Members of the Wyoming Coaches Association have voted on which 2A/1A girls basketball players they believe are the best in the East and West.

2A Northeast:

Bailey Bard - Big Horn

Emily Blaney - Big Horn

Abby Buckingham - Big Horn

Lindsay Jones - Moorcroft

Teila McInerney - Sundance

Molly O'Connor - Sundance

Kylee Knobloch - Tongue River

Allison Reed - Tongue River

Heather Rubis - Wright

Kylee Tresch - Wright

2A Northeast Player of the Year: Kylee Tresch - Wright

 

2A Southeast:

Jessica Malm - Burns

Lexie Dockery - Niobrara County

Amanda Smith - Niobrara County

Azhane Bufford - Pine Bluffs

Montanna Crystal - Pine Bluffs

Jadyn Golding - Pine Bluffs

Kammie Ragsdale - Pine Bluffs

Sierra Shelit - Pine Bluffs

Meredith Lincoln - Saratoga

Emily Buchanan - Southeast

Noelle Chapman - Southeast

Dani McManaman - Southeast

2A Southeast Player of the Year: Dani McManamen - Southeast

 

2A Northwest:

Julianne Carlson - Greybull

Madi Edeler - Greybull

Ky Sorensen - Greybull

Florina Villegas - Greybull

Ashtyn Hill - Riverside

Marissa Arnold - Rocky Mountain

Summer Johnson - Rocky Mountain

Katelyn Jennings - Shoshoni

Tammy Maddock - Shoshoni

Brianna Thompson - Shoshoni

Randi Elisson - Thermopolis

Haley McDermott - Thermopolis

2A Northwest Player of the Year: Marissa Arnold - Rocky Mountain

 

2A Southwest:

Rachel Forrester - Big Piney

Grace Tanner - Big Piney

Abby Brunski - Kemmerer

Morgan McClaren - Kemmerer

McCaslynn Bradshaw - Lyman

McKinley Bradshaw - Lyman

Trigger Jaggi - Lyman

Peyton Limoges - Lyman

Jaylynn Fighting Bear - Wind River

Amryn Brown - Wyoming Indian

Morning Gambler - Wyoming Indian

Rhiannon Mitchell - Wyoming Indian

2A Southwest Player of the Year: Amryn Brown - Wyoming Indian

 

1A Northeast:

Kylar Klaahsen - Arvada-Clearmont

Mary Bennett - Kaycee

Maranda Koch - Kaycee

Laree Foley - Kaycee

Ashley TeHau - Kaycee

Dakotah Winsor - Kaycee

Myriah Fauber - Midwest

Laniee Claycomb - Upton

Josie Olson - Upton

Sara Rankin - Upton

1A Northeast Player of the Year: None selected

 

1A Southeast:

Sydnie Eller - Glendo

Katie Scherger - Guernsey-Sunrise

Darby Bowen - H.E.M.

Haley Clark - H.E.M.

Makenna Greenwald - Lingle-Ft. Laramie

Georgia Wollert - Lingle-Ft. Laramie

Taylor Brown - Rock River

Sierra Stricklin - Rock River

Jolie Wetstein - Rock River

1A Southeast Player of the Year: Sierra Stricklin - Rock River

 

1A Northwest:

Jasmine Anderson - Burlington

Ashley Bennett - Dubois

Jaycie Wells - Dubois

Brooklynn Graybill - Meeteetse

Matilynn May - Meeteetse

Kayle Addison - St. Stephens

Trinity Goggles - St. Stephens

Rachell Lynch - St. Stephens

Madison Anderson - Ten Sleep

Amanda Lewton - Ten Sleep

1A Northwest Player of the Year: Trinity Goggles - St. Stephens

 

1A Southwest:

Elizabeth Dayton - Cokeville

Kate Fiscus - Cokeville

Cassidy Harmon - Cokeville

Alyssa Barkhurst - Encampment

Noelle Peterson - Encampment

Paige Powell - Encampment

Carly Griffin - Farson-Eden

Mackenzi Reed - Farson-Eden

Kristin Gourlay - Little Snake River

Lilia Hedges - Little Snake River

Karlee Moon - Little Snake River

Addie Stanley - Little Snake River

1A Southwest Player of the Year: Karlee Moon - Little Snake River