The Wyoming Coaches Association has announced which cross-country runners have been named all-state for the 2016 season.

There is no voting for all-state.

A runner must finish in the top 10 at the state meet, to win all-state honors.

Congrats to Sydney Wendt of Campbell County, Anna Gibson of Jackson, Jules Ward of Thermopolis and Charlene Brown of Wyoming Indian for winning all-state honors 4 times.

4A Boys:

Tristan Knottnerus - Campbell County (All-State in 2014 and 2015)

Markus Leckemby - Cheyenne Central

Braden Reichl - Green River

Preston Gromer - Kelly Walsh

Nic Robinson - Kelly Walsh

Philip Henry - Laramie (All-State in 2015)

Liam McInroy - Laramie (All-State in 2015)

Albert Steiner - Laramie (All-State in 2015)

Garrett Condelario - Natrona County (All-State in 2015)

Parker Jones - Rock Springs (All-State in 2015)

 

3A Boys:

Owen Preston - Cody

Jonathon Sanchez - Cody

Trevor Clark - Star Valley

Shane Henderson - Star Valley (All-State in 2014 and 2015)

Wesley Kallgren - Star Valley (All-State in 2015)

Connor Turner - Star Valley (All-State in 2015)

Asefa Wetzel - Star Valley (All-State in 2015)

Hudson Roling - Thermopolis

Porter Harman - Worland

Jadon Swalstad - Worland (All-State in 2014 and 2015)

 

2A Boys:

Zackery Milbrad - Rocky Mountain

Dominic Twomey - Rocky Mountain (All-State in 2014 and 2015)

Jeremy Detterer - Saratoga/Encampment (All-State in 2014 and 2015)

Ben Fairbanks - Saratoga/Encampment

Jarom Herring - Saratoga/Encampment

Reid Schroeder - Saratoga/Encampment

Jonas Pridgeon - Sundance (All-State in 2015)

Titus Schelling - Sundance

Buell Robinson - Wyoming Indian

Natuin Trosper - Wyoming Indian (All-State in 2014 and 2015)

 

4A Girls:

Sydney Wendt - Campbell County (4-Time All-State)

Aubrey Frentheway - Cheyenne Central (All-State in 2014 and 2015)

Claudia Miller - Cheyenne Central

Mackenzie Marler - Cheyenne East (All-State in 2015)

Abby Brazil - Jackson (All-State in 2015)

Mattie Geddes - Jackson

Anna Gibson - Jackson (4-Time All-State)

Emmy Johnson - Laramie

Maria Smith-Lopez - Laramie (All-State in 2013 and 2014)

Abigail Whitman - Laramie

 

3A Girls:

Baylee Stafford - Cody

Jaylynn Boe - Douglas

Hannah Behunin - Mountain View (All-State in 2014 and 2015)

Charity Harmon - Mountain View

Emmy Heywood - Star Valley

Hannah Tallerico - Star Valley

McKenna Bomengen - Thermopolis

Tahja Hunt - Thermopolis

Jules Ward - Thermopolis (4-time All-State)

Kelli Holiday - Worland

 

2A Girls:

Liz Albrandt - Glenrock

Jessica Caldwell - Lovell

Hailey Jones - Moorcroft

Jordan Jones - Moorcroft (All-State in 2015)

Hallie Christofferson - Pine Bluffs/Burns (All-State in 2015)

Erin Griess - Pine Bluffs/Burns

Britanni Wilson - Pine Bluffs/Burns (All-State in 2015)

Ashlynn Johnson - Saratoga/Encampment (All-State in 2015)

Katie Loose - Saratoga/Encampment

Charlene Brown - Wyoming Indian (4-Time All-State)