Wyoming High School Boys Basketball 2A/1A All-Conference 2017
Members of the Wyoming Coaches Association have voted on which 2A/1A boys basketball players they believe are the best in the East and West.
2A Northeast:
Colton Bates - Big Horn
Nolan McCafferty - Big Horn
Tanner Wardner - Big Horn
Wheaton Williams - Big Horn
Cort Ingalls - Sundance
Jay Keo - Tongue River
Brennan Kutterer - Tongue River
Clayton Louderback - Upton
Payton Watt - Upton
Shayne Belt - Wright
Kane Leithead - Wright
Dallas Millin - Wright
2A Northeast Player of the Year: Colton Bates - Big Horn
2A Southeast:
Klayton Clark - Burns
Jack Ickes - Burns
Sam Sharpe - Burns
Tucker Bopp - Glenrock
Logan Downs - Glenrock
Kale Kuhlman - Glenrock
Haize Fornstrom - Pine Bluffs
Tucker Norman - Pine Bluffs
Kyle Steger - Pine Bluffs
Hunter Thompson - Pine Bluffs
Jacob Schmitt - Southeast
Chance Werner - Southeast
2A Southeast Player of the Year: Hunter Thompson - Pine Bluffs
2A Northwest:
Dawson Forcella - Greybull
Dustin Fox - Greybull
Riley Abraham - Lovell
Trace Murphey - Lovell
Brandon Teter - Lovell
Kyle Wolvington - Lovell
Tristan Jewell - Rocky Mountain
Lathan May - Rocky Mountain
Ethan Price - Rocky Mountain
Cole Simmons - Rocky Mountain
Gary Medicine Cloud - Shoshoni
Zach Pickinpaugh - Shoshoni
2A Northwest Player of the Year: Gary Medicine Cloud - Shoshoni
2A Southwest:
Tegan Hughes - Big Piney
Kyle Walton - Big Piney
Randall Whiterock - Big Piney
Paden Grosulak - Kemmerer
Xavier Oates - Wind River
Daylon Shoyo - Wind River
Taylor Tidzump - Wind River
Jarrick Trumbull - Wind River
Jayin Trumbull - Wind River
Buell Robinson - Wyoming Indian
Ryan Tiger - Wyoming Indian
Natuin Trosper - Wyoming Indian
2A Southwest Player of the Year: Taylor Tidzump - Wind River
1A Northeast:
Clancy Kretschman - Arvada-Clearmont
Tommy Nimick - Arvada-Clearmont
Cameron Weigle - Arvada-Clearmont
Josh Stevens - Hulett
Ethan Garnhart - Kaycee
Mark Largent - Kaycee
Reed Stafford - Kaycee
Nathan Troll - Kaycee
Kayden Best - Midwest
Colby Uran - Midwest
1A Northeast Player of the Year: Reed Stafford - Kaycee
1A Southeast:
Conor McGraw - H.E.M.
Shane McGraw - H.E.M.
Jarrett Neimark - H.E.M.
Garrett Cooper - Lingle-Ft. Laramie
Justice Madayag - Lingle-Ft. Laramie
Ty Mueller - Lingle-Ft. Laramie
Taylor Wagner - Lingle-Ft. Laramie
Tristan Bunce - Rock River
Jacob Moore - Rock River
Jason Moore - Rock River
1A Southeast Player of the Year: Garrett Cooper - Lingle-Ft. Laramie
1A Northwest:
Dallin Christiansen - Burlington
Dallin Davidson - Burlington
Dontae Garza - Burlington
Matthew Rasmussen - Burlington
Wade Beavers - Dubois
Daltan Abarr - Meeteetsee
Dawson Kluesner - Meeteetsee
Antonio Divers - St. Stephens
Xavier Hubbard - St. Stephens
Brayden Fettig - Ten Sleep
1A Northwest Player of the Year: Dallin Davidson - Burlington
1A Southwest:
Dallin Hatch - Cokeville
Trenton King - Cokeville
Tristan Nate - Cokeville
Wyatt Cox - Encampment
Clancy Gines - Farson-Eden
Lain Mitchelson - Farson-Eden
JD Corson - Little Snake River
Kameron Evans - Little Snake River
Trenton Jeannerrett - Little Snake River
Riggen Myers - Little Snake River
Gage Bartlett - Saratoga
Sam Schneider - Saratoga
1A Southwest Player of the Year: JD Corson - Little Snake River