Here's a look back at how the top 5 ranked boys basketball teams in each class fared, during the week of December 10th through the 15th.

Class 4A:

#1 Gillette (6-1) won vs. #1 3A Star Valley, 72-57, won vs. #2 Riverton, 83-54, won vs. #5 Evanston, 39-34.

#2 Riverton (8-1) won vs. East, 60-51, lost vs. #1 Gillette, 83-54, won vs. Union, UT, 49-36.

#3 Laramie (6-1) lost vs. Greeley, CO Central, 70-66, won vs. Windsor, CO, 64-55, won vs, Greeley, CO Northridge, 62-38.

#4 Natrona (3-3) lost home vs. Billings, MT Skyview, 64-49, lost home vs. Billings, MT Senior, 51-46.

#5 Evanston (4-2) won vs. Vernal, UT, 52-49, won vs. Union, UT 51-34, lost vs. #1 Gillette, 39-34.

 

Class 3A:

#1 Star Valley (4-2) lost vs. #1 4A Gillette, 72-57, won vs. 4A East, 64-48, won vs. 4A Sheridan, 59-30.

#2 Buffalo (6-1) won vs. Mountain View, 34-30, won vs. Pinedale, 57-43, won vs. Jackson, 49-43.

#3 Lyman (6-2) won vs. #5 Torrington, 57-48, won vs. Douglas, 54-42, lost vs. Wheatland 68-65 OT.

#4 Rawlins (4-3) lost at Lander, 53-42, won vs. Worland, 71-37, lost vs. Cody, 34-32.

#5 Torrington (3-4) lost vs. #3 Lyman, 57-48, lost vs. Cody, 50-47, won vs. Worland, 50-28.

 

Class 2A:

#1 Lovell (4-1) won at 3A Powell, 62-50.

#2 Wyoming Indian (5-1) won vs. Wright, 59-35, won at Tongue River, 67-44, won at #5 Big Horn, 63-60.

#3 Lusk (7-1) won home vs. Saratoga, 78-49, won at #4 Burns, 58-49.

#4 Burns (4-4) lost at 3A Glenrock, 47-36, lost home vs. #3 Lusk, 58-49.

#5 Big Horn (6-3) won home vs. Wind River, 74-53, won home vs. Big Piney, 63-56, lost home vs. #2 Wyoming Indian, 63-60.

 

Class 1A:

#1 Burlington (6-0) won home vs. 2A Thermopolis, 52-33, won at 2A Rocky Mountain, 58-45.

#2 Ten Sleep (6-0) won home vs. 2A Riverside, 69-23, won at Arvada-Clearmont, 62-15.

#3 Little Snake River (6-2) won at Rangely, CO, 48-44, won home vs. Hayden, CO, 56-54.

#4 Cokeville (5-0) won home vs. North Gem, ID, 61-37.

#5 Encampment (6-1) won home vs. Rawlins JV, 47-41, lost at Hayden, CO, 62-47.