Team Info:

Mascot: Eagles

Location: 1100 US Highway 14 PO Box 408 Dayton, WY 82836

Phone Number: 307-655-2236

Director of Activities: John Scott

Conference In Football: 1A East

Conference In All Other Sports: 2A Northeast

Football State Titles: 5 (1956, 1966, 1967, 1973, 1974)

Volleyball State Titles: 4 (1993, 1994, 1995, 1996)

Boys Basketball State Titles: 1 (1994)

Girls Basketball State Titles: 9 (1995, 1997, 1998, 2005, 2006, 2007, 2010, 2013, 2014)

Boys Golf State Titles: 1 (2006)

Girls Golf State Titles: 1 (2016)

Boys Track and Field State Titles: 2 (1984, 1985)

Girls Track and Field State Titles: 4 (1980, 1986, 1987, 1988)

 

2017 Track and Field Schedule:

3/25 at Greybull - Click here to see results

4/1 at Buffalo - Click here to see results

4/7 Pre-Prom Invitational - Click here to see results

4/13 at Big Horn - Click here to see results

4/22 at Sheridan - Click here to see results

5/4 at Big Horn - Click here to see results

5/5 at Thermopolis - Click here to see results

5/12-5/13 Regionals at Gillette - Click here to see results

5/18-5/20 State at Casper

 

2016-2017 Boys Basketball Schedule and Results:

12/9 Rocky Mountain 64 Tongue River 51

12/10 Lovell 72 Tongue River 52

12/17 Tongue River 69 Kaycee 59

1/6 Tongue River 56 Lusk 28

1/6 Pine Bluffs 60 Tongue River 39

1/7 Tongue River 58 Burns 46

1/7 Southeast 57 Tongue River 36

1/12 Kaycee 61 Tongue River 49

1/13 Tongue River 62 Greybull 43

1/14 Tongue River 62 Riverside 35

1/20 Tongue River 60 Wright 53

1/21 Big Horn 59 Tongue River 45

1/27 Tongue River 58 Moorcroft 42

1/28 Tongue River 68 Sundance 58

2/3 Upton 66 Tongue River 50

2/4 Wright 65 Tongue River 46

2/10 Big Horn 73 Tongue River 42

2/11 Tongue River 57 Moorcroft 53

2/17 Tongue River 59 Sundance 38

2/18 Upton 85 Tongue River 66

2/23 Pine Bluffs 101 Tongue River 66

2/24 Tongue River 60 Burns 44

2/25 Upton 86 Tongue River 71

 

2016-2017 Girls Basketball Schedule and Results:

12/9 Rocky Mountain 52 Tongue River 33

12/10 Lovell 51 Tongue River 40

12/17 Tongue River 46 Kaycee 17

1/6 Tongue River 31 Lusk 30

1/6 Pine Bluffs 59 Tongue River 35

1/7 Tongue River 63 Burns 36

1/7 Southeast 36 Tongue River 27

1/12 Kaycee 35 Tongue River 31

1/13 Greybull 41 Tongue River 25

1/14 Tongue River 52 Riverside 21

1/20 Wright 45 Tongue River 34

1/21 Big Horn 47 Tongue River 17

1/27 Tongue River 52 Moorcroft 34

1/28 Sundance 41 Tongue River 29

2/3 Tongue River 67 Upton 45

2/4 Wright 45 Tongue River 40

2/10 Big Horn 42 Tongue River 27

2/11 Moorcroft 49 Tongue River 38

2/17 Sundance 42 Tongue River 37

2/18 Tongue River 56 Upton 23

2/20 Tongue River 52 Moorcroft 48 OT

2/23 Pine Bluffs 67 Tongue River 37

2/24 Southeast 53 Tongue River 33

 

2017 Indoor Track and Field Schedule:

1/14 at Spearfish, SD - Click here to see results

1/21 at Gillette - Click here to see results

1/28 at Chadron, NE - Click here to see results

2/10 at Laramie - Click here to see results

3/3-3/4 State at Gillette - Click here to see results

 

2016 Football Schedule and Results:

9/2 Tongue River 45 Wind River 12

9/9 Tongue River 68 Wyoming Indian 0

9/17 Cokeville 12 Tongue River 7

9/23 Tongue River 21 Southeast 6

9/30 Tongue River 40 Lusk 0

10/7 Tongue River 49 Wright 6

10/14 Tongue River 28 Pine Bluffs 14

10/21 Upton-Sundance 32 Tongue River 20

10/28 Tongue River 27 Cokeville 12

11/4 Tongue River 37 Shoshoni 6

11/12 Pine Bluffs 10 Tongue River 7 - State Championship

 

2016 Volleyball Schedule and Results:

8/26 Cody 2 Tongue River 1 (26-27, 25-10, 15-9)

8/26 Tongue River 2 Riverside 0 (25-8, 25-23)

8/26 Tongue River 2 Ten Sleep 1 (25-13, 21-25, 15-10)

8/26 Lovell 2 Tongue River 0 (25-22, 25-16)

8/27 Wind River 2 Tongue River 1 (11-25, 25-22, 15-1)

8/27 Rocky Mountain 2 Tongue River 0 (25-17, 25-17)

9/2 Tongue River 2 Kemmerer 0 (25-18, 25-18)

9/2 Wind River 2 Tongue River 0 (25-13, 25-16)

9/2 Big Piney 2 Tongue River 0 (25-14, 25-22)

9/2 Little Snake River 2 Tongue River 0 (25-21, 25-15)

9/10 Burns 2 Tongue River 0 (25-17, 25-11)

9/15 Big Horn 3 Tongue River 0 (25-13, 25-11, 25-11)

9/17 Sundance 3 Tongue River 1 (25-16, 25-16, 23-25, 25-13)

9/23 Lovell 3 Tongue River 1 (25-18, 25-10, 21-25, 25-19)

9/24 Wright 3 Tongue River 0 (25-10, 25-15, 25-8)

9/30 Tongue River 3 Moorcroft 2 (25-21, 16-25, 19-25, 25-18, 15-9)

10/1 Upton 3 Tongue River 1 (25-21, 14-25, 25-11, 25-22)

10/7 Wright 3 Tongue River 0 (25-14, 25-14, 25-13)

10/8 Moorcroft 3 Tongue River 0 (25-18, 25-21, 25-22)

10/14 Big Horn 3 Tongue River 0 (25-17, 25-20, 25-21)

10/15 Sundance 3 Tongue River 1 (25-10, 23-25, 25-17, 25-14)

10/20 Tongue River 3 Kaycee 1 (25-22, 25-19, 13-25, 25-17)

10/21 Upton 3 Tongue River 0 (25-15, 26-24, 25-18)

 

2016 Golf Schedule:

8/19 at Sundance - Click here to see results

8/26 at Moorcroft - Click here to see results

9/9 Tongue River Invitational - Click here to see results

9/10 Big Horn Invitational

9/16-9/17 at Lusk - Click here to see results

9/23-9/24 State at Gillette - Click here to see results

 

2016 Cross Country Schedule:

8/27 at Buffalo - Click here to see results

9/1 at Sheridan

9/10 at Sheridan - Click here to see results

9/17 at Normative Services - Click here to see results

9/23 at Big Horn

10/1 at Wright - Click here to see results

10/8 Tongue River Invitational - Click here to see results

10/13 Regionals at Hulett - Click here to see results

10/22 State at Sheridan - Click here to see results

 

2017 Football Schedule:

Wright

at Lusk

Shoshoni

at Pine Bluffs

Off Week

Southeast

Upton-Sundance

at Big Horn