It's a 3-day weekend, and that means cowboys and cowgirls have an extra day of competition.

Rodeos will be in Buffalo on Saturday, and in Sheridan on Sunday and Monday.

Below are the winners of the Casper rodeo.

Saturday winners listed first, then Sunday winners.

Barebacks: Jeffery Zdziarski (Sheridan) and Hunter Carlson (Douglas)

Barrel Racing: Kiersten Leach (Douglas) and Karson Bradley (Big Piney)

Breakaway Roping: Justene Hirsig (Cheyenne) and Jacey Thompson (Whitney, NE)

Goat Tying: Whitney Simmons (Sheridan) and Jacey Thompson (Whitney, NE)

Pole Bending: Chloe Ashenhurst (Wheatland) and Shyanna Cahoy (Sheridan)

Saddle Broncs: Seth Sickler (Buffalo) and No Sunday winner

Steer Wrestling: Taylor Davidson (Douglas) and Gage Greer (Gillette)

Team Roping Saturday: Gavin Winn (Rock Springs) and Jaden Burnett (Eden)

Team Roping Sunday: Zane Thompson (Cheyenne) and Mat Tehau (Kaycee)

Tie-Down Roping: Tayler Tarver (Gillette) and Casey Sellers (Buffalo)

Bull Riding: Jared Noseep (Ft. Washakie) and Landen Smith (Jackson)

 

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July, 2014.

Below is the current top 4 in each event, as of the end of the Casper rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffrey Zdziarski (Sheridan) – 170.5 points

2. Hunter Carlson (Douglas) – 132

3. Chance Ames (Marbleton) – 86.5

4. Brady Thurston (Lance Creek) – 55.5

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) – 108.5 points

2. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 37

3. Mike Burtenshaw (Buffalo) – 27.5

4. J.D. Slagowski (Eden) – 19

 

Tie-Down Roping:

1. Casey Sellers (Buffalo) – 101 points

2. Garrett Murphy (Torrington) – 73

3. Brandt Ross (Sheridan) – 71

4-5 (tie). Teigen Finnerty (Wheatland) - 65

4-5 (tie). Logan Milligan (Torrington) – 65

 

Breakaway Roping:

1. Casey Rae Reimler (Rozet) – 91 points

2. Justene Hirsig (Cheyenne) – 79

3. Callie Robinson (Moorcroft) – 67

4. Breanna Reimler (Buffalo) – 65.5

 

Steer Wrestling:

1. Kane Butcher (Jelm) – 124 points

2. Teigen Finnerty (Wheatland) – 89

3. Dax Cathcart (Carpenter) – 82

4-5 (tie). Kadyn Hicks (Nunn, CO) - 73

4-5 (tie). Taylor Davidson (Lance Creek) - 73

 

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Whitney, NE) – 106.5 points

2. Jamie Thompson (Whitney, NE) – 103

3. Casey Rae Reimler (Rozet) – 96

4. Ashten Marchant (Newcastle) – 79

 

Barrel Racing:

1. Karson Bradley (Big Piney) – 111 points

2. Madison Wilkerson (Jackson) – 90

3. Macie Mackey (Gillette) – 70

4. Shyann Russell (Gillette) - 63

 

Pole Bending:

1. Chloe Ashenhurst (Wheatland) – 160 points

2. Breanna Reimler (Buffalo) – 124

3. Karson Bradley (Big Piney) – 68

4. Abi Deveraux (Newcastle) - 62

 

Team Roping:

1. Jayden Johnson (Casper) and Kellan Johnson (Casper) – 96 points

2. Nate Rogers (Buffalo) and Joby Barquin (Kinnear) – 87

3. Mat Tehau (Kaycee) and Zane Thompson (Cheyenne) – 76

4. Trase Johnson (Gillette) and Casey Sellers (Buffalo) – 52

 

Bull Riding:

1. Levi Wilson (Jackson) – 40 points

2. Evan Wilhelm (Glendo) – 30

3. Landen Smith (Jackson) – 28

4. Clayton Colvard (Newcastle) – 20

Click here for more information on rodeos and schedules.