Girls Basketball Standings: February 17th, 2013
Time for teams to switch over into post-season mode.
Here are the latest girls basketball standings, as of February 17th.
4A East: (Conference record listed first, then overall record)
Sheridan 8-1, 19-2
Gillette 7-2, 16-4
East 6-2, 18-3
Laramie 3-5, 13-7
Central 1-7, 10-11
South 0-8, 4-17
4A West: (Conference record listed first, then overall record)
Natrona 9-0, 18-3
Kelly Walsh 6-3, 6-15
Rock Springs 4-4, 10-11
Evanston 4-4, 7-14
Green River 1-7, 4-17
Riverton 1-7, 4-18
3A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Douglas 13-0, 22-0
Rawlins 11-2, 17-3
Buffalo 7-5, 14-7
Newcastle 7-6, 12-9
Torrington 5-6, 10-9
Wheatland 5-8, 7-12
Worland 2-10, 2-18
Glenrock 0-13, 4-17
3A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Star Valley 12-1, 16-4
Lyman 10-3, 14-6
Powell 8-5, 14-5
Jackson 7-6, 7-14
Cody 7-6, 10-11
Lander 5-8, 9-12
Pinedale 2-11, 3-18
Mountain View 1-12, 2-19
2A Northeast: (Conference record listed first, then overall record)
Tongue River 8-0, 22-0
Big Horn 6-2, 14-9
Wright 3-5, 12-12
Sundance 3-5, 9-12
Moorcroft 0-8, 4-19
Wright wins coin flip tie-breaker vs. Sundance for #3 seed
2A Southeast: (Conference record listen first, then overall record)
Southeast 7-1, 16-4
Lusk 6-2, 15-7
Burns 5-3, 13-9
Pine Bluffs 2-6, 9-12
Saratoga 0-8, 8-15
2A Northwest: (Conference record listed first, then overall record)
Lovell 7-1, 14-6
Thermopolis 6-2, 19-4
Rocky Mountain 5-3, 10-11
Greybull 2-6, 9-14
Riverside 0-8, 3-18
2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Wind River 7-1, 17-5
Kemmerer 5-3, 11-11
Wyoming Indian 4-4, 14-9
Shoshoni 3-5, 16-8
Big Piney 1-7, 3-19
Because Shoshoni swept the head-to-head games vs. Big Piney, there will be no play-in game in the 2A Southwest. Big Piney has already been eliminated.
1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Upton 5-3, 13-8
Kaycee 5-3, 11-11
Arvada-Clearmont 4-4, 12-7
Midwest 3-5, 11-11
Hulett 3-5, 7-11
Checking head-to-head record vs. highest team in the conference not involved in the tie, Upton wins tie-breaker over Kaycee for #1 seed, due to the fact that Upton swept Arvada-Clearmont, whereas Kaycee did not.
Midwest gets #4 seed over Hulett due to head-to-head sweep.
1A Southeast:
Lingle-Ft. Laramie 19-2
Rock River 17-3
Guernsey 1-19
1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Burlington 8-0, 10-11
Ten Sleep 4-4, 9-12
St. Stephens 4-4, 5-12
Meeteetse 4-4, 8-12
Dubois 0-8, 1-16
Meeteetse loses 3-way coin flip tie-breaker vs. Ten Sleep and St. Stephens and will be the #4 seed.
Ten Sleep won coin flip tie-breaker over St. Stephens for #2 NW seed.
1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)
Cokeville 8-0, 20-1
Little Snake River 6-2, 14-8
Farson-Eden 4-4, 11-9
H.E.M. 2-6, 3-19
Encampment 0-8, 1-18