It’s back to action for most teams this week, as a fairly full schedule of games is on tap.

There are still several tournaments going on this week in Cheyenne, Dayton, Kaycee, Kemmerer, and Rawlins.

If you don't see a score, please pass it along. You can email scores@wyopreps.com or david@wyopreps.com.

Tuesday, Jan. 7:

Interclass

Final Score: 4A Cody 41 3A #2 Worland 34

Final Score: 2A #3 Rocky Mountain 44 3A Powell 25

Out-of-State Opponent

Final Score: #4 Southeast 50 Mitchell, NE 48

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A #2 H.E.M. 42 Cheyenne East Sophomores 36

Final Score: Laramie Sophomores 31 1A Rock River 19

Final Score: Campbell County Sophomores 61 1A Arvada-Clearmont 59

Final Score: Campbell County JV 56 1A #2 Upton 49

Final Score: Lander JV 50 1A St. Stephens 29

Thursday, Jan. 9:

Class 1A

Final Score: #5 Saratoga 50 Encampment 41

Interclass

Final Score: Teton (Driggs, ID) 62 4A Jackson 28

Final Score: 2A Greybull 39 1A Burlington 22

Out-of-State Opponent

Final Score: 2A #1 Wyoming Indian 67 Lodge Grass, MT 50

Final Score: Lead-Deadwood, SD 46 1A #3 Upton 33

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A Meeteetse 43 Rocky Mountain JV 27

Final Score: Torrington Freshmen 68 1A Glendo 6

Tournaments

Taco John’s Invitational (Games played at Central HS, East HS, South HS, Laramie HS, Pine Bluffs HS, and Storey Gym)

Final Score: Cheyenne East JV 57 3A Wheatland 54

Final Score: #5 Natrona County 72 Alliance, NE 21

Final Score: #2 Pine Bluffs 48 Lusk 29 [non-conference]

Final Score: #4 Green River 67 Laramie 36

Final Score: #1 Cheyenne East 55 Evanston 52

Final Score: #2 Cheyenne Central 46 Kelly Walsh 33

Final Score: Rock Springs 54 Cheyenne South 47

Final Score: Riverton 42 Sheridan 37 (Storey Gym)

Friday, Jan. 10:

Class 3A

Final Score: Torrington 58 Newcastle 52

Class 2A

Final Score: #5 Wind River 56 Riverside 50

Class 1A

Final Score: #3 Upton 57 Midwest 19

Final Score: Meeteetse 42 Burlington 31

Interclass

Final Score: 4A Cody 43 3A Powell 16

Out-of-State Opponent

Final Score: Crawford, NE 62 1A #5 Lingle-Fort Laramie 37

Final Score: Morrill, NE 57 1A Guernsey-Sunrise 7

Tournaments

Taco John’s Invitational (Games played at Central HS, East HS, South HS, and Storey Gym)

Final Score: 4A Kelly Walsh 44 3A Wheatland 21

Final Score: Sheridan 39 Laramie 38

Final Score: #5 Natrona County 52 #4 Green River 50

Final Score: #1 Cheyenne East 61 Rock Springs 37

Final Score: #2 Cheyenne Central 61 Alliance, NE 21

Final Score: 4A Riverton 39 2A #2 Pine Bluffs 31

Final Score: Cheyenne South 43 Evanston 41, OT

Winter Classic in Rawlins (Games played at Rawlins HS)

Final Score: #2 Worland 49 Big Piney 22

Final Score: #4 Mountain View 53 #3 Buffalo 33

Final Score: Pinedale 59 Thermopolis 43

Final Score: Lyman 47 Rawlins 40

Powder River Invite (Games played in Kaycee and Dayton)

Final Score: Thunder Basin JV 71 2A Big Horn 27

Final Score: 2A Tongue River 54 Campbell County JV 39

Final Score: Kaycee 31 Arvada-Clearmont 20

Final Score: 2A Sundance 46 Natrona Freshmen 35

Final Score: Moorcroft 51 Glenrock 27

Final Score: 2A Big Horn 59 Campbell County JV 30

Final Score: 1A Kaycee 35 2A Sundance 34

Final Score: Natrona Freshmen 43 2A Wright  34

Final Score: Thunder Basin JV 71 2A Moorcroft 48

Final Score: Tongue River 34 Glenrock 23

Final Score: 1A Arvada-Clearmont 53 2A Wright 24

Fossil Classic Tournament in Kemmerer (Games played at KHS Main Gym, Aux Gym, and Canyon Gym)

Final Score: 1A #1 Cokeville 71 2A Kemmerer 31

Final Score: Star Valley JV 40 1A #5 Saratoga 29

Final Score: Jackson JV 28 1A #5 Farson-Eden 25

Final Score: Rich, UT (Randolph, UT) 59 1A Little Snake River 36

Final Score: 1A #1 Cokeville 64 Jackson JV 13

Final Score: 2A Kemmerer 58 1A #5 Farson-Eden 45

Final Score: Rich, UT 63 1A #5 Saratoga 36

Final Score: 1A Little Snake River 43 Star Valley JV 38

Saturday, Jan 11:

Class 2A

Final Score: #5 Wind River 53 Greybull 39

Class 1A

Final Score: Hulett 43 Midwest 25

Final Score: #5 Lingle-Fort Laramie 55 Guernsey-Sunrise 11

Interclass

Final Score: 4A Cody 45 2A #1 Wyoming Indian 42

Final Score: 2A #3 Rocky Mountain 35 3A Lovell 29

Final Score: 1A Ten Sleep 31 2A Shoshoni JV 21

Out-of-State Opponent

Final Score: Gering, NE 56 3A Newcastle 44

Tournaments

Taco John’s Invitational (Games played at Central HS, East HS, South HS, Storey Gym, and Laramie HS)

Final Score: 2A #2 Pine Bluffs 43 4A Natrona County JV 21

Final Score: Kelly Walsh 55 Laramie 27

Final Score: #2 Cheyenne Central 52 Evanston 22

Final Score: 2A Lusk 44 3A Wheatland 40

Final Score: Sheridan 44 Rock Springs 37

Final Score: #1 Cheyenne East 61 Alliance, NE 9

Final Score: #4 Green River 58 Cheyenne South 34

Final Score: #5 Natrona County 48 Riverton 41

Winter Classic in Rawlins (Games played at Rawlins HS)

Final Score: #3 Buffalo 44 Big Piney 33

Final Score: #4 Mountain View 40 #2 Worland 39

Final Score: Lyman 53 Thermopolis 50

Final Score: Rawlins 48 Pinedale 47

Final Score: Thermopolis 50 Big Piney 38

Final Score: Lyman 44 #3 Buffalo 37

Final Score: Pinedale 54 #2 Worland 52

Final Score: #4 Mountain View 62 Rawlins 36

Powder River Invite (Games played in Kaycee and Dayton)

Final Score: 1A Arvada-Clearmont 45 2A Sundance 42

Final Score: Big Horn 50 Glenrock 40

Final Score: 1A Kaycee 49 2A Wright 23

Final Score: 1A Moorcroft 63 Campbell County JV 42

Final Score: Thunder Basin JV 58 2A Tongue River 16

Fossil Classic Tournament in Kemmerer (Games played at KHS Main Gym, Aux Gym, and Canyon Gym)

Final Score: 1A Little Snake River 46 2A Kemmerer 31

Final Score: 1A #1 Cokeville 50 Star Valley JV 32

Final Score: 2A Kemmerer 48 1A #4 Rock River 33

Final Score: 1A Little Snake River 59 Jackson JV 39

Final Score: 1A #5 Farson-Eden 36 Star Valley JV 33

Jackson JV wins over 1A #4 Rock River - waiting on a score

Final Score: Rich, UT 60 1A #5 Farson-Eden 20

Enter your number to get our free mobile app