Cross country racers geared up for state with conference meets this past weekend.

4A East-   Gillette

Laramie would put five runners in the top six spots, led by Jonah Henry, and run away with the team title.  They scored 16 points to runner up Gillette's 62.  On the lady's side, Gillette put five in the top seven spots to do the same.  Tabitha Simmons of Gillette led the way placing first.

CLICK HERE FOR 4A EAST XC RESULTS 

 3A East- Glenrock

Sadie Wassum of Worland and Matt Scarlett of Buffalo were the individual champions on the day.  Team standings were as follows:

GIRLS:

  1. Pine Bluffs/Burns—36
  2. Buffalo—54
  3. Douglas—68
  4. Newcastle—100
  5. Glenrock—101

BOYS:

  1. Newcastle—31
  2. Buffalo—55
  3. Worland—60
  4. Douglas—120
  5. Pine Bluffs/Burns—142
  6. Glenrock—153
  7. Torrington—187
  8. Rawlins--199

CLICK HERE FOR 3A EAST  XC RESULTS 

4A West-  Green River

Natrona's Ashley Sondag was the girl's champion while Rock Springs runner Ricky Faure was the boy's winner.

Team Standings:

Boys: Rock Springs 27, Evanston 55, Kelly Walsh 61, Natrona   97, Green River 105, Riverton 179

Girls: Natrona  39, Rock Springs 54, Kelly Walsh  59, Green River 85, Riverton 122, Evanston142

CLICK HERE FOR 4A WEST RESULTS 

 

3A West-   Cody

Cody sophomore Brody Smith was the boy's champion while Jackson Freshman Anna Gibson won the girls race.  Gibson won by over a minute while Smith's win was a mere four seconds ahead of Star Valley's Cody Peck.    Teamwise, Star Valley won the boy's title while Jackson won the girl's.

CLICK HERE FOR 3A WEST XC RESULTS 

1A/2A Results not yet available.

2A East - Powder River Conference at Pine Haven

Jace Walker and Cayla Adams, both from Hulett/Sundance won the individual races at Pine Haven.   The Moorcroft boys and Wright girls were team champions.

CLICK HERE FOR XC RESULTS OF THE POWDER RIVER CONFERENCE

2A- West   Five Rivers Conference   Thermopolis

Wyoming Indian swept the team titles of the 2A West.  Wilson Clifford of WIHS was the boy's champion while Freshman Charlene Brown of WIHS was the girls winner.

Team Standings:

Girls - 1st WIHS  23, 2nd Thermopolis 32, 3rd Lovell 39, and 4th Rocky Mountain 63
Boys - 1st Wyoming Indian 17, 2nd Lovell 31, 3rd Rocky Mountain 45

CLICK HERE FOR BOYS RESULTS

CLICK HERE FOR GIRLS RESULTS