Teams enter the second half of the high school football season, as they've reached week 5 for 2019.

This is a list of the games on the schedule, including a change in the Class 2A Buffalo at Moorcroft game, which has moved to Saturday. WyoPreps has learned the Midwest at Lingle-Ft. Laramie has been canceled due to illness going through the Midwest school. We hope the folks in Midwest get better soon.

This listing also includes where you can listen or watch some of these games.

*We are not responsible for individual stations and their streams.

Week 5
Thursday, Oct. 3
Non-Varsity Opponent

1A #2 Cokeville 49 Natrona Sophs 0 (in Green River)
2A Lyman 22 Star Valley JV 13

Friday, Oct. 4
Class 4A

#5 Cheyenne Central at Kelly Walsh, 6 p.m. - KRAE Listen & Watch
#4 Cheyenne East at Laramie, 6 p.m. - KOWB Laramie Listen Live or KFBC Listen Live
Cheyenne South at #2 Sheridan, 6 p.m. - KWYO Sheridan Listen Live or KZZS Sheridan Listen Live
Gillette at Rock Springs, 6 p.m. - KREO Rock Springs Listen Live or KAML Gillette Listen Live
#3 Natrona at #1 Thunder Basin, 7 p.m. - KIML Gillette Listen Live or KOAL Gillette Listen Live

Class 3A
#5 Powell at #1 Star Valley, 3 p.m. - KPOW Powell Listen Live or SVI Star Valley Watch Live
Green River at #3 Jackson, 6 p.m. - KUGR Green River Listen Live
#2 Cody at Evanston, 7 p.m. - KODI Cody Listen Live or Evanston Watch & Listen Live
Rawlins at Worland, 7 p.m. - KWOR Worland Listen Live
Riverton at Lander, 7 p.m. - KTAK Riverton Listen Live or KOVE Lander Listen Live
Torrington at #4 Douglas, 7 p.m. - KGOS Torrington Listen Live or KKTY Douglas Listen Live

Class 2A
Pinedale at #1 Mountain View, 3 p.m. - Watch & Listen Live or SVI Watch Live
#4 Lovell at #5 Big Piney, 2 p.m. - Watch Here
Kemmerer at Greybull, 4 p.m. - Kemmerer Listen Live
#3 Thermopolis at Wheatland, 6 p.m. - KDNO Thermopolis Listen Live or KZEW Wheatland Listen Live
Glenrock at Burns, 7 p.m.

Class 1A 11-man
Pine Bluffs at #1 Big Horn, 5 p.m.
#5 Southeast at Tongue River, 6 p.m. - Sheridan FM 87.7
Shoshoni at #4 Rocky Mountain, 7 p.m.
Wright at #3 Upton-Sundance, 7 p.m.
Wyoming Indian at Wind River, 7 p.m.

Class 1A six-man
#3 H.E.M. at NSI, 1 p.m.
#4 Hulett at #5 Kaycee, 2 p.m.
Burlington at Dubois, 2 p.m.
Riverside at #1 Little Snake River, 2 p.m.
#2 Farson-Eden at Meeteetse, 6 p.m.
Guernsey-Sunrise at Saratoga, 6 p.m. - KTGA Saratoga Listen Live
Midwest at Lingle-Ft. Laramie (Forfeit by Midwest)

Interclass
2A Newcastle at 1A Lusk, 6 p.m. - KASL Newcastle Listen Live or KERM Torrington Listen Live

Out-of-State Opponent
Encampment vs. Fleming, Colo., 4 p.m. (at Briggsdale, Colo.)

Saturday, Oct. 5
Class 2A

#2 Buffalo at Moorcroft, 6 p.m. - KBBS Buffalo Listen Live

Open Date = St. Stephens