Teamwork can pay off, even if no one wins!

The Lander boys swimming team won their 16th straight boys swimming state title...but this one came without a single state champ for the Tiger swim program.

Instead they got runner up in 5 different events, but that was enough to take them over the top.

3A Team Scores:

1. Lander - 284.5 points

2. Buffalo - 194.5

3. Worland 181.5

4. Kemmerer - 147

5. Powell - 122

6. Lyman - 119

7. Douglas  - 100

8. Sublette County - 75

9. Cody - 71

10. Rawlins - 61.5

11. Newcastle - 33

Individual Winners:

200 Yard Medley Relay: Buffalo (Nate Holt, Neil Medders, Timothy Cohoon, Josh Cohoon) - 1 minnute 44.90 seconds.

200 Yard Freestyle: Alec Hampton - Worland 1 minute 49.92 seconds.

200 Yard Individual Medley: Zach Cain - Rawlins 2 minutes 6.20 seconds.

50 Yard Freestyle: Chase Walton - Cody 22.46 seconds.

1-Meter Diving: Austin Rettinghouse - Worland 409.40 points.

100 Yard Butterfly: Tylor Weiss - Douglas 54.92 seconds.

100 Yard Freestyle: Connor Petty - Worland 48.52 seconds.

500 Yard Freestyle: Neil Medders - Buffalo 5 minutes 9.80 seconds.

200 Yard Freestyle Relay: Worland (Christopher Nichols, Connor Petty, Landan Doyle, Alec Hampton) 1 minute 33.06 seconds.

100 Yard Backstroke: Nate Holt - Buffalo 57.39 seconds.

100 Yard Breaststroke: Erron Hopkins - Kemmerer 1 minute 1.11 seconds.

400 Freestyle Relay: Worland (Landan Doyle, Alec Hampton, Christopher Nichols, Connor Petty)

3A Boys Coach of the Year: Guy Fulfer - Worland

3A Boys Asst. Coach of the Year: Kirsten Kelton - Worland

3A Boys Athlete of the Meet: Nate Holt - Buffalo

3A Boys Co-Athletes of the Year: Zach Cain (Rawlins) AND Tylor Weiss (Douglas) AND Alec Hampton (Worland)

 

 

In 4A, Gillette won 8 of 12 events and set several new state records on their way to another 4A title.   The Camels scored 250 to Central's  209.    There were four new records set.  Two of them were ones that were broken in the prelims on Friday, then broken again on Saturday in the finals.    Gillette won their first boys title since 2008.

Individual Winners:

200 Yard Medley Relay: Gillette-  Collin Baldacci, Andrew Apodaca, Geoff Rappleyea, Kory Knotternus  1:36.28 is All American Consideration

200 Yard Freestyle: Nick Dillinger- Gillette  1:38.19  New State 4A record and Automatic All American Consideration

200 Yard Individual Medley: Collin Baldacci-Gillette   1:51.19  New State 4A Record

50 Yard Freestyle: David Bowersox- Gillette  22.00

1-Meter Diving: Garrett Kirk,  Laramie  426.60  points.

100 Yard Butterfly: Jackson Colter  50.92 seconds.

100 Yard Freestyle: Garrett  Koehler 0  Central  47.23   seconds.

500 Yard Freestyle: Nick Dillinger-  Gillette   4:58.25

200 Yard Freestyle Relay:   Gillette (Dillinger, Apodaca, Bowersox, Knotternus) 1 minute 28.56 seconds.

100 Yard Backstroke: Collin Baldacci -Gillette   50.67  seconds.  NEW STATE 4A Record.

100 Yard Breaststroke: Taylor Wisdorf -  East  57.25   seconds.  NEW STATE 4A Record.

400 Freestyle Relay: Gillette (Baldacci, Bowersox, Dillinger, Rappleyea)  3:13.29

4A Boys Coach of the Year: Josh Bott- Gillette

4A Boys Asst. Coach of the Year: Todd Dulaney-  Rock Springs

4A Boys Athletes of the Meet: Nick Dillinger and Colin Baldacci both of Gillette

4A Boys Athlete of the Year: Nick Dillinger -  Gillette

Team scores:

1 Campbell County High School CAM 250

2 Cheyenne Central High School CEN 209

3 Laramie High School Swim/Dive LAR 185

4 Cheyenne East High School EAS 167

5 Rock Springs High School RSP 162

6 Kelly Walsh High School KWH 145

7 Evanston High School EVN 121

8 Green River High GRV 58

9 Riverton High School RIV 49

10 Natrona County High School NCH 21

11 Sheridan SHE 16

12 Cheyenne South CSO 12