The fall season ends this weekend in Jackson.

Points earned in the fall season will carry over the winter break and into the spring season which is scheduled to begin on April 13 in Laramie.

Here are the winner’s from last weekend’s Riverton rodeo.

Saturday’s winner is listed first, followed by Sunday’s winner.

Barebacks: Justin Kissack (Gillette) and Jeffery Zdziarski (Sheridan)

Barrel Racing: Madison Wilkerson (Jackson) won both days

Breakaway Roping: Casey Rae Reimler (Rozet) and Jaime Thompson (Whitney, NE)

Bull Riding: Ty Bertrand (Gillette) and Scott Carlson (Evanston)

Goat Tying: Ashten Marchant (Newcastle) and Jaime Thompson (Whitney, NE)

Pole Bending: Teal Stoll (Pavillion) and Breanna Reimler (Buffalo)

Saddle Broncs: Brody Cress (Hillsdale) and no Sunday winner

Steer Wrestling: Riggen McIntosh (Torrington) and Drew Antone (Kinnear)

Tie Down Calf Roping: Brandt Ross (Sheridan) and Brock Gotschall (Laramie)

Team Roping Saturday: Brock Gotschall (Laramie) and Logan Milligan (Torrington)

Team Roping Sunday: Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland)

 

The top 4 in each event at the end of the season are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July.

Below is the current top 4 in each event as of the end of the Wheatland rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffery Zaziarski (Sheridan) - 38 points

2. Justin Kissack (Gillette) - 29

3. Hunter Carlson (Douglas) - 9

4. Grant Griffin (Wheatland) - 8

 

Saddle Broncs:

1. Brody Cress (Hillsdale) - 27 points

2. Blaze Cress (Hillsdale) - 19

3. J.W. Meiers (Mills) - 10

 

Tie-Down Roping:

1. Brock Gotschall (Laramie) - 33 points

2. Casey Sellers (Buffalo) - 28

3. Cameron Irwin (Buffalo) - 21

4. Brandt Ross (Sheridan) - 19

 

Breakaway Roping:

1-2 (tie). Casey Rae Reimler (Rozet) - 18 points

1-2 (tie). Deena Norell (Meeker, CO) - 18 points

3-4 (tie). Tiare Ilgen (Sheridan) - 14.5

3-4 (tie). Callie Robinson (Moorcroft) - 14.5

 

Steer Wrestling:

1. Kade Greer (Gillette) - 29 points

2. Casey Sellers (Buffalo) - 26

3. Kane Butcher (Jelm) - 25

4-5 (tie). Riggen McIntosh (Torrington) - 24

4-5 (tie). Gage Greer (Gillette) - 24

 

Goat Tying:

1. Ashten Marchant (Newcastle) - 36 points

2. Jamie Thompson (Whitney, NE) - 27

3-4 (tie). Deena Norell (Meeker, CO) - 19

3-4 (tie). Josee Vogel (Pavillion) - 19

 

Barrel Racing:

1. Madison Wilkerson (Jackson) - 28

2. Rheanna Gail (Farson) - 26

3. Sierra Spratt (Lysite) - 24

4. Kylee Cahoy (Sheridan) - 21

 

Pole Bending:

1.  Chloe Ashenhurst (Wheatland) - 31 points

2. Teal Stoll (Pavillion) - 28

3-4 (tie) Tatum Seebaum (Douglas) - 18

3-4 (tie). Jacy Grieves (Upton) - 18

 

Team Roping:

1. Trace Steele (Sundance) and Jhett Hadley (Wheatland)

2. Coley Nicholls (Kinnear) and Justene Hirsig (Cheyenne)

3. Weston Mann (Sheridan) and Cameron Irwin (Buffalo)

4-6 (tie). Skobee Hiser (Douglas) and Tatum Seebaum (Douglas)

4-6 (tie). Preston Mackey (Gillette) and Tayler Tarver (Gillette)

4-6 (tie). Casey Sellers (Buffalo) and Trase Johnson (Gillette)

 

Bull Riding:

1. Bryce Burnell (Arvada) - 36.5 points

2. Scott Carlson (Evanston) - 27.5

3. Ty Bertrand (Gillette) - 18

4. Mike Schulz (Cheyenne) - 10

Click here for more information on rodeos and schedules.