2A and 1A Coaches have each voted on who they believe are the best girls basketball players on their side of the state.

2A Northeast:

Bailey Bard - Big Horn

Emily Blaney - Big Horn

Abby Buckingham - Big Horn

Teila McInerney - Sundance

Brooklyn Fossen - Sundance

Eryn Aksamit - Tongue River

Amanda Buller - Tongue River

Kylee Knobloch - Tongue River

Kylee Tresch - Wright

Katie Strohschein - Wright

2A Northeast Conference Player of the Year: Eryn Aksamit - Tongue River

 

2A Southeast:

McKenzie Ward - Burns

McKayla Ward - Burns

Jessica Malm - Burns

Lexie Dockery - Lusk

Jadyn Golding - Pine Bluffs

Jaden Ragsdale - Pine Bluffs

Sierra Shelit - Pine Bluffs

Justine Fourman - Saratoga

Erin Buchanan - Southeast

Jessica Lessard - Southeast

Dani McManamen - Southeast

Madison Pragnell - Southeast

2A Southeast Player of the Year: McKenzie Ward - Burns

 

2A Northwest:

Brett Stephens - Greybull

Karlina McIntosh - Greybull

Madi Edeler - Greybull

Marissa Arnold - Rocky Mountain

Mikaela Hocker - Rocky Mountain

Olivia Thompson - Shoshoni

Raine Pingetzer - Shoshoni

Sierra Schmidt - Thermopolis

Tyelynn Myers - Thermopolis

Haylee Hoffman - Thermopolis

Bailey Fisher - Thermopolis

Dakota Jeffs - Thermopolis

2A Northwest Player of the Year: Olivia Thompson - Shoshoni

 

2A Southwest:

Megan Sims - Big Piney

Taylor Wright - Big Piney

Abby Brunski - Kemmerer

Morgan McClaren - Kemmerer

Lexi Julian - Kemmerer

Peyton Limoges - Lyman

Lindy Bluemel - Lyman

Bailey Gross - Lyman

Rachelle Harris - Lyman

Ann Wingeleth - Lyman

Loveeda White - Wyoming Indian

Amryn Brown - Wyoming Indian

Rhiannon Mitchell - Wyoming Indian

Taylor Harris - Wyoming Indian

Darcey Maddock - Wind River

2A Southwest Player of the Year: Loveeda White - Wyoming Indian

 

1A Northeast:

Tessa Garman - Hulett

Hannah Bauernfiend - Hulett

Maranda Koch - Kaycee

Dakota Windsor - Kaycee

Laree Foley - Kaycee

Myriah Fauber - Midwest

Sophie Claycomb - Upton

Bailey Parish - Upton

Loreana Rhoden - Upton

Kierra Brown - Upton

1A Northeast Player of the Year: Sophie Claycomb - Upton

 

1A Southeast:

Sydnie Eller - Glendo

Katelynn Hernandez - Guernsey-Sunrise

Maggie Johnson - H.E.M.

Haley Clark - H.E.M.

Darby Bowen - H.E.M.

Kaylee Seeds - Lingle-Ft. Laramie

Gabrielle Wollert - Lingle-Ft. Laramie

Kaylynn Jefferson - Lingle-Ft. Laramie

Sierra Stricklin - Rock River

Jolie Wetstein - Rock River

1A Southeast Conference Player of the Year: Kaylee Seeds - Lingle-Ft. Laramie

 

1A Northwest:

Diana Davidson - Burlington

Jasmine Anderson - Burlington

Jaci Christiansen - Burlington

Caitlynn Hiser - Meeteetse

Brooklynn Graybill - Meeteetse

Rachelle Lilbit Lynch - St. Stephens

Trinity Goggles - St. Stephens

Camille Whiteman - St. Stephens

Michayla Miller - Ten Sleep

Amanda Lewton - Ten Sleep

1A Northwest Player of the Year: Michayla Miller - Ten Sleep

 

1A Southwest:

Carol Tonga Cokeville

Kate Fiscus - Cokeville

Cassidy Harmon - Cokeville

Shyanna McKinnon - Cokeville

Cassidy Little - Encampment

Alyssa Barkhurst - Encampment

Courtney James - Encampment

McKenzie Reed - Farson-Eden

Carly Griffin - Farson-Eden

Lil Hedges - Little Snake River

Katie Lee - Little Snake River

Karlee Moon - Little Snake River

1A Southwest Player of the Year: Katie Lee - Little Snake River