Cowboys and cowgirls will stay in the northeast part of the state, as Gillette will host this weekend's competition.

Below are the winners of the Newcastle rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Barebacks: Jeffery Zdziarski (Sheridan) won both days.

Barrel Racing: Madison Wilkerson (Jackson) and Lexi Hamm (Rozet)

Breakaway Roping: Jacey Thompson (Whitney, NE) and Deena Norell (Meeker, CO)

Goat Tying: Jaime Thompson (Whitney, NE) and Josee Vogel (Pavillion)

Pole Bending: Chloe Ashenhurst (Wheatland) and Breanna Reimler (Buffalo)

Saddle Broncs: Brody Cress (Hillsdale) and Jeffery Zdziarski (Sheridan)

Steer Wrestling: Kade Greer (Gillette) and Kane Butcher (Jelm)

Team Roping Saturday: Kellan Johnson (Casper) and Jayden Johnson (Casper)

Team Roping Sunday: Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear)

Tie-Down Roping: Garrett Murphy (Torrington) and Logan Milligan (Torrington)

Bull Riding: Sam Haskett (Sheridan) and Landen Smith (Jackson)

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July, 2014.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Newcastle rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffrey Zdziarski (Sheridan) – 140.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) – 104

3. Chance Ames (Marbleton) – 77.5

4. Nevada Starr (Wheatland) – 34.5

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) – 98.5 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 37

3. Mike Burtenshaw (Buffalo) – 27.5

4. J.D. Slagowski (Eden) – 19

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 78 points

2. Brandt Ross (Sheridan) – 65

3-4 (tie). Garrett Murphy (Torrington) – 58

3-4 (tie). Logan Milligan (Torrington) – 58

 

Breakaway Roping:

1. Casey Rae Reimler (Rozet) – 78 points

2. Justene Hirsig (Cheyenne) – 60

3. Callie Robinson (Moorcroft) – 57

4. Deena Norell (Meeker, CO) - 55

 

Steer Wrestling:

1. Kane Butcher (Jelm) – 108 points

2. Dax Cathcart (Carpenter) – 82

3. Teigen Finnerty (Wheatland) - 70

4. Brady Thurston (Lance Creek) - 63

 

Goat Tying:

1. Jamie Thompson (Whitney, NE) – 93 points

2. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 85.5

3. Ashten Marchant (Newcastle) - 70

4. Casey Rae Reimler (Rozet) - 69.5

 

Barrel Racing:

1. Madison Wilkerson (Jackson) – 90 points

2. Karson Bradley (Big Piney) – 81

3. Macie Mackey (Gillette) – 60

4. Shyann Russell (Gillette) – 49

 

Pole Bending:

1. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 131 points

2. Breanna Reimler (Buffalo) – 114

3. Karson Bradley (Big Piney) – 60

4. Makenna Balkenbush (Sheridan) – 54

 

Team Roping:

1. Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear) – 70 points

2. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 67

3. Mat Tehau (Kaycee) and Zane Thompson (Cheyenne) – 60

4. Trase Johnson (Gillette) and Casey Sellers (Buffalo) – 52

 

Bull Riding:

1. Levi Wilson (Jackson) – 40 points

2. Evan Wilhelm (Glendo) – 30 points

3. Clayton Colvard (Newcastle) – 20

4-5 (tie). Landen Smith (Jackson) - 18

4-5 (tie). Sam Haskett (Jackson) - 18

Click here for more information on rodeos and schedules.