Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: Dec. 16-21, 2013
This is the last big week in December, before many teams take a 2-week break for the holidays.
Here are the schedules and scores:
Monday, December 16th:
Class 1A:
#3 Guernsey 75 Rock River 48
Tuesday, December 17th:
Inter-Class:
(#4 2A) Moorcroft 79 1A Hulett 48
(#1 1A) Burlington 66 (#2 2A) Greybull 45
Wednesday, December 18th:
Class 4A:
Ft.Collins, CO 56 Central 33
Class 1A:
Laramie Sophomores 49 Rock River 41
Cokeville 67 Evanston JV 51
Thursday, December 19th:
Class 4A:
Cheyenne South 76 Basalt, CO 36
Class 1A:
Rangely, CO 50 #2 Little Snake River 46
Rawlins JV 63 #4 Encampment 51
Inter-Class:
3A Newcastle 64 2A Sundance 47
3A Glenrock at 2A Burns - Canceled
Flaming Gorge Invitational at Green River/Rock Springs:
(#3 4A) Cheyenne East 41 4A Riverton 39 - Zach McCord with buzzer beater
(#2 4A) Gillette 92 Roosevelt, UT Union 71
Vernal, UT Uintah 64 (#4 4A) Sheridan 54
Coalville, UT North Summit 80 3A Pinedale 64
Manila, UT 69 2A Kemmerer 59
3A Mountain View 56 4A Green River 43
Randolph, UT Rich County 65 4A Evanston 46
(#5 4A) Rock Springs 65 (#4 3A) Star Valley 44
Big Horn Basin Basketball Classic:
2A Rocky Mountain 61 1A Ten Sleep 40
1A Meeteetse 38 2A Riverside 33
Friday, December 20th:
Class 4A:
Billings, MT Senior 56 #1 Kelly Walsh 47
Billings, MT West 63 Natrona 39
Cheyenne South 73 Montezuma-Cortez, CO 52
Class 3A:
Douglas Classic:
Wheatland 54 Lyman 35
#1 Cody 64 Torrington 39
#2 Lander 52 #3 Rawlins 49
#4 Douglas 51 Jackson 46
Class 2A:
Mitchell, NE 57 Southeast 30
Gering, NE 56 Burns 41
Front Range Classic at Wyoming Indian/Wind River:
Big Piney 69 Wright 33
Wind River 57 Tongue River 56
#1 Wyoming Indian 95 Big Horn 56
Class 1A:
#3 Guernsey 68 Midwest 37
#4 Encampment 54 Rock River 46
Arvada-Clearmont at Gillette Sophomores - PPD to February 6th
Laramie Freshmen 63 Glendo 25
Kaycee 66 Normative Services 20
Inter-Class:
(#5 2A) Saratoga 56 (#2 1A) Little Snake River 39
2A Pine Bluffs 72 1A Lingle-Ft. Laramie 36
Flaming Gorge Invitational at Green River/Rock Springs:
(#3 4A) Cheyenne East 38 Vernal, UT Uintah 36
3A Mountain View 51 Coalville, UT North Summit 48
(#2 4A) Gillette 73 4A Riverton 67
(#4 3A) Star Valley 55 2A Kemmerer 30
Roosevelt, UT Union 57 4A Evanston 50
Manila, UT 82 3A Pinedale 76 - Jordan Costello with 47 points.
Randolph, UT Rich County 71 4A Green River 46
(#4 4A) Sheridan 77 (#5 4A) Rock Springs 66
Big Horn Basin Basketball Classic at Rocky Mountain:
3A Worland 52 2A Thermopolis 45
(#1 1A) Burlington 80 2A Lovell 43
3A Powell 60 2A Rocky Mountain 44
3A Buffalo 76 Meeteetse 23
2A Thermopolis 65 1A Ten Sleep 54
2A Lovell 44 1A Riverside 31 (Non-Conference Game)
State-Line Shootout at Sundance:
Lead-Deadwood, SD 75 3A Newcastle 53
Belle Fourche, SD 68 2A Sundance 52
Wrangler Invitational at Shoshoni:
2A Shoshoni 51 1A Farson-Eden 35
(#5 1A) Dubois 61 1A H.E.M. 39
1A Upton 35 1A Farson-Eden 19
2A Shoshoni 46 1A H.E.M. 37
Saturday, December 21st:
Class 4A:
Billings, MT West 47 #1 Kelly Walsh 41
Billings, MT Senior 64 Natrona 49
Durango, CO 55 Cheyenne South 50 OT
Class 3A:
Douglas Classic:
#3 Rawlins 61 Lyman 50
Jackson 58 Torrington 33
#2 Lander 63 Wheatland 52
#1 Cody 57 #4 Douglas 51
Lyman 63 Torrington 29
#3 Rawlins 70 Jackson 63 OT
Wheatland 47 #1 Cody 35
#4 Douglas 59 #2 Lander 52 OT
Class 2A:
Pine Bluffs 74 Saratoga 68
Front Range Classic at Wyoming Indian/Wind River:
Big Piney 55 Big Horn 45
#1 Wyoming Indian 63 Wright 24
Big Horn 68 Wind River 58
Big Piney 68 Tongue River 45
Wind River 70 Wright 57
#1 Wyoming Indian 81 Tongue River 40
Inter-Class:
(#3 2A) Lusk 60 1A Lingle-Ft. Laramie 30
Flaming Gorge Invitational at Green River/Rock Springs:
(#2 4A) Gillette 67 4A Evanston 59
(#4 4A) Sheridan 78 Roosevelt, UT Union 71
2A Kemmerer 48 Cheyenne Central JV 39
4A Riverton 54 (#4 3A) Star Valley 38
Randolph, UT Rich County 65 3A Pinedale 27
(#5 4A) Rock Springs 67 Vernal, UT Uintah 57
(#3 4A) Cheyenne East 67 Roosevelt, UT Union 47
3A Mountain View 44 Manila, UT 36
Coalville, UT North Summit 62 4A Green River 54
Big Horn Basin Basketball Classic at Rocky Mountain:
2A Thermopolis 70 1A Meeteetse 63
2A Rocky Mountain 68 2A Lovell 61 (Non-Conference Game)
3A Powell 60 3A Worland 54
3A Buffalo 70 (#1 1A) Burlington 60
2A Riverside 43 1A Ten Sleep 35
2A Rocky Mountain 70 1A Meeteetse 52
(#1 1A) Burlington 69 3A Worland 47 - 3rd Place Game
3A Powell 55 3A Buffalo 52 - 1st Place Game
State-Line Shootout at Sundance:
Belle Fourche, SD 70 3A Newcastle 48
Lead-Deadwood, SD 49 2A Sundance 48
Wrangler Invitational at Shoshoni:
1A Upton 62 2A Shoshoni 41
(#5 1A) Dubois 45 1A Farson-Eden 24
1A Upton 44 1A H.E.M. 33
2A Shoshoni 57 (#5 1A) Dubois 52