Now that the season has concluded, the All-Conference basketball honors from the Wyoming Coaches Association have been announced.

Here is the list of the top players in the two largest classifications for boys’ basketball.

CLASS 4A:

EAST

Luke Hladky – Campbell County

Jefferson Neary – Campbell County

Lawson Lovering – Cheyenne Central

Ryan Stampfli – Cheyenne Central

Nate Talich – Cheyenne Central

Chance Aumiller – Cheyenne East

Graedyn Buell – Cheyenne East

Xavier McCord – Cheyenne East

Christian Mickelson – Laramie

Sam Lecholat – Sheridan

Gus Wright – Sheridan

Blaine Allen – Thunder Basin

McKale Holte – Thunder Basin

Deegan Williams – Thunder Basin

Player of the Year: Sam Lecholat, Sheridan & Lawson Lovering, Cheyenne Central

Coach of the Year: Tagg Lain, Cheyenne Central

2nd Team All-Conference: Tanner Lemm – Campbell County, Austin Robertson – Campbell County, Brady Storebo – Cheyenne Central, Demetrius McCord – Cheyenne East, Jake Rayl – Cheyenne East, Cameron Bird – Cheyenne South, Cooper Quig – Natrona County, Hayden Sylte – Thunder Basin, Mason Hamilton – Thunder Basin

Honorable Mention All-Conference: Quincy Wofford – Campbell County, Ryan Swan – Natrona County, Ethan Rickett - Sheridan

WEST

Hunter Hays – Cody

Cody Novakavich – Cody

Dawson Crofts – Evanston

Mason Ellingford – Evanston

Jachob Fuss – Green River

Dylan Taylor – Green River

Michael Bradley – Kelly Walsh

Kade Marsh – Kelly Walsh

Tyler Pacheco – Kelly Walsh

Aquilo Friday – Riverton

Alan Martinez – Rock Springs

Favor Okere – Rock Springs

Justis Reese – Rock Springs

Hazen Erickson – Star Valley

Taylor Horsley – Star Valley

Chase Merrell – Star Valley

Player of the Year: Taylor Horsley, Star Valley

Coach of the Year: Paul Kabonic, Star Valley

CLASS 3A:

EAST

Dawson Hatch – Buffalo

Hunter Peterson – Buffalo

Hunter Stone – Buffalo

Kyle Igo – Douglas

AJ Yeaman – Douglas

Dylon Tidyman – Newcastle

Mitchell Allard – Rawlins

Ashton Barto – Rawlins

Ryan Flack – Rawlins

Duder Harvey – Thermopolis

Jarron Mortimore – Thermopolis

Sam Firminhac – Torrington

Jackson Jones – Torrington

Luke Anderson – Wheatland

Kobey Preuit – Wheatland

Kade Preuit – Wheatland

Player of the Year: Luke Anderson, Wheatland

WEST

Bryan Pluid – Big Piney

Hadley Sims – Big Piney

Niieihii Black – Lander

Trayshon Spoonhunter – Lander

Bryan St. Clair – Lander

Zeke Newman – Lovell

Andrew Housekeeper – Lyman

Briggin Bluemel – Mountain View

Kimball Madsen – Mountain View

Braeden Walk – Mountain View

Cole Redmond – Pinedale

Landon Lengfelder – Powell

Mason Marchant – Powell

Luke Mortimer – Worland

Mack Page – Worland

Rudy Sanford – Worland

Player of the Year: Luke Mortimer, Worland

Enter your number to get our free mobile app