Team Info:

Mascot: Bulldogs

Location: 8th and Cleveland PO Box 850 Sundance, WY 82729

Phone Number: 307-283-1007

Director of Activities: Jim O’Connor

Conference In Football: 1A East

Conference In All Other Sports: 2A Northeast

Football State Titles: 2 (2005, 2015 (2015 title shared with Upton))

Volleyball State Titles: 4 (1973, 2001, 2006, 2017)

Girls Basketball State Titles: 1 (2018)

Wrestling State Titles: 6 (1967, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973)

Girls Cross Country State Titles: 2 (1995, 1996)

Boys Golf State Titles: 1 (2001)

Boys Track and Field State Titles: 2 (2006, 2007)

 

2018 Outdoor Track and Field Schedule:

4/10 at Spearfish, SD - Click here to see results

4/21 at Upton - Click here to see results

4/24 at Belle Fourche, SD

4/27 at Wright

4/28 at Sturgis, SD

5/4 Sundance Invitational

5/11-5/12 Regionals at Torrington

5/17-5/19 State at Casper

 

2017-2018 Boys Basketball Schedule and Results:

12/8 Kaycee 69 Sundance 37

12/9 Sundance 49 Spearfish, SD Freshmen 45

12/9 Sundance 58 Hulett 57

12/14 Newcastle 73 Sundance 38

12/15 Belle Fourche, SD 52 Sundance 37

12/16 Lead-Deadwood SD 52 Sundance 44

1/4 Newell, SD 47 Sundance 45

1/12 Sundance 63 Hulett 49

1/13 Hill City, SD 60 Sundance 25

1/19 Big Horn 68 Sundance 44

1/20 Sundance 57 Moorcroft 28

1/25 Upton 76 Sundance 47

1/26 Sundance 61 Normative Services 36

1/27 Tongue River 61 Sundance 45

2/1 Wright 67 Sundance 23

2/3 Big Horn 76 Sundance 46

2/6 Upton 69 Sundance 49

2/8 Sundance 58 Moorcroft 52

2/13 Wright 68 Sundance 33

2/16 Tongue River 81 Sundance 56

 

2017-2018 Girls Basketball Schedule and Results:

12/8 Sundance 52 Midwest 11

12/8 Sundance 37 Spearfish, SD Freshmen 26

12/9 Sundance 50 Upton 33 (Non-Conference Game)

12/14 Newcastle 48 Sundance 39

12/15 Belle Fourche, SD 60 Sundance 16

12/16 Lead-Deadwood SD 38 Sundance 28

12/18 Sundance 49 Newell, SD 44

1/11 Sundance 58 Buffalo, SD Harding County 34

1/12 Sundance 57 Hulett 44

1/13 Sundance 37 Hill City, SD 34

1/19 Sundance 42 Big Horn 37

1/20 Sundance 48 Moorcroft 40

1/25 Sundance 51 Upton 25

1/27 Sundance 31 Tongue River 18

2/1 Sundance 53 Wright 31

2/3 Sundance 40 Big Horn 36

2/6 Sundance 57 Upton 29

2/8 Sundance 53 Moorcroft 36

2/13 Sundance 49 Wright 45

2/16 Sundance 55 Tongue River 38

2/22 Sundance 43 Burns 20

2/23 Sundance 54 Pine Bluffs 52

2/24 Sundance 43 Southeast 21

3/1 Sundance 49 Wind River 34

3/2 Sundance 52 Lovell 45

3/3 Sundance 44 Wyoming Indian 39 OT State Championship

 

2017-2018 Wrestling Schedule:

12/8 at Lusk - Click here to see results

12/16 at Wright - Click here to see results

1/6 at Wright - Click here to see results

1/9 Hulett

1/12 at Newcastle - Click here to see results

1/19-1/20 at Moorcroft - Click here to see results

1/26-1/27 at Belle Fourche, SD - Click here to see results

2/3 at Hill City, SD - Click here to see results

2/8 at Hulett

2/17 Regionals at Burns - Click here to see results

2/23-2/24 State at Casper - Click here to see results

 

2017 Football Schedule and Results: (Team is combined with Upton, and are called the Patriots)

8/31 Upton-Sundance 28 Moorcroft 6

9/8 Upton-Sundance 28 Newcastle 13

9/15 Upton-Sundance 48 Lusk 8

9/22 Upton-Sundance 61 Wright 6

9/29 Upton-Sundance 28 Southeast 14

10/6 Big Horn 53 Upton-Sundance 13

10/13 Upton-Sundance 38 Tongue River 7

10/20 Pine Bluffs 28 Upton-Sundance 14

10/27 Upton-Sundance 39 Rocky Mountain 22

11/3 Pine Bluffs 14 Upton-Sundance 7

 

2017 Volleyball Schedule and Results:

8/25 Sundance 2 Burns 0 (25-15, 25-9)

8/25 Sundance 2 Lingle-Ft. Laramie 0 (25-11, 25-12)

8/25 Sundance 2 Pine Bluffs 0 (25-22, 25-12)

8/25 Sundance 2 Lusk 0 (25-19, 25-12)

8/25 Sundance 2 Rock River 0 (25-19, 25-12)

9/1 Rapid City, SD Stevens 3 Sundance 0 (25-18, 25-20)

9/1 Sundance 2 Cheyenne East 0 (25-22, 25-20)

9/1 Green River 2 Sundance 1 (25-23, 18-25, 25-22)

9/2 Rapid City, SD Central 2 Sundance 1 (25-19, 22-25, 25-17)

9/2 Sundance 2 Big Horn 0 (25-21, 25-22) (Non-Conference Game)

9/2 Sundance 2 Rock Springs 0 (25-12, 25-18)

9/7 Sundance 3 Hulett 0 (25-5, 25-13, 25-6)

9/9 Sundance 2 Pine Bluffs 0 (25-13, 25-14)

9/9 Sundance 2 Southeast 0 (25-16, 25-22)

9/9 Wright 2 Sundance 0 (25-23, 25-18) (Non-Conference Game)

9/14 Sundance 3 Upton 0 (25-12, 25-18, 25-12)

9/15 Sundance 3 Tongue River 0 (25-17, 25-9, 25-14)

9/19 Sundance 3 Newcastle 0 (25-11, 25-14, 25-15)

9/21 Sundance 3 Moorcroft 0 (25-9, 25-20, 25-3)

9/28 Sundance 3 Wright 1 (20-25, 25-22, 25-14, 25-18)

10/6 Sundance 3 Big Horn 1 (24-26, 25-20, 25-20, 26-24)

10/7 Sundance 3 Wright 0 (25-21, 26-24, 25-23)

10/13 Sundance 3 Moorcroft 0 (25-9, 25-19, 25-12)

10/14 Sundance 3 Tongue River 0 (5-11, 25-18, 25-15)

10/19 Sundance 3 Upton 0 (25-17, 25-23, 25-22)

10/20 Sundance 3 Big Horn 2 (22-25, 22-25, 25-20, 25-17, 20-18)

10/27 Sundance 3 Lusk 0 (25-18, 25-15, 25-6)

10/27 Sundance 3 Big Horn 0 (25-17, 26-24, 25-19)

10/28 Sundance 3 Wright 1 (25-20, 25-16, 22-25, 25-19)

11/2 Sundance 3 Lovell 0 (25-13, 25-13, 25-10)

11/3 Sundance 3 Greybull 0 (25-17, 25-14, 25-16)

11/4 Sundance 3 Wright 0 (25-22, 25-17, 25-23) - State Championship

 

2017 Golf Schedule:

8/14 at Newcastle - Click here to see results

8/18 Sundance Invitational - Click here to see results

8/19 at Upton - Click here to see results

8/29 at Hulett - Click here to see results

9/1 at Wright - Click here to see results

9/8-9/9 at Lusk - Click here to see results

9/18-9/19 State at Sheridan - Click here to see results

 

2017 Cross Country Schedule:

8/25 at Newcastle - Click here to see results

8/31 at Spearfish, SD - Click here to see results

9/7 at Belle Fourche, SD - Click here to see results

9/15 at Gillette - Click here to see results

9/22 at Rapid City, SD

9/30 at Wright

10/3 Sundance Invitational - Click here to see results

10/14 Regionals at Tongue River - Click here to see results

10/21 State at Sheridan - Click here to see results

 

2018 Football Schedule: (Dates TBA)

at Lusk

at Wheatland

Tongue River

at Big Horn

at Wright

Southeast

Pine Bluffs

TBA