Here are the boys' basketball standings following the first round of conference action that has been completed by most teams.

Teams are listed based upon their conference quadrant record.

4A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Kelly Walsh 8-5, 2-1

Cody 5-7, 2-1

Rock Springs 5-9, 2-1

Riverton 3-11, 0-3

4A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Evanston 4-11, 3-0

Star Valley 6-7, 2-1

Green River 3-12, 1-2

Jackson 0-13, 0-3

4A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Sheridan 9-4, 3-0

Thunder Basin 12-3, 2-1

Campbell County 6-8, 1-2

Natrona County 4-8, 0-3

4A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Cheyenne Central 12-1, 3-0

Cheyenne East 11-5, 2-1

Laramie 8-5, 1-2

Cheyenne South 7-7, 0-3

3A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Worland 16-0, 3-0

Lander 12-3, 2-1

Powell 7-6, 1-2

Lovell 3-11, 0-3

3A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Mountain View 11-3, 2-0

Big Piney 11-4, 2-1

Lyman 8-8, 1-1

Pinedale 5-11, 0-3

3A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Buffalo 9-6, 2-1

Thermopolis 6-9, 2-1

Douglas 5-11, 2-1

Newcastle 1-9, 0-3

3A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Wheatland 13-2, 3-0

Rawlins 11-3, 2-1

Torrington 5-7, 1-1

Burns 2-12, 0-3

2A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rocky Mountain 14-2, 3-0

Tongue River 9-6, 2-1

Greybull 6-9, 1-2

Riverside 1-14, 0-3

2A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Wyoming Indian 12-5, 3-0

Kemmerer 5-12, 2-1

Shoshoni 4-10, 1-2

Wind River 6-11, 0-3

2A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Big Horn 9-5, 3-0

Sundance 13-3, 2-1

Moorcroft 4-13, 1-2

Wright 1-16, 0-3

2A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Pine Bluffs 9-5, 3-0

Southeast 12-4, 2-1

Glenrock 5-9, 1-2

Lusk 5-10, 0-3

1A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

St. Stephens 15-2, 4-0

Meeteetse 10-8, 3-2

Burlington 5-9, 2-2

Dubois 7-10, 1-3

Ten Sleep 4-11, 0-3

1A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Encampment 15-0, 5-0

Saratoga 12-1, 3-1

Farson-Eden 11-5, 2-2

Cokeville 7-8, 0-3

Little Snake River 8-8, 0-4

1A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Upton 14-1, 5-0

Kaycee 11-4, 3-1

Hulett 7-6, 3-2

NSI Academy 2-5, 1-2

Arvada-Clearmont 2-11, 0-2

Midwest 0-15, 0-5

1A Southeast: (Overall Record, do not play Quadrant games)

H.E.M. 8-3

Lingle-Ft. Laramie 10-5

Guernsey-Sunrise 4-8

Rock River 2-12

Glendo 0-8

Enter your number to get our free mobile app