Cowboys and cowgirls are halfway through the spring season and that means each ride is getting more important.

Competition this weekend is in Gillette.

Below are the winners of the Newcastle rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Bareback: Hunter Carlson (Douglas) and Justin Kissack (Gillette)

Barrel Racing: Madison Wilkerson (Jackson) and Cassidy Kruse (Gillette)

Breakaway Roping: Amelia Thrush (Gillette) and Casey Rae Reimler (Rozet)

Bull Riding: Ty Bertrand (Gillette) and Scott Carlson (Evanston)

Goat Tying: Jaime Thompson (Whitney, NE) and Josee Vogel (Pavillion)

Pole Bending: Abi Deveraux (Newcastle) and Breanna Reimler (Buffalo)

Saddle Broncs: No Saturday winner and No Sunday winner

Steer Wrestling: Cutter DeHart (Laramie) won both days.

Team Roping Saturday: Garrett Grieve (Baggs) and Coley Nicholls (Kinnear)

Team Roping Sunday: Garrett Grieve (Baggs) and Coley Nicholls (Kinnear)

Tie-Down Calf Roping: Jhett Hadley (Wheatland) won both days.

 

The top 4 in each event at the end of the season are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July.

Below is the current top 4 in each event for the season, as of the end of the Newcastle rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Justin Kissack (Gillette) – 126 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 92

3. Hunter Carlson (Douglas) – 57

4. Chance Ames (Big Piney) – 27

 

Saddle Broncs:

1. J.W. Meiers (Mills) – 68 points

2. Blaze Cress (Hillsdale) – 64.5

3. Brody Cress (Hillsdale) – 55.5

4. Casey Manning (Pinedale) – 17

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 87 points

2. Cameron Irwin (Buffalo) – 76.5

3. Tyler Tarver (Gillette) - 50

4. Jhett Hadley (Wheatland) - 48.5

 

Breakaway Roping:

1. Deena Norell (Meeker, CO) – 68 points

2. Casey Rae Reimler (Rozet) – 54

3. Callie Robinson (Moorcroft) - 49.5

4. Justene Hirsig (Cheyenne) – 45

 

Steer Wrestling:

1. Cutter DeHart (Laramie) – 93 points

2. Casey Sellers (Buffalo) – 83

3. Kade Greer (Gillette) – 69

4. Teigen Finnerty (Wheatland) - 57

 

Goat Tying:

1. Josee Vogel (Pavillion) – 99.5 points

2. Ashten Marchant (Newcastle) – 90

3. Shai Schaefer (Torrington) – 80

4. Jaime Thompson (Whitney, NE) - 65

 

Barrel Racing:

1. Cassidy Kruse (Gillette) – 90.5 points

2. Sierra Spratt (Lysite) – 88.5

3. Madison Wilkerson (Jackson) – 88

4. Kylee Cahoy (Sheridan) – 82

 

Pole Bending:

1. Breanna Reimler (Buffalo) – 93 points

2. Teal Stoll (Pavillion) – 72 points

3. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 69

4. Deena Norell (Meeker, CO) – 62

 

Team Roping:

1. Coley Nicholls (Kinnear) and Garrett Grieve (Baggs)

2. Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland)

3. Klay Ready (Dixon) and Jayden Johnson (Casper)

4. Weston Mann (Sheridan) and Cameron Irwin (Buffalo)

 

Bull Riding:

1. Bryce Burnell (Arvada) – 79.5 points

2. Scott Carlson (Evanston) – 57.5

3. Ty Bertrand (Gillette) – 46

4. Hunter Eller (Wheatland) – 20

Click here for more information on rodeos and schedules.