Wind River

Team Info:

Mascot: Cougars

Location: 1994 North Cougar Drive PO Box 10 Pavillion, WY 82523

Phone Number: 307-856-6327

Director of Activities: James Cunningham

Conference In Football: 1A West

Conference In Volleyball, Basketball, and Outdoor Track and Field: 2A Southwest

Conference In All Other Sports: 2A West

Football State Titles: 1 (1997)

Boys Basketball State Titles: 2 (2015, 2017)

Wrestling State Titles: 1 (1993)

Boys Track and Field State Titles: 5 (1975, 1983, 2008, 2009, 2010)

 

2019 Outdoor Track and Field Schedule:

3/16 Wind River Invitational - Click here to see results

3/23 at Cody - Click here to see results

4/5 at Burlington - Click here to see results

4/13 at Riverton - Click here to see results

4/18 at Lander - Click here to see results

4/25 at Wyoming Indian - Click here to see results

4/27 at Kelly Walsh - Click here to see results

5/3 at Thermopolis - Click here to see results

5/10-5/11 Regionals at Shoshoni - Click here to see results

5/16-5/18 State at Casper - Click here to see results

 

2018-19 Boys Basketball Schedule and Results:

12/7 Cokeville 59 Wind River 52

12/8 Wind River 90 Arco, ID Butte County 57

12/8 Wind River 60 Lyman 54

12/14 Wright 59 Wind River 48

12/14 Wind River 78 Tongue River 49

12/15 Big Horn 82 Wind River 54

12/21 Rocky Mountain 67 Wind River 56

1/4 Wind River 59 Riverside 22

1/5 Greybull 68 Wind River 48

1/11 Wind River 77 Ten Sleep 21

1/11 Wind River 60 Greybull 53

1/12 Wind River 49 Lovell 37

1/12 Wyoming Indian 70 Wind River 62 (Non-Quadrant Game)

1/18 Wind River 86 Kemmerer 35

1/19 Wyoming Indian 77 Wind River 63

1/25 Wind River 77 Shoshoni 35

2/2 Wind River 72 Wright 65

2/2 Glenrock 62 Wind River 52

2/8 Wind River 72 Kemmerer 65

2/9 Wyoming Indian 87 Wind River 45

2/15 Wind River 77 Shoshoni 58

2/21 Wind River 63 Greybull 51

2/22 Rocky Mountain 64 Wind River 56

2/23 Kemmerer 71 Wind River 69 OT

 

2018-19 Girls Basketball Schedule and Results:

12/7 Mountain View 57 Wind River 32

12/8 Wind River 51 Big Piney 30

12/8 Wind River 58 Farson-Eden 48

12/14 Wright 54 Wind River 44

12/14 Wind River 66 Tongue River 40

12/15 Big Horn 54 Wind River 38

12/21 Wind River 53 Rocky Mountain 40

1/4 Wind River 45 Riverside 22

1/5 Greybull 48 Wind River 39

1/11 Greybull 46 Wind River 40

1/11 Lander 44 Wind River 42

1/12 Wind River 45 Shoshoni 24 (Non-Quadrant Game)

1/18 Wind River 54 Kemmerer 41

1/19 Wyoming Indian 70 Wind River 30

1/25 Wind River 47 Shoshoni 25

2/2 Wind River 57 Glenrock 23

2/2 Wright 36 Wind River 32

2/8 Wind River 59 Kemmerer 21

2/9 Wyoming Indian 67 Wind River 29

2/15 Shoshoni 34 Wind River 30

2/21 Wind River 59 Tongue River 36

2/22 Greybull 45 Wind River 32

2/23 Shoshoni 43 Wind River 41 OT

 

2018-19 Wrestling Schedule:

12/7-12/8 at Powell - Click here to see results

12/14 at Kemmerer

12/15 at Kemmerer

1/5 at Shoshoni

1/10 Dubois, Shoshoni

1/11-1/12 Don Runner Invitational - Click here to see results

1/18-1/19 at Lander - Click here to see results

1/25-1/26 at Riverton - Click here to see results

1/31 at Dubois

2/2 at Greybull - Click here to see results

2/16 Regionals at Kemmerer - Click here to see results

2/22-2/23 State at Casper - Click here to see results

 

2018 Football Schedule and Results:

8/31 Wind River 18 Lovell 7

9/7 Wind River 28 Rocky Mountain 0 (Non-Conference Game)

9/14 Lusk 28 Wind River 20

9/21 Wright 14 Wind River 6

9/28 Wind River 2 Saratoga 0 Forfeit

10/5 Wind River 45 Shoshoni 14

10/12 Rocky Mountain 13 Wind River 12

10/19 Cokeville 48 Wind River 0

10/26 Big Horn 67 Wind River 8

 

2018 Volleyball Schedule and Results:

8/24 Lander 2 Wind River 0 (21-19, 21-19)

8/24 Powell 2 Wind River 0 (21-14, 21-14)

8/24 Riverton 2 Wind River 0 (21-11, 21-15)

8/25 Pinedale 2 Wind River 0 (21-16, 21-9)

8/25 Worland 2 Wind River 0 (21-4, 21-11)

8/25 Wind River 2 Thermopolis 1 (17-21, 21-19, 15-13)

8/31 Wind River 2 Riverside 0 (25-15, 25-17)

8/31 Greybull 2 Wind River 1 (25-21, 17-25, 15-7)

8/31 Wind River 2 Little Snake River 1 (25-20, 16-25, 15-13)

9/8 Tongue River 2 Wind River 1 (17-25, 25-19, 16-14)

9/8 Wind River 2 Arvada-Clearmont 0 (27-25, 25-21)

9/8 Wind River 2 Kaycee 1 (25-22, 13-25, 15-10)

9/13 Wind River 3 Dubois 1 (25-19, 17-25, 25-22, 25-20)

9/14 Wind River 3 Kemmerer 2 (20-25, 25-21, 21-25, 25-22, 15-10)

9/15 Wind River 3 Wyoming Indian 1 (25-17, 22-25, 26-24, 25-20)

9/21 Shoshoni 3 Wind River 1 (17-25, 25-14, 25-11, 25-21)

9/22 Riverside 3 Wind River 2 (12-25, 25-22, 23-25, 25-22, 17-15)

9/29 Wind River 2 Kemmerer 1 (25-18, 23-25, 15-8) (Non-Conference Game)

9/29 Greybull 2 Wind River 0 (25-21, 25-15)

10/6 Greybull 3 Wind River 1 (23-25, 25-18, 25-18, 25-10)

10/12 Kemmerer 3 Wind River 1 (17-25, 25-20, 25-22, 25-23)

10/13 Wind River 3 Wyoming Indian 2 (26-24, 21-25, 25-22, 19-25, 23-21)

10/19 Shoshoni 3 Wind River 0 (25-13, 25-19, 25-21)

10/20 at Saratoga

10/26 Wind River 3 Tongue River 0 (25-22, 25-20, 25-22)

10/26 Greybull 3 Wind River 0 (25-22, 25-21, 25-18)

10/27 Wind River 3 Rocky Mountain 2 (25-23, 23-25, 25-14, 8-25, 17-15)

10/27 Wind River 3 Kemmerer 2 (33-31, 25-10, 14-25, 15-25, 16-14)

11/1 Pine Bluffs 3 Wind River 0 (25-16, 25-19, 25-19)

11/2 Greybull 3 Wind River 0 (25-12, 25-18, 25-17)