The next competition is scheduled to take place at Big Piney on April 29-30.

Below are the winners of the Rock Springs Rodeo held on April 22-23.

Saturday’s winners listed first, followed by Sunday’s winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Thomas Davis (Osage) won both days.

Barrel Racing: Shay Hough (Gillette) and McKayla Seely (Riverton)

Breakaway Roping: Kade Koltiska (Big Horn) and Alexis Manley (Laramie)

Goat Tying: Jacey Thompson (Lusk) won both days.

Pole Bending: Shay Hough (Gillette) won both days.

Saddle Bronc: Koy Myers (Thermopolis) and Ira Dickinson (Rock Springs)

Steer Wrestling: Chance Anderson (McKinnon) and Ira Dickinson (Rock Springs)

Team Roping Saturday: Cooper Deveraux (Newcastle) and Jake Deveraux (Newcastle)

Team Roping Sunday: Kellan Johnson (Casper) and Carson Johnson (Casper)

Tie-Down Roping: Cole Lane (Torrington) and Owen Wahlert (Grover, CO)

Bull Riding: Dylan Grant (Jackson) and James Butterfield (Worland)

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 16-22 at Gillette.

Below is the current top 4 in each event, through the end of the Rock Springs rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks:

1. Thomas Davis (Osage) - 77 points

2. Cole Reiner (Buffalo) - 72.5

3. Dylan Sandvick (Kaycee) - 46.5

Saddle Broncs:

1. Ira Dickinson (Rock Springs) - 49 points

2. Koy Myers (Thermopolis) - 48

3. Hayden Petsch (Meridan) - 17

4. Guston Lozier (Pinedale) - 16

Tie Down Roping: (Standings not updated)

1. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 37 points

2. Jake Deveraux (Newcastle) - 36

3-4 (tie). Kellan Johnson (Casper) - 29

3-4 (tie). Jerren Johnson (Casper) - 29

Breakaway Roping:

1. Morgan George (Yampa, CO) - 49 points

2. Jacey Thompson (Lusk) - 41

3. Alexis Manley (Laramie) - 39

4. MaKenna Balkenbush (Sheridan) - 36

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Lusk) - 83 points

2. Libby Winchell (Scottsbluff, NE) - 63.5

3. Alexis Manley (Laramie) - 42

4. Reata Beck (Albin) - 41.5

Barrel Racing:

1. Shay Hough (Gillette) - 55 points

2. Sheyenne Jacobsen (Gillette) - 48

3. Sage Kohr (Gillette) - 43

4. Karson Bradley (Big Piney) - 39

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) - 63 points

2. Karson Bradley (Big Piney) - 36

2. Sage Kohr (Gillette) - 33

4-5 (tie). Emmy O'Connell (Rozet) - 30

4-5 (tie). Kade Koltiska (Big Horn) - 30

Steer Wrestling:

1-2 (tie). Ira Dickinson (Rock Springs) - 53

1-2 (tie). Teigen Marchant (Newcastle) - 53

3. Winsten McGraw (Gill, CO) - 47

4. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 44

Team Roping:

1. Carson Johnson and Kellan Johnson (Casper) - 75 points

2. Cooper and Jake Deveraux (Newcastle) - 35

3. Jared Lemmon (Torrington) and Ellie Bard (Sheridan) - 34

4. Wheaton Williams (Big Horn) and Jerren Johnson (Casper) - 33

Bull Riding:

1. James Butterfield (Worland) - 40 points

2. Ryley Lane (Torrington) - 19

3. Jared Noseep (Ft. Washakie) - 18

4-5 (tie). Dylan Grant (Jackson) - 10

4-5 (tie). Cole Kilts (Casper) - 10

Boys Cutting:

1. Johnathon Lipps (Casper) - 96 points

2. Wes Bray (Casper) - 80

3. Hunter Hayden (Gillette) - 64

4. Kasen York (Saratoga) - 35

Girls Cutting:

1. Rylee Whitman (Big Piney) - 102 points

2-3 (tie). Taylor Rives (Buffalo) - 98.5

2-3 (tie). Shae Bray (Casper) - 98.5

4. Emmy Ilgen (Sheridan) - 97

Reined Cow Horse:

1. Kasen York (Saratoga) - 40 points

2. Bailey Gibbons (Worland) - 32

3. Clay Kinnison (Grover, CO) - 27

4. Reata Beck (Albin) - 26.5