Tongue River
Joslyn Strohschein – Wright
Player of the Year: KyAnna Petz, Moorcroft
Coach of the Year: not released
SOUTHWEST
Cassidy Espenscheid – Big Piney
Hanna Hansen – Big Piney
Jakobi Hibbert – Big Piney
Ryker Goodman – Big Piney
Hadley Becker – Wind River
Angela Astorga – Wyoming Indian
Jaden Ferris – Wyoming Indian
Jolynn Fighting Bear – Wyoming Indian
Sandie Friday – Wyoming Indian
Chaunte Redman – Wyoming Indian
Player of the Year: Sandie Friday, Wyoming Indian
Coach of the Year: not released
SOUTHEAST
Abbi Cerney – Glenrock
Skylar Harford – Glenrock
Adelaide Williams – Glenrock
Ann-Marie Young – Glenrock
Abby Kottwitz – Lusk
Anna Richardson – Lusk
Courtney Rowley – Lusk
Riley Shaw – Lusk
Abby Gray – Pine Bluffs
Andrea Reifschneider – Pine Bluffs
Jaden Shelit – Pine Bluffs
Shelby Turin – Pine Bluffs
Player of the Year: Riley Shaw, Lusk
Coach of the Year: not released