Boys Basketball Scoreboard: February 10, 11
Games and wins are starting to become more critical, as teams are trying to grab spots for the upcoming regional tournaments.
4A starts the second round of conference play this weekend, and big games lurk in the other classes.
Here are the scores and schedules for the weekend.
Friday, February 10th:
Class 4A:
#1 Evanston 35 Natrona 32
#2 Sheridan 48 Laramie 45
#3 Gillette 77 South 47
Kelly Walsh 34 Green River 20
Class 3A:
#1 (tie) Lander 46 #4 Star Valley 44
Lyman 53 #3 Powell 52
#5 Buffalo 56 Rawlins 48
Douglas 66 Worland 38
Wheatland 58 Glenrock 46
Cody 36 Mountain View 14
Jackson 52 Pinedale 44
Class 2A:
#1 Wind River 51 Big Piney 36
#2 Lovell 68 Riverside 50
#3 Wyoming Indian 102 Kemmerer 58 - Soundingsides with 45 pts, 11 3's
Big Horn 68 Tongue River 58
Wright 68 Sundance 65
Pine Bluffs 68 Potter-Dix, NE 49
Rocky Mountain 51 Greybull 49
Class 1A:
#1 Little Snake River 59 Cokeville 33
#2 Burlington 71 St. Stephens 39
#3 Midwest 64 Chugwater 35
Rock River 2 #4 Normative Services 0 (FORFEIT)
#5 Ten Sleep 73 Meeteetse 38
Kaycee 88 Arvada-Clearmont 42
Moorcroft JV 51 Hulett 42
Lingle-Ft. Laramie 48 Banner County, NE 42
Inter-Class:
2A Lusk 47 3A Newcastle 40
2A Saratoga 52 1A H.E.M. 47
1A Dubois 59 2A Shoshoni 56
Saturday, February 11th:
Class 4A:
#1 Evanston 45 Kelly Walsh 34
#2 Sheridan 55 South 40
#3 Gillette 40 Laramie 34
#4 East 57 Central 55 OT
#5 Riverton 58 Rock Springs 38
Natrona 48 Green River 36
Class 3A:
#1 (tie) Lander 43 Jackson 39
Wheatland 52 #1 (tie) Torrington 50
#3 Powell 57 Mountain View 23
#4 Star Valley 72 Pinedale 15
Newcastle 47 Douglas 44
Rawlins 55 Glenrock 42
Lyman 43 Cody 34
Class 2A:
#1 Wind River 74 Kemmerer 59
#3 Wyoming Indian 67 Big Piney 45
#4 Burns 60 Saratoga 33
Greybull 64 Big Horn 54
Tongue River 45 Wright 43
Pine Bluffs 56 Lusk 48
Riverside 41 Rocky Mountain 35
Thermopolis 57 Shoshoni 54 - Bobcats end a 17 game losing streak.
Class 1A:
#1 Little Snake River 63 Farson-Eden 19
#2 Burlington 48 Dubois 31
#3 Midwest 65 #4 Normative Services 49
#5 Ten Sleep 80 St. Stephens 78
Lingle-Ft. Laramie 50 Kaycee 36
Encampment 2 Chugwater 0 (FORFEIT)
H.E.M. 2 Glendo 0 (FORFEIT)
Inter-Class:
#2 2A Lovell 76 3A Worland 45
2A Southeast 50 1A Guernsey 30