Rock River

Team Info:

Mascot: Longhorns

Location: 262 North Morris PO Box 128 Rock River, WY 82083

Phone Number: 307-378-2271

Director of Activities: Ty Vallier

Conference In Football: 6-Man East

Conference In Volleyball, Basketball and Outdoor Track and Field: 1A Southeast

Conference In All Other Sports: 1A East

Boys Cross Country State Titles: 1 (1978)

 

2018-19 Boys Basketball Schedule and Results:

12/7 Rock River 59 Dubois 56

12/7 Rock River 53 Meeteetse 52

12/8 Hayden, CO 68 Rock River 48

12/8 St. Stephens (at Hanna)

12/14 Encampment (at Lingle-Ft. Laramie)

12/14 Kaycee (at Lingle-Ft. Laramie)

12/15 Hulett (at Lingle-Ft. Laramie)

12/18 at Laramie Sophomores

1/5 at Saratoga

1/10 at Cheyenne East Sophomores

1/11-1/12 at Buffalo (Schedule TBA)

1/15 Laramie Sophomores

1/25 at Encampment

1/26 at H.E.M.

2/1 Guernsey-Sunrise

2/7 Cheyenne East Sophomores

2/8 Lingle-Ft. Laramie

2/12 H.E.M.

2/15 Encampment

2/16 at Guernsey-Sunrise

2/21-2/23 Regionals at Douglas

2/28-3/2 State at Casper

 

2018-19 Girls Basketball Schedule and Results:

12/7 Rock River 54 Dubois 27

12/7 Rock River 68 Meeteetse 33

12/8 Rock River 48 Hayden, CO 38

12/8 St. Stephens 66 Rock River 61

12/14 Encampment (at Lingle-Ft. Laramie)

12/14 Kaycee (at Lingle-Ft. Laramie)

12/15 Hulett (at Lingle-Ft. Laramie)

12/18 at Laramie Sophomores

1/5 at Saratoga

1/10 at Cheyenne East Sophomores

1/11-1/12 at Buffalo (Schedule TBA)

1/15 Laramie Sophomores

1/25 at Encampment

1/26 at H.E.M.

2/1 Guernsey-Sunrise

2/7 Cheyenne East Sophomores

2/8 Lingle-Ft. Laramie

2/12 H.E.M.

2/15 Encampment

2/16 at Guernsey-Sunrise

2/21-2/23 Regionals at Douglas

2/28-3/2 State at Casper

 

2018 Football Schedule and Results:

9/8 Kaycee 2 Rock River 0 Forfeit

9/15 Lingle-Ft. Laramie 2 Rock River 0 Forfeit

9/22 Hulett 2 Rock River 0 Forfeit

9/28 Guernsey-Sunrise 2 Rock River 0 Forfeit

10/6 H.E.M. 2 Rock River 0 Forfeit

10/12 Normative Services 2 Rock River 0 Forfeit

10/19 Midwest 2 Rock River 0 Forfeit

 

2018 Volleyball Schedule and Results:

8/24 Kaycee 2 Rock River 1 (25-16, 24-25, 15-5)

8/24 Rock River 2 Upton 0 (25-18, 25-14)

8/24 Rock River 2 Hulett 0 (25-16, 25-19)

8/24 Rock River 2 Midwest 0 (25-16, 25-16)

8/24 Sundance 2 Rock River 0 (25-16, 25-15)

9/4 Rock River 3 Chugwater 0 (25-6, 25-8, 25-8)

9/6 Rock River 2 Cheyenne South Sophomores 0 (25-22, 25-14)

9/6 Rock River 2 Laramie Sophomores 0 (25-10, 25-14)

9/7 Rock River 3 Glendo 0 (25-14, 25-11, 25-6)

9/8 Saratoga 3 Rock River 2 (25-21, 19-25, 16-25, 25-21, 15-8)

9/11 H.E.M. 3 Rock River 1 (25-16, 25-18, 22-25, 25-17)

9/14 Encampment 3 Rock River 0 (25-13, 25-20, 25-21)

9/20 Rock River 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-17, 25-18, 25-19)

9/28 Saratoga 3 Rock River 1 (25-14, 25-21, 22-25, 25-15)

9/29 Encampment 3 Rock River 2 (22-25, 25-20, 26-24, 14-25, 15-11)

10/6 Farson-Eden 2 Rock River 1 (20-25, 25-14, 15-11)

10/6 Kaycee 2 Rock River 0 (25-16, 25-22)

10/6 Rock River 2 H.E.M. 0 (25-17, 25-19)

10/11 Rock River 3 Chugwater 0 Forfeit

10/16 Rock River 2 Glendo 0 (25-9, 25-18)

10/16 Rock River 3 H.E.M. 2 (19-25, 25-18, 14-25, 26-24, 15-4)

10/20 Rock River 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-13, 25-11, 25-13)