Wright

Team Info:

Mascot: Panthers

Location: 220 Wright Blvd. PO Box 490 Wright, WY 82732

Phone Number: 307-464-0140

Director of Activities: Kirby Baier

Conference In Football: 1A East

Conference In Volleyball, Basketball and Outdoor Track and Field: 2A Northeast

Conference In All Other Sports: 2A East

Volleyball State Titles: 6 (1998, 2011, 2014, 2015, 2016, 2018)

Boys Basketball State Titles: 2 (2004, 2005)

Wrestling State Titles: 1 (2004)

Boys Golf State Titles: 2 (2013, 2016)

Girls Golf State Titles: 2 (2017, 2018)

Boys Cross Country State Titles: 5 (1998, 1999, 2000, 2001, 2002)

Girls Cross Country State Titles: 8 (1997, 1998, 1999, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007)

Boys Track and Field State Titles: 2 (1986, 1989)

 

2019 Outdoor Track and Field Schedule:

Schedule TBA

3/22 at Natrona - Click here to see results

4/5 at Kelly Walsh - Click here to see results

4/16 Pre-Easter Invitational - Click here to see results

4/26 Scott Hardy Invitational - Click here to see results

5/3 at Sundance - Click here to see results

5/10-5/11 Regionals at Sheridan - Click here to see results

5/16-5/18 State at Casper - Click here to see results

 

2018-19 Boys Basketball Schedule and Results:

12/7 Wright 67 Thermopolis 46

12/7 Wright 51 Rocky Mountain 47

12/8 Wright 68 Greybull 47

12/14 Wright 59 Wind River 48

12/14 Wright 69 Greybull 49

12/15 Wyoming Indian 61 Wright 57

12/21 Wright 77 Kaycee 61

12/21 Wright 73 Normative Services 37

12/22 Wright 80 Tongue River 42

1/8 Wright 71 Glenrock 55

1/11 Wright 69 Tongue River 46

1/12 Wright 63 Belle Fourche, SD 52

1/17 Wright 65 Sundance 56

1/19 Wright 77 Moorcroft 36

1/25 Big Horn 58 Wright 52

1/26 Wright 57 Kaycee 55

2/2 Wind River 72 Wright 65

2/2 Wright 79 Shoshoni 37

2/7 Wright 66 Sundance 39

2/9 Wright 72 Moorcroft 35

2/15 Big Horn 61 Wright 50

2/21 Wright 74 Southeast 48

2/22 Pine Bluffs 65 Wright 56

2/23 Wright 59 Sundance 41

2/23 Glenrock 64 Wright 40

2/28 Wyoming Indian 63 Wright 51

3/1 Wright 75 Tongue River 56

3/2 Wright 52 Glenrock 48

 

2018-19 Girls Basketball Schedule and Results:

12/7 Wright 44 Lusk 40

12/7 Wright 68 Thermopolis 49

12/8 Wright 52 Rocky Mountain 35

12/8 Wright 42 Greybull 33

12/14 Wright 54 Wind River 44

12/14 Wright 42 Greybull 33

12/15 Wyoming Indian 46 Wright 28

12/21 Wright 47 Kaycee 22

12/21 Moorcroft 61 Wright 43 (Non-Quadrant Game)

12/22 Wright 45 Tongue River 26

1/8 Wright 57 Glenrock 10

1/11 Wright 62 Tongue River 18

1/12 Belle Fourche, SD 39 Wright 34

1/17 Wright 61 Sundance 35

1/19 Wright 44 Moorcroft 40

1/25 Wright 49 Big Horn 47

1/26 Wright 55 Kaycee 15

2/2 Wright 36 Wind River 32

2/2 Wright 32 Shoshoni 19

2/7 Wright 44 Sundance 34

2/9 Wright 47 Moorcroft 34

2/15 Big Horn 58 Wright 47

2/21 Lusk 42 Wright 33

2/22 Wright 46 Sundance 41

2/23 Big Horn 32 Wright 30

 

2018-19 Wrestling Schedule:

12/7-12/8 at Powell - Click here to see results

12/15 Christmas Duals Invitational

12/20 Shoshoni, Southeast

1/5 New Years Duals Invitational

1/11-1/12 at Wind River - Click here to see results

1/17 Moorcroft

1/18-1/19 at Moorcroft - Click here to see results

1/24 at Newcastle/Upton

1/25-1/26 at Belle Fourche, SD - Click here to see results

2/1 at Buffalo

2/2 at Hill City, SD - Click here to see results

2/5 Burns/Pine Bluffs (at Lusk) - Click here to see results

2/5 at Lusk

2/7 at Sundance

2/8-2/9 at Saratoga - Click here to see results

2/16 Regionals at Wright - Click here to see results

2/22-2/23 State at Casper - Click here to see results

 

2018 Football Schedule and Results:

8/31 Burns 46 Wright 6

9/7 Pine Bluffs 47 Wright 0

9/14 Big Horn 53 Wright 0

9/21 Wright 14 Wind River 6

9/28 Upton-Sundance 48 Wright 13

10/5 Wright 13 Lusk 6

10/12 Wright 36 Southeast 7

10/19 Tongue River 26 Wright 20

10/26 Cokeville 61 Wright 8

 

2018 Volleyball Schedule and Results:

8/24 Wright 2 Torrington 0 (25-22, 25-21)

8/24 Wright 2 Newcastle 0 (25-14, 25-6)

8/24 Wright 2 Pine Bluffs 0 (25-22, 25-16)

8/25 Wright 2 Torrington 0 (25-7, 25-11)

8/25 Wright 2 Glenrock 0 (25-15, 25-18)

8/25 Douglas 2 Wright 0 (25-16, 25-22)

8/31 Douglas 2 Wright 1 (25-17, 20-25, 25-17)

8/31 Wright 2 Cheyenne East 1 (20-25, 25-21, 25-17)

8/31 Billings, MT Senior 2 Wright 1 (unknown scores)

9/1 Wright 2 Cheyenne South 0 (25-14, 25-22)

9/1 Rawlins 2 Wright 0 (27-25, 25-21)

9/1 Wright 2 Sheridan 0 (25-14, 25-17)

9/8 Wright 2 Rocky Mountain 0 (25-18, 25-18)

9/8 Pine Bluffs 2 Wright 1 (25-18, 14-25, 15-12)

9/13 Wright 3 Sundance 0 (25-14, 25-16, 25-8)

9/14 Wright 3 Big Horn 0 (25-10, 25-13, 25-12)

9/21 Wright 3 Moorcroft 0 (25-15, 25-19, 25-15)

9/22 Wright 2 Lusk 0 (25-12, 25-12)

9/22 Wright 2 Pine Bluffs 0 (25-20, 25-11)

9/22 Wright 2 Guernsey-Sunrise 0 (25-2, 25-10)

9/22 Wright 2 Southeast 0 (25-16, 25-21)

9/28 Wright 3 Southeast 1 (28-26, 25-14, 25-16)

10/5 Wright 3 Tongue River 0 (25-11, 25-10, 25-7)

10/6 Wright 3 Shoshoni 0 (25-10, 25-16, 25-17)

10/12 Wright 3 Big Horn 1 (25-21, 25-15, 24-26, 25-12)

10/13 Wright 3 Sundance 1 (18-25, 25-10, 25-10, 25-15)

10/19 Wright 3 Moorcroft 0 (25-12, 25-10, 25-16)

10/20 Wright 3 Tongue River 0 (unknown scores)

10/26 Wright 3 Lusk 0 (25-13, 25-8, 25-10)

10/26 Wright 3 Southeast 0 (25-9, 25-14, 25-17)

10/27 Wright 3 Pine Bluffs 0 (25-21, 25-11, 25-20)

11/1 Wright 3 Kemmerer 0 (25-13, 25-18, 25-13)

11/2 Wright 3 Shoshoni 0 (25-22, 25-12, 25-16)

11/3 Wright 3 Pine Bluffs 1 (23-25, 25-19, 25-18, 25-17) - State Championship

 

2018 Golf Schedule:

8/13-8/14 at Gillette - Click here to see results

8/17 at Sundance - Click here to see results

8/18 at Moorcroft - Click here to see results

8/24-8/25 at Upton - Click here to see results

8/28 at Hulett - Click here to see results

8/31 Wright Invitational - Click here to see results

9/7-9/8 at Lusk - Click here to see results

9/14-9/15 State at Newcastle - Click here to see results

 

2018 Cross Country Schedule:

8/24 at Casper - Click here to see results

8/31 at Rawlins - Click here to see results

9/8 at Sheridan - Click here to see results

9/13 at Custer, SD - Click here to see results

9/21 at Tongue River

9/29 Wright Invitational - Click here to see results

10/5 at Cheyenne - Click here to see results

10/13 Regionals at Sundance

10/20 State at Sheridan - Click here to see results