Regional Volleyball Brackets and Results
It's time for the Regional Volleyball Tournaments across Wyoming. Here's the setup for the week as teams hope to earn their way to the State Tournament in Casper.
1A East Regional in Torrington
-Friday Play-in Game
#4S Glendo 0, #5N Midwest 3 (14-25, 17-25, 13-25)
-Friday
#1N Kaycee 3, Midwest 0 (25-14, 25-11, 25-19)
#2 S Rock River 0, #3N Hulett 3 (16-25, 11-25, 14-25)
Kaycee 3, Hulett 0 (25-9, 26-24, 25-23)
Midwest 3, Rock River 0 (25-20, 25-16, 25-17)
#1S Guernsey-Sunrise 3, #4N Upton 1 (12-25, 25-15, 25-15, 25-18)
#2N Arvada-Clearmont 3, #3S Lingle-Ft. Laramie 1 (25-16, 20-25, 29-27, 25-16)
Guernsey-Sunrise 3, Arvada-Clearmont 1 (26-24, 25-20, 17-25, 25-22)
Upton 0, Lingle-Ft. Laramie 0 (15-25, 14-25, 21-25)
-Saturday
Kaycee 3, Guernsey-Sunrise 2 (23-25, 28-26, 25-22, 24-26, 16-14)
Midwest 0, Arvada-Clearmont 3 (15-25, 23-25, 22-25)
Hulett 3, Lingle-Ft. Laramie 1 (25-15, 27-25, 14-25, 25-21)
Arvada-Clearmont 1, Hulett 3 (17-25, 25-19, 15-25, 15-25)
1 - Kaycee
2 - Guernsey-Sunrise
3 - Hulett
4 - Arvada Clearmont
1A West Regionals in Riverton
-Monday Play-in Game
#4S H.E.M. 3, #5N St. Stephens 0 (25-23, 25-5, 25-13)
#4N Ten Sleep 3, #5S Encampment 0 (25-21, 25-20, 25-18)
-Friday
#2S Cokeville 3, #3N Dubois 0 (27-25, 25-17, 25-12)
#1N Burlington 3, H.E.M. 0 (25-21, 25-8, 25-9)
Cokeville 0, Burlington 3 (17-25, 8-25, 12-25)
Dubois 2, H.E.M 3 (25-22, 23-25, 23-25, 25-17, 4-15)
#1S Little Snake River 3, Encampment 0 (25-15, 25-19, 25-7)
#2N Meeteetse 3, #3S Farson-Eden 2 (25-19, 21-25, 17-25, 25-20, 15-12)
Little Snake River 3, Meeteetse 0 (25-19, 25-20, 25-12)
Encampment 1, Farson-Eden 3 (25-18, 19-25, 20-25, 17-25)
-Saturday
Burlington 3, Little Snake River 0 (25-11, 25-7, 25-17)
Meeteetse 1 H.E.M. 3 (25-27, 25-16, 16-25, 20-25)
Cokeville 3, Farson-Eden 0 (25-15, 25-21, 25-22)
Cokeville 3, H.E.M. 0 (25-11, 25-7, 25-17)
1 - Burlington
2 - Little Snake River
3 - Cokeville
4 - H.E.M.
2A East Regionals in Sheridan
-Monday Play-in Games
Niobrara County 3, Saratoga 2
Tongue River 3, Moorcroft 0
-Friday
#1N Wright 3, Niobrara County 0 (25-13, 25-5, 25-6)
#2S Southeast 1, #3N Sundance 3 (21-25, 27-25, 22-25, 23-25)
Wright 3, Sundance 1 (25-17, 23-25, 25-12, 25-12)
Niobrara County 0, Southeast 3 (15-25, 24-26, 19-25)
#2N Big Horn 3, #3S Burns 0 (28-26, 25-20, 25-17)
#1S Pine Bluffs 2, Tongue River 3 (20-25, 25-15, 14-25, 25-22, 10-15)
Big Horn 3, Tongue River 0 (25-16, 25-23, 25-17)
Burns 0, Pine Bluffs 3 (15-25, 7-25, 18-25)
-Saturday
Wright 3, Big Horn 0 (25-21, 25-15, 25-19)
Southeast 3, Tongue River 0 (25-19, 25-18, 25-23)
Sundance 1, Pine Bluffs 3 (14-25, 26-24, 18-25, 22-25)
Southeast 1, Pine Bluffs 3 (12-25, 25-18, 19-25, 20-25)
1 - Wright
2 - Big Horn
3 - Pine Bluffs
4 - Southeast
2A West Regionals in Riverton
-Tuesday Play-in Games
Kemmerer def. Wyoming Indian
Greybull def. Rocky Mountain
-Friday
#1N Lovell 3, Kemmerer 0 (25-11, 25-15, 25-20)
#2S Wind River 3, #3N Riverside 1 (22-25, 25-23, 25-15, 25-17)
Lovell 3, Wind River 0 (25-19, 25-23, 25-21)
Kemmerer 1, Riverside 3 (25-23, 13-25, 17-25, 22-25)
#1S Shoshoni 3, Greybull 1 (25-18, 25-17, 15-25, 25-18)
#2N Thermopolis 3, #3S Big Piney 0 (25-21, 25-13, 25-15)
Shoshoni 3, Thermopolis 1 (25-21, 17-25, 25-18, 25-15)
Greybull 3, Big Piney 0 (25-22, 25-12, 25-15)
-Saturday
Lovell 3, Shoshoni 0 (25-17, 25-16, 25-18)
Greybull 3, Wind River 0 (25-20, 25-19, 25-23)
Thermopolis 3, Riverside 1 (25-27, 25-13, 25-19, 25-16)
Greybull 0, Thermopolis 3 (18-25, 11-25, 19-25)
1 - Lovell
2 - Shoshoni
3 - Thermopolis
4 - Greybull
3A East Regionals in Buffalo
#1 Douglas 3, #8 Buffalo 0 (25-19, 25-18, 25-18)
#4 Rawlins 2, #5 Torrington 3 (27-29, 25-19, 25-17, 20-25, 30-32)
Douglas 3, Torrington 2 (20-25, 25-13, 23-25, 25-16, 15-7)
#3 Wheatland 3, #6 Newcastle 0 (25-13, 25-19, 25-11)
#2 Glenrock 3, #7 Worland 1 (25-20, 19-25, 25-20, 26-24)
Wheatland 1, Glenrock 3 (25-19, 27-29, 23-25, 20-25)
-Saturday
Douglas 3, Glenrock 0 (25-16, 25-11, 25-13)
Newcastle 3, Worland 2 (25-21, 15-25, 25-23, 22-25, 15-7)
Buffalo 1, Rawlins 3 (14-25, 22-25, 27-25, 16-25)
Torrington 3, Newcastle 0 (25-15, 25-15, 25-19)
Rawlins 0, Wheatland 3 (20-25, 21-25, 19-25)
Torrington 0, Wheatland 3 (25-23, 25-16, 25-19)
1 - Douglas
2 - Glenrock
3 - Wheatland
4 - Torrington
3A West Regionals in Lander
-Friday
#1N Cody 3, #4S Lyman 1 (23-25, 25-11, 25-7, 25-14)
#2S Mountain View 3, #3N Powell 0 (25-20, 25-21, 25-17)
Cody 3, Mountain View 1 (25-27, 25-14, 25-13, 25-10)
#1S Star Valley 3, #4N Jackson Hole 0 (25-18, 25-21, 25-19)
#2N Lander Valley 3, #3S Pinedale 0 (25-22, 25-21, 25-18)
Star Valley 2, Lander Valley 3 (25-15, 24-26, 22-25, 25-16, 10-15)
-Saturday
Cody 3, Lander Valley 2 (25-18, 23-25, 25-22, 23-25, 15-9)
Jackson Hole 2, Pinedale 3 (19-25, 25-21, 14-25, 25-20, 10-15)
Lyman 3, Powell 1 (22-25, 25-18, 25-17, 25-22)
Mountain View 0, Pinedale 3 (20-25, 22-25, 19-25)
Star Valley 3, Lyman 2 (19-25, 25-20, 25-20, 20-25, 25-8)
Pinedale 1, Star Valley 3 (26-24, 12-25, 17-25, 17-25)
1 - Cody
2 - Lander Valley
3 - Star Valley
4 - Pinedale
4A East Regionals at Cheyenne Central
-Friday
#3 Sheridan 3, #6 Cheyenne South 0 (25-11, 25-18, 25-14)
#4 Cheyenne Central vs. #5 Cheyenne East (25-27, 23-25, 25-9, 27-25, 15-9)
Sheridan 3, Cheyenne Central 0 (25-22, 25-19, 25-22)
Cheyenne South 0, Cheyenne East 3 (16-25, 20-25, 17-25)
Cheyenne Central 1, Cheyenne East 3 (20-25, 25-17, 19-25, 20-25)
-Saturday
#1 Laramie 3, Cheyenne East 1 (21-25, 25-13, 25-16, 25-16)
#2 Campbell County 0, Sheridan 3 (16-25, 22-25, 16-25)
Larame 2, Sheridan 3 (25-23, 23-25, 22-25, 25-22, 14-16)
Cheyenne East 0, Campbell County 3 (19-25, 22-25, 23-25)
1 - Sheridan
2 - Laramie
3 - Campbell County
4 - Cheyenne East
4A West Regionals at Natrona
-Friday
#3 Riverton 3, #6 Green River 0 (25-12, 25-18, 25-14)
#4 Rock Springs 1, #5 Natrona 3 (25-19, 12-25, 20-25, 11-25)
Riverton 3, Natrona 0 (25-17, 25-20, 25-23)
Green River 0, Rock Springs 3 (21-25, 14-25, 21-25)
Natrona 0, Rock Springs 3 (20-25, 14-25, 19-25)
-Saturday
#1 Kelly Walsh 3, Rock Springs 0 (25-19, 25-19, 27-25)
#2 Evanston 3, Riverton 0 (25-21, 25-14, 25-22)
Kelly Walsh 3, Evanston 1 (17-25, 26-24, 31-29, 25-18)
Rock Springs 3, Riverton 2 (22-25, 19-25, 25-20, 25-17, 27-15)
1 - Kelly Walsh
2 - Evanston
3 - Rock Springs
4 - Riverton