Team Info:

Mascot: Tigers

Location: 514 Rankin PO Box 277 Encampment, WY 82325

Phone Number: 307-327-5442

Director of Activities: Clint Bromley

Conference In Football: No Team

Conference In All Other Sports: 1A Southwest

Volleyball State Titles: 3 (1975, 1977, 2015)

Boys Basketball State Titles: 1 (2008)

Girls Basketball State Titles: 5 (1980, 1996, 2004, 2005, 2017)

Boys Cross Country State Titles: 5 (1973, 1974, 1975, 1976, 1977)

Girls Track and Field State Titles: 1 (1980)

 

2018 Outdoor Track and Field Schedule:

3/17 at Natrona - Click here to see results

3/23 at Natrona - Click here to see results

3/29 at Wyoming Indian - Click here to see results

4/7 at Kelly Walsh - Click here to see results

4/19 at Pine Bluffs - Click here to see results

4/28 at Saratoga - Click here to see results

5/4 at Thermopolis - Click here to see results

5/5 at Lander - Click here to see results

5/11-5/12 Regionals at Lander - Click here to see results

5/17-5/19 State at Casper - Click here to see results

 

2017-2018 Boys Basketball Schedule and Results:

12/8 Encampment 67 Rock River 31

12/9 Encampment 88 Dubois 30

12/9 Encampment 70 Hayden, CO 27

12/15 Encampment 75 Midwest 60

12/16 Encampment 68 Kaycee 64

12/16 Encampment 84 Lingle-Ft. Laramie 43

1/4 Encampment 81 Rock River 47

1/5 Saratoga 82 Encampment 80 OT

1/12 Encampment 57 Cokeville 42

1/13 Farson-Eden 55 Encampment 45

1/16 Laramie Sophomores 60 Encampment 59

1/20 Encampment 63 Little Snake River 46

1/26 Encampment 71 H.E.M. 47

1/27 Saratoga 65 Encampment 64

2/2 Farson-Eden 74 Encampment 70

2/3 Encampment 74 Cokeville 52

2/6 Encampment 76 Cheyenne South JV 48

2/9 Encampment 75 H.E.M. 51

2/10 Encampment 83 Rock River 36

2/17 Little Snake River 54 Encampment 53

2/22 Encampment 67 St. Stephens 37

2/23 Farson-Eden 58 Encampment 53 2OT's

2/24 Encampment 68 Little Snake River 51

2/24 Encampment 70 Saratoga 57

3/1 Encampment 70 H.E.M. 35

3/2 Burlington 48 Encampment 42

3/3 Encampment 58 Farson-Eden 53

 

2017-2018 Girls Basketball Schedule and Results:

12/8 Encampment 59 Rock River 23

12/9 Encampment 56 Dubois 27

12/9 Encampment 65 Hayden, CO 19

12/15 Encampment 69 Midwest 14

12/16 Encampment 56 Kaycee 16

12/16 Encampment 55 Lingle-Ft. Laramie 13

1/4 Encampment 49 Rock River 28

1/5 Encampment 56 Saratoga 19

1/12 Cokeville 39 Encampment 35

1/13 Encampment 51 Farson-Eden 45

1/16 Encampment 52 Laramie Sophomores 25

1/20 Encampment 52 Little Snake River 50

1/26 Encampment 59 H.E.M. 28

1/27 Encampment 54 Saratoga 16

2/2 Encampment 53 Farson-Eden 36

2/3 Encampment 40 Cokeville 22

2/6 Encampment 40 Cheyenne South JV 32

2/9 Encampment 62 H.E.M. 16

2/10 Encampment 52 Rock River 44

2/17 Little Snake River 46 Encampment 29

2/22 Encampment 59 Dubois 35

2/23 Encampment 70 St. Stephens 46

2/24 Cokeville 60 Encampment 53

3/1 Encampment 45 Rock River 38

3/2 Little Snake River 44 Encampment 42

3/3 Encampment 51 St. Stephens 39

 

2017 Volleyball Schedule and Results:

8/25 Encampment 2 St. Stephens 1 (24-26, 25-9, 25-17)

8/25 Encampment 2 H.E.M. 0 (25-20, 25-13)

8/25 Encampment 2 Farson-Eden 0 (25-14, 25-23) (Non-Conference Game)

8/26 Encampment 2 Dubois 0 (25-9, 25-22)

8/26 Encampment 2 Wyoming Indian 0 (25-14, 25-8)

9/8 Little Snake River 3 Encampment 0 (25-17, 25-20, 25-15)

9/14 Encampment 3 Rock River 0 (25-19, 25-14, 25-16)

9/16 Encampment 3 Saratoga 0 (25-16, 25-16, 25-14)

9/22 Encampment 3 Farson-Eden 1 (25-22, 26-28, 25-20, 26-24)

9/23 Cokeville 3 Encampment 0 (25-21, 25-23, 25-12)

9/29 Encampment 2 Laramie Sophomores 0 (25-17, 25-18)

9/29 Encampment 2 Cheyenne South Sophomores 0 (25-15, 25-15)

9/30 Encampment 3 Saratoga 0 (25-8, 25-11, 25-16)

10/7 Encampment 2 Farson-Eden 0 (25-16, 25-12) (Non-Conference Game)

10/7 Encampment 2 Little Snake River 1 (22-25, 25-12, 15-11) (Non-Conference Game)

10/7 Encampment 2 Burlington 0 (25-19, 25-13)

10/12 Encampment 3 Rock River 0 (25-11, 26-24, 25-23)

10/13 Encampment 3 Walden, CO North Park 0 (27-25, 25-9, 25-16)

10/14 Little Snake River 3 Encampment 2 (26-24, 24-26, 27-29, 26-24, 15-9)

10/20 Encampment 3 Farson-Eden 1 (25-11, 11-25, 25-22, 25-10)

10/21 Cokeville 3 Encampment 1 (25-10, 25-27, 25-15, 25-20)

10/27 Encampment 3 Dubois 0 (25-21, 25-15, 25-18)

10/27 Encampment 3 Little Snake River 1 (17-25, 25-21, 25-16, 26-24)

10/28 Cokeville 3 Encampment 0 (25-23, 27-25, 25-20)

11/2 Encampment 3 Kaycee 0 (25-16, 25-16, 25-7)

11/3 Encampment 3 Dubois 0 (25-20, 25-13, 25-13)

11/4 Cokeville 3 Encampment 2 (22-25, 22-25, 25-17, 25-21, 17-15) - State Championship