Members of the Wyoming Coaches Association have voted on which 2A/1A boys basketball players they believe are the best in the East and West.

2A Northeast:

Colton Bates - Big Horn

Nolan McCafferty - Big Horn

Colton Williams - Big Horn

Wheaton Williams - Big Horn

Cort Ingalls - Sundance

Cody Buller - Tongue River

Jaren Fritz - Tongue River

Jay Keo - Tongue River

Shayne Belt - Wright

Dallas Millin - Wright

2A Northeast Player of the Year: Colton Bates - Big Horn

 

2A Southeast:

Klayton Clark - Burns

Sam Sharp - Burns

Taten Gaukel - Niobrara County

Logan Lamar - Niobrara County

Taylor Molzahn - Niobrara County

Haize Fornstrom - Pine Bluffs

Kyle Steger - Pine Bluffs

Hunter Thompson - Pine Bluffs

Trent Werner - Pine Bluffs

Jace Berger - Saratoga

David Becker - Southeast

Chance Werner - Southeast

2A Southeast Player of the Year: Hunter Thompson - Pine Bluffs

 

2A Northwest:

Dustin Fox - Greybull

Jordan Jackson - Greybull

Treston Tracy - Greybull

Zach Zeller - Greybull

Ethan Sherburne - Riverside

Travis Banks - Rocky Mountain

Cole Simmons - Rocky Mountain

Cole Wambeke - Rocky Mountain

Gary Medicine Cloud - Shoshoni

Triston Parrish - Shoshoni

Tyler Cornwell - Thermopolis

Keegan Robbins - Thermopolis

2A Northwest Player of the Year: Treston Tracy - Greybull

 

2A Southwest:

Jordan Banks - Big Piney

William Shafer - Big Piney

Jak Tanner - Big Piney

Breydon Lewis - Kemmerer

True Lueck - Lyman

Preston Quiney - Lyman

Caleb C'Bering - Wind River

Bryce Hankins - Wind River

Taylor Tidzump - Wind River

Jayin Trumbull - Wind River

Buell Robinson - Wyoming Indian

Noah Valdez - Wyoming Indian

2A Southwest Player of the Year: Caleb C'Bearing - Wind River

 

1A Northeast:

Clancy Kretschman - Arvada-Clearmont

Nathan Troll - Arvada-Clearmont

Curtis Cornett  - Hulett

Austin Penning - Hulett

Hayden Fauber - Kaycee

Ethan Garnhart - Kaycee

Taylor Rouse - Kaycee

Kiya Guseman - Midwest

Lyndon Howell - NSI

Skiler Stevens - NSI

Lance Garland - Upton

Payton Watt - Upton

1A Northeast Player of the Year: Lance Garland - Upton

 

1A Southeast:

Jarrett Neimark - H.E.M.

Wyatt Phillips - H.E.M.

Brandon Scott - H.E.M.

Jake Sutter - H.E.M.

Matt Bebo - Lingle-Ft. Laramie

Garrett Cooper - Lingle-Ft. Laramie

KC Henry - Lingle-Ft. Laramie

Brice Hill - Lingle-Ft. Laramie

Scott Broyles - Rock River

Jason Moore - Rock River

1A Southeast Player of the Year: KC Henry - Lingle-Ft. Laramie

 

1A Northwest:

Nathan Carrizales - Burlington

Jared Peterson - Burlington

Matthew Rasmussen - Burlington

Adam Poole - Meeteetse

Shawn Shepperson - Meeteetse

Jaron Arthur - St. Stephens

Miklo Oldman - St. Stephens

Derrick Williams - St. Stephens

Quentin Fettig - Ten Sleep

Jay Lee - Ten Sleep

1A Northwest Player of the Year: Jaron Arthur - St. Stephens

 

1A Southwest:

Jordan Clements - Cokeville

Trenton King - Cokeville

Gage Bartlett - Encampment

Guy Erickson - Encampment

KeeGan Johnson - Encampment

Jared Stewart - Encampment

Neale Jones - Farson-Eden

Lain Mitchelson - Farson-Eden

Isaac Orozco - Farson-Eden

JD Corson - Little Snake River

Kameron Evans - Little Snake River

Slater Kaisler - Little Snake River

1A Southwest Player of the Year: Guy Erickson - Encampment