Wyoming High School Volleyball Scoreboard: Sept. 16-21
The fourth week of the high school volleyball season starts to heat up with conference matches across all four classifications.
There are still a few non-conference matches with interclass and quadrant crossovers.
Here are the results:
Monday, Sept. 16:
Interclass
3A Pinedale 3 4A Jackson 0: 25-13, 25-7, 25-15
Tuesday, Sept. 17:
Class 4A
Rock Springs 3 Evanston 0: 25-7, 25-14, 25-19
Riverton 3 Cody 0: 25-13, 25-13, 25-19 (conference match)
Class 1A
H.E.M. 3 Glendo 0: 25-6, 25-13, 25-15 (conference match)
Interclass
3A Lyman 3 2A Kemmerer 0: 26-24, 26-24, 26-24
Non-varsity Opponent
Rock River 3 Cheyenne South Sophomores 0: 25-15, 25-9, 25-11
Rock River 3 Laramie JV 0: 25-16, 25-11, 25-14
Southeast vs. Cheyenne East JV
Thursday, Sept. 19:
Class 4A
Cheyenne East 3 Laramie 0: 25-19, 25-20, 25-22 (conference match)
Thunder Basin 3 Sheridan 0: 25-17, 25-16, 25-16 (conference match)
Cheyenne Central 3 Cheyenne South 1: 25-18, 19-25, 25-19, 27-25 (conference match)
Class 3A
Pinedale 3 Lyman 1: 25-17, 22-25, 25-16, 25-17 (conference match)
Thermopolis 3 Newcastle 0: 25-22, 25-22, 29-27 (conference match)
Worland 3 Lovell 0: 25-6, 25-7, 25-6 (conference match)
Torrington 3 Wheatland 1: 24-26, 25-20, 25-19, 25-16 (conference match)
Class 2A
Sundance 3 Moorcroft 0: 25-18, 25-13, 25-15 (conference match)
Class 1A
Saratoga 3 Little Snake River 0: 25-22, 25-16, 25-23 (conference match)
Interclass
4A Green River 3 3A Mountain View 2: 25-22, 19-25, 14-25, 25-18, 19-17
Out-of-State Opponent
Pine Bluffs at Kimball, NE - rescheduled for 10/3/19
Non-Varsity Opponent
Glendo 3 Glenrock Freshman 0: missing scores
Friday, Sept. 20
Class 4A
Cheyenne East 3 Cheyenne South 0: 25-22, 25-21, 25-7 (conference match)
Cheyenne Central 3 Laramie 1: 25-19, 20-25, 25-19, 27-25 (conference match)
Riverton 3 Jackson 0: 25-17, 25-10, 25-15
Natrona County 3 Gillette 0: 25-18, 25-21, 25-17 (conference match)
Star Valley 3 Cody 0: 25-14, 25-18, 25-19
Kelly Walsh 3 Evanston 0: 25-10, 25-15, 25-22
Class 3A
Rawlins at Burns (conference match)
Douglas 3 Buffalo 2: 25-18, 23-25, 14-25, 25-23, 15-12 (conference match)
Lander 3 Powell 0: 25-23, 25-19, 25-20 (conference match)
Pinedale 3 Mountain View 1: 25-15, 25-18, 22-25, 25-18 (conference match)
Lyman3 Big Piney 0: 25-14, 25-12, 25-8 (conference match)
Class 2A
Tongue River 3 Greybull 2: 23-25, 25-20, 25-19, 22-25, 15-11 (conference match)
Wright 3 Big Horn 0: 25-17, 25-11, 25-19 (conference match)
Glenrock 3 Lusk 0: 25-13, 27-25, 25-15 (conference match)
Pine Bluffs 3 Southeast 0: 25-7, 25-23, 25-19 (conference match)
Rocky Mountain 3 Riverside 1: missing scores (conference match)
Wind River 3 Kemmerer 0: 25-16, 25-19, 26-24 (conference match)
Wyoming Indian 3 Shoshoni 0: 25-21, 27-25, 25-19 (conference match)
Class 1A
Kaycee 3 Arvada-Clearmont 0: 25-15, 25-20, 25-11 (conference match)
Upton 3 Midwest 0: 25-9, 25-13, 25-9 (conference match)
Cokeville 3 Farson-Eden 0: 25-14, 25-20, 25-6 (conference match)
Lingle-Ft. Laramie 3 Guernsey-Sunrise 0: 25-8, 32-30, 25-10 (conference match)
St. Stephens at Burlington (conference match)
Meeteetse 3 Dubois 0 (conference match): 25-8, 25-6, 25-9
Rock River 3 Encampment 1: 25-20, 25-18, 23-25, 25-8
Saratoga 3 H.E.M. 1: 14-25, 25-19, 25-16, 25-21
Saturday, Sept. 21
Class 4A
Sheridan 3 Gillette 2: 23-25, 17-25, 25-12, 25-18, 15-5 (conference match)
Thunder Basin 3 Natrona County 0 (conference match): 25-12, 25-8, 25-18
Cody 3 Jackson 0: 25-18, 25-20, 25-23
Kelly Walsh 3 Green River 0: 25-6, 25-14, 25-9
Star Valley 3 Riverton 0: 25-15, 25-16, 25-22
Class 3A
Torrington 3 Burns 0: 25-19, 25-18, 25-18 (conference match)
Mountain View 3 Big Piney 0: 25-4, 25-12, 25-15 (conference match)
Lander 3 Lovell 0: 25-19, 25-11, 25-4 (conference match)
Buffalo 3 Newcastle 2: 22-25, 19-25, 25-18, 25-17, 15-8 (conference match)
Douglas 3 Thermopolis 0: 25-17, 25-20, 25-6 (conference match)
Worland 3 Powell 0: 25-14, 25-20, 25-10 (conference match)
Rawlins 3 Wheatland 0: 25-15, 25-9, 25-21 (conference match)
Class 2A
Wind River 3 Wyoming Indian 0: 25-6, 25-18, 25-18 (conference match)
Kemmerer 3 Shoshoni 0: 25-7, 25-20, 25-18 (conference match)
Pine Bluffs 3 Glenrock 1: missing scores (conference match)
Riverside at Tongue River (conference match)
Big Horn 3 Moorcroft 2: 24-26, 16-25, 25-23, 26-24, 15-11 (conference match)
Greybull 3 Rocky Mountain 1: 25-16, 18-25, 26-24, 25-21 (conference match)
Sundance 3 Wright 2: 15-25, 23-25, 25-22, 25-23, 15-11 (conference match)
Class 1A
Guernsey-Sunrise3 Midwest 0: 25-21, 25-20, 25-23
Little Snake River at Farson-Eden (conference match)
Arvada-Clearmont 3 Hulett 1: 16-25, 25-19, 25-12, 26-24 (conference match)
Kaycee 3 Upton 1: 25-27, 25-23, 25-18, 25-19 (conference match)
Meeteetse 3 St. Stephens 0: 25-10, 25-11, 25-8 (conference match)
Burlington at Ten Sleep (conference match)
Non-Varsity Opponent
Southeast 3 Scottsbluff, NE JV 0: 25-23, 25-23, 25-21