Only 3 weekends left in the season, and that includes the state finals, which starts on June 20th.

This weekend's competition is in Big Piney.

Here are the winners from last weekend’s Buffalo rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks: Garrett Ford (Gillette)

Barrel Racing: Michaella Lay (Torrington)

Breakaway Roping: Justene Hirsig (Cheyenne)

Bull Riding: Chantz Cates (Buffalo)

Goat Tying: Emily Faber (Rozet)

Pole Bending: Lauren Rives (Buffalo)

Saddle Broncs: J.W. Meiers (Mills)

Steer Wrestling: Kane Butcher (Jelm)

Tie Down Calf Roping: Colter Sellers (Buffalo)

Team Roping: Casey and Colter Sellers (Buffalo)

 

Here are the winner's from last weekend's Sheridan rodeo. Sunday’s winner is listed first, followed by Monday’s winner.

Barebacks: Jeffery Zdziarski (Sheridan) and Justin Kissack (Gillette)

Barrel Racing: Emily Faber (Rozet) and Kylee Cahoy (Sheridan)

Breakaway Roping: Casey Reimler (Rozet) won both days.

Bull Riding: Tyler Orchard (Baggs) and Taylor Romine (Newcastle)

Goat Tying: Emily Faber (Rozet) and Jaime Thompson (Whitney, NE)

Pole Bending: Amber Robinson (Pinedale) and Breanna Reimler (Buffalo)

Saddle Broncs: J.W. Meiers (Mills) and Blaze Cress (Hillsdale)

Steer Wrestling: Kade Greer (Gillette) and Austin Eller (Glendo)

Tie Down Calf Roping: Cameron Irwin (Buffalo) and Wyatt Slagowski (Farson)

Team Roping Sunday: Garrett Grieve (Baggs) and Coley Nicholls (Kinnear)

Team Roping Monday: Ameila McGuire (Wheatland) and J.W. Thrush (Gillette)

 

The top 4 in each event at the end of the season are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held in Rock Springs in July.

Below is the current top 4 in each event as of the end of the Sheridan rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association

Barebacks:

1. Jeffery Zdziarski (Sheridan) – 125 points

2. Justin Kissack (Gillette) – 78

3. Garrett Ford (Gillette) – 64

4. Grant Griffin (Wheatland) - 16

 

Saddle Broncs:

1. J.W. Meiers (Mills) – 97 points

2. Blaze Cress (Hillsdale) – 75

3/4 (tie). Mason Rockafellow (Clearmont) – 72

3/4 (tie). Wiley King (Casper) – 72

 

Tie-Down Roping:

1. J.W. Thrush (Gillette) – 105 points

2. Garrett Grieve (Baggs) – 92 points

3. Cameron Irwin (Buffalo) – 79

4. Trevor Scantling (Buffalo) - 75

 

Breakaway Roping:

1. Coralee Spratt (Lysite) – 108.5 points

2. Justene Hirsig (Cheyenne) – 92.5

3. Ameila McGuire (Wheatland) - 78.5

4. Deena Norell (Meeker, CO) - 71

 

Steer Wrestling:

1/2 (tie). Austin Eller (Glendo) – 124 points

1/2 (tie). Drew Antone (Kinnear) - 124 points

3. Kane Butcher (Jelm) – 87

4. Ross Wahlert (Grover, CO) - 70

 

Goat Tying:

1. Coralee Spratt (Lysite) – 115.5 points

2. Jaime Thompson (Whitney, NE) – 114

3. K.L. Spratt (Lysite) - 113

4. Emily Faber (Rozet) - 111

 

Barrel Racing:

1. Chandler Markel (Scottsbluff, NE) – 97 points

2. Teal Stoll (Pavillion) – 92.5

3. Rheanna Gail (Farson) – 78

4. Michaella Lay (Torrington) - 70

 

Pole Bending:

1. Breanna Reimler (Buffalo) – 132

2. Teal Stoll (Pavillion) – 104

3. Amber Robinson (Pinedale) - 86

4. Chloe Ashenhurst (Wheatland) - 75

 

Team Roping:

1. Coley Nicholls (Kinnear) and Garrett Grieve (Baggs) – 114 points

2. Jayden Johnson (Casper) and Klay Ready (Dixon) - 72

 

Bull Riding:

1. Tyler Orchard (Baggs) - 71

2. Drew Antone (Kinnear) – 65

3. Chantz Cates (Buffalo) - 64

4. Hawk Whitt (Thermopolis) - 55.5