2A and 1A Coaches have each voted on who they believe are the best boys basketball players on their side of the state.

2A Northeast:

Seth Kite - Big Horn

Collin Powers - Big Horn

Colton Bates - Big Horn

Austin Scammon - Tongue River

Wyatt Schumacher - Tongue River

Shayne Belt - Wright

Ronnie Salas - Wright

Lynden Nelson - Moorcroft

Trevor Jones - Moorcroft

Colin Shamion - Sundance

2A Northeast Player of the Year: Seth Kite - Big Horn

 

2A Southeast:

Hunter Thompson - Pine Bluffs

Scott Gross - Pine Bluffs

Kyle Steger - Pine Bluffs

Javier De La Cruz - Pine Bluffs

Denton Shaw - Lusk

Derick VandeBossche - Lusk

Zach Venable - Lusk

Braxton Schwartkopf - Saratoga

Jace Berger - Saratoga

David Becker - Southeast

Garrett Murphy - Southeast

Noah Taylor - Burns

2A Southeast Player of the Year: Hunter Thompson - Pine Bluffs

 

2A Northwest:

Kirby Winland - Rocky Mountain

Tanner Coleman - Rocky Mountain

Bill Despain - Rocky Mountain

Cannon Simmons - Rocky Mountain

Jordan Jackson - Greybull

Ryan Sylvester - Greybull

Treston Tracy - Greybull

Tucker McKim - Riverside

Gary Medicine Cloud - Shoshoni

Triston Parrish - Shoshoni

Tyler Cornwell - Thermopolis

Jackson Roling - Thermopolis

2A Northwest Player of the Year: Kirby Winland - Rocky Mountain

 

2A Southwest:

Brandon Jaggi - Lyman

Drew Rollins - Lyman

Skyler Walker - Lyman

True Lueck - Lyman

Brynton Bluemel - Lyman

Caleb C'bearing - Wind River

Bryce Hankins - Wind River

Jayin Trumble - Wind River

Jordan Banks - Big Piney

William Shafer - Big Piney

JD Fear - Big Piney

Jared Mosqueda - Wyoming Indian

Noah Valdez - Wyoming Indian

Joe Sazue - Wyoming Indian

Buell Robinson - Wyoming Indian

Keegan Her Many Horses - Wyoming Indian

Dylan McCloud - Kemmerer

2A Southwest Player of the Year: Jordan Banks - Big Piney

 

1A Northeast:

Riley Curuchet - Kaycee

Hayden Fauber - Kaycee

Taylor Rouse - Kaycee

Brandon Tehau - Kaycee

Dylan Collins - Arvada-Clearmont

Logan Loberg - Upton

Payton Watt - Upton

Jett Materi - Upton

Curtis Cornett - Hulett

Jamil Hale - Normative Services

Adam Hepp - Normative Services

Kiya Guseman - Midwest

1A Northeast Player of the Year: Riley Curuchet - Kaycee

 

1A Southeast:

Treasure Hollister - Guernsey-Sunrise

Brady Esquibel - Guernsey-Sunrise

Austin Quynn - Guernsey-Sunrise

CJ Smith Rock River

Barry Greenwald - Lingle-Ft. Laramie

Matt Bebo Lingle Ft. Laramie

Kyle Mirich - Lingle-Ft. Laramie

Jake Sutter - H.E.M.

1A Southeast Player of the Year: Treasure Hollister - Guernsey-Sunrise

 

1A Northwest:

Trevor Wardell - Burlington

Jess McNiven - Burlington

Jared Peterson - Burlington

Nick Carrizales - Burlington

Kolter Leseberg - Dubois

Walker Carrico - Dubois

Shawn Shepperson - Meeteetse

Jay Lee - Ten Sleep

Jaron Arthur - St. Stephens

Derrick Williams - St. Stephens

1A Northwest Player of the Year: Trevor Wardell - Burlington

 

1A Southwest:

Tanner Jensen - Little Snake River

Jordan Perkins - Little Snake River

Slater Kaisler - Little Snake River

Keaton Jeannerett - Little Snake River

Trenton King - Cokeville

Kennan Thompson - Cokeville

Luke Pantle - Encampment

Guy Erickson - Encampment

Harold Jackson - Encampment

Neale Jones - Farson-Eden

Gavin Winn - Farson-Eden

1A Southwest Player of the Year: Tanner Jensen - Little Snake River