Team Info:

Mascot: Tigers

Location: 514 Rankin PO Box 277 Encampment, WY 82325

Phone Number: 307-327-5442

Director of Activities: Clint Bromley

Conference In Football: No Team

Conference In All Other Sports: 1A Southwest

Volleyball State Titles: 3 (1975, 1977, 2015)

Boys Basketball State Titles: 1 (2008)

Girls Basketball State Titles: 5 (1980, 1996, 2004, 2005, 2017)

Boys Cross Country State Titles: 5 (1973, 1974, 1975, 1976, 1977)

Girls Track and Field State Titles: 1 (1980)

 

2017-2018 Boys Basketball Schedule and Results:

12/8 at Hanna (Schedule TBA)

12/9 Carbon County Classic (Schedule TBA)

12/15-12/16 at Lingle-Ft. Laramie (Schedule TBA)

1/4 Rock River

1/5 at Saratoga

1/12 Cokeville

1/13 Farson-Eden

1/16 at Laramie Sophomores

1/20 Little Snake River

1/26 at H.E.M.

1/27 Saratoga

2/2 at Farson-Eden

2/3 at Cokeville

2/6 at Cheyenne South JV

2/9 H.E.M.

2/10 at Rock River

2/17 at Little Snake River

2/22-2/24 Regionals at Lander

3/1-3/3 State at Casper

 

2017-2018 Girls Basketball Schedule and Results:

12/8 at Hanna (Schedule TBA)

12/9 Carbon County Classic (Schedule TBA)

12/15-12/16 at Lingle-Ft. Laramie (Schedule TBA)

1/4 Rock River

1/5 at Saratoga

1/12 Cokeville

1/13 Farson-Eden

1/16 at Laramie Sophomores

1/20 Little Snake River

1/26 at H.E.M.

1/27 Saratoga

2/2 at Farson-Eden

2/3 at Cokeville

2/6 at Cheyenne South JV

2/9 H.E.M.

2/10 at Rock River

2/17 at Little Snake River

2/22-2/24 Regionals at Lander

3/1-3/3 State at Casper

 

2017 Volleyball Schedule and Results:

8/25 Encampment 2 St. Stephens 1 (24-26, 25-9, 25-17)

8/25 Encampment 2 H.E.M. 0 (25-20, 25-13)

8/25 Encampment 2 Farson-Eden 0 (25-14, 25-23) (Non-Conference Game)

8/26 Encampment 2 Dubois 0 (25-9, 25-22)

8/26 Encampment 2 Wyoming Indian 0 (25-14, 25-8)

9/8 Little Snake River 3 Encampment 0 (25-17, 25-20, 25-15)

9/14 Encampment 3 Rock River 0 (25-19, 25-14, 25-16)

9/16 Encampment 3 Saratoga 0 (25-16, 25-16, 25-14)

9/22 Encampment 3 Farson-Eden 1 (25-22, 26-28, 25-20, 26-24)

9/23 Cokeville 3 Encampment 0 (25-21, 25-23, 25-12)

9/29 Encampment 2 Laramie Sophomores 0 (25-17, 25-18)

9/29 Encampment 2 Cheyenne South Sophomores 0 (25-15, 25-15)

9/30 Encampment 3 Saratoga 0 (25-8, 25-11, 25-16)

10/7 Encampment 2 Farson-Eden 0 (25-16, 25-12) (Non-Conference Game)

10/7 Encampment 2 Little Snake River 1 (22-25, 25-12, 15-11) (Non-Conference Game)

10/7 Encampment 2 Burlington 0 (25-19, 25-13)

10/12 Encampment 3 Rock River 0 (25-11, 26-24, 25-23)

10/13 Encampment 3 Walden, CO North Park 0 (27-25, 25-9, 25-16)

10/14 Little Snake River 3 Encampment 2 (26-24, 24-26, 27-29, 26-24, 15-9)

10/20 Encampment 3 Farson-Eden 1 (25-11, 11-25, 25-22, 25-10)

10/21 Cokeville 3 Encampment 1 (25-10, 25-27, 25-15, 25-20)

10/27 Encampment 3 Dubois 0 (25-21, 25-15, 25-18)

10/27 Encampment 3 Little Snake River 1 (17-25, 25-21, 25-16, 26-24)

10/28 Cokeville 3 Encampment 0 (25-23, 27-25, 25-20)

11/2 Encampment 3 Kaycee 0 (25-16, 25-16, 25-7)

11/3 Encampment 3 Dubois 0 (25-20, 25-13, 25-13)

11/4 Cokeville 3 Encampment 2 (22-25, 22-25, 25-17, 25-21, 17-15) - State Championship