H.E.M.

Team Info:

Mascot: Miners

Location: Highway 72 PO Box 810 Hanna, WY 82327

Phone Number: 307-325-6545

Director of Activities: Russ Wiggam

Conference In Football: 6-Man East

Conference In Volleyball, Basketball and Outdoor Track and Field: 1A Southeast

Conference In All Other Sports: 1A East

Football State Titles: 3 (1952, 1954, 1989)

Boys Basketball State Titles: 2 (1945, 1951)

Girls Track and Field State Titles: 1 (1983)

 

2019 Outdoor Track and Field Schedule:

Schedule TBA

3/16 at Wind River - Click here to see results

3/30 at Wheatland

4/5 at Rawlins

4/6 at Rock Springs

4/12 at Kaycee

4/18 at Pine Bluffs

4/26 at Pinedale

4/27 at Kemmerer

5/3 at Thermopolis

5/10-5/11 Regionals at Sheridan

5/16-5/18 State at Casper

 

2018-19 Boys Basketball Schedule and Results:

12/7 H.E.M. 78 Meeteetse 45

12/7 H.E.M. 65 Dubois 50

12/8 H.E.M. 59 St. Stephens 57

12/8 Hayden, CO 57 H.E.M. 50

12/14 Laramie Sophomores 61 H.E.M. 57

12/15 H.E.M. 59 Walden, CO North Park 34

12/18 Saratoga 71 H.E.M. 62 OT

1/5 Encampment 69 H.E.M. 52

1/8 H.E.M. 46 Rawlins JV 42

1/19 H.E.M. 52 Guernsey-Sunrise 27

1/25 H.E.M. 57 Dubois 35

1/26 H.E.M. 65 Rock River 41

1/29 Saratoga 83 H.E.M. 77 OT

2/1 H.E.M. 72 Dubois 35

2/2 Encampment 74 H.E.M. 41

2/5 H.E.M. 59 Wheatland Sophomores 27

2/9 Lingle-Ft. Laramie 59 H.E.M. 53

2/12 H.E.M. 70 Rock River 44

2/19 H.E.M. 54 Laramie Sophomores 51

2/21 H.E.M. 88 Hulett 60

2/22 Upton 70 H.E.M. 51

2/23 H.E.M. 48 Normative Services 47

2/23 H.E.M. 51 Lingle-Ft. Laramie 26

2/28 Encampment 77 H.E.M. 48

3/1 Burlington 66 H.E.M. 52

 

2018-19 Girls Basketball Schedule and Results:

12/7 H.E.M. 48 Meeteetse 34

12/7 H.E.M. 59 Dubois 34

12/8 St. Stephens 69 H.E.M. 56

12/8 H.E.M. 50 Hayden, CO 30

12/14 H.E.M. 42 Laramie Sophomores 21

12/18 Saratoga 38 H.E.M. 32

1/5 H.E.M. 46 Encampment 42 OT

1/8 H.E.M. 27 Rawlins JV 21

1/19 H.E.M. 55 Guernsey-Sunrise 36

1/25 H.E.M. 2 Dubois 0 Forfeit

1/26 H.E.M. 47 Rock River 32

1/29 H.E.M. 32 Saratoga 27

2/1 H.E.M. 2 Dubois 0 Forfeit

2/2 Encampment 31 H.E.M. 19

2/5 H.E.M. 40 Wheatland Sophomores 18

2/8 H.E.M. 53 Midwest 10

2/9 Lingle-Ft. Laramie 56 H.E.M. 37

2/12 Rock River 53 H.E.M. 38

2/21 H.E.M. 50 Kaycee 47 2OT's

2/22 Arvada-Clearmont 41 H.E.M. 23

2/23 H.E.M. 47 Upton 29

2/23 H.E.M. 41 Kaycee 30

2/28  St. Stephens 46 H.E.M. 43

3/1 Little Snake River 37 H.E.M. 29

 

2018-19 Wrestling Schedule:

12/7 at Lusk - Click here to see results

12/15 at Kremmling, CO - Click here to see results

12/9 at Saratoga

1/4-1/5 at Douglas - Click here to see results

1/11-1/12 at Wind River - Click here to see results

1/17 at Walden, CO North Park

1/22 Saratoga, Laramie JV, Rawlins JV

2/2 at Rawlins - Click here to see results

2/8-2/9 at Saratoga - Click here to see results

2/16 Regionals at Wright - Click here to see results

2/22-2/23 State at Casper - Click here to see results

 

2018 Football Schedule and Results:

8/31 H.E.M. 60 St. Stephens 13

9/8 H.E.M. 64 Midwest 0

9/15 H.E.M. 46 Hulett 14

9/21 H.E.M. 59 Lingle-Ft. Laramie 14

9/28 H.E.M. 73 Normative Services 20

10/6 H.E.M. 2 Rock River 0 - Forfeit

10/13 H.E.M. 50 Kaycee 43

10/19 H.E.M. 60 Guernsey-Sunrise 26

10/26 Burlington 61 H.E.M. 36

 

2018 Volleyball Schedule and Results:

8/24 H.E.M. 2 Hulett 0 (25-14, 25-23)

8/24 Midwest 2 H.E.M. 1 (21-25, 25-24, 15-13)

8/24 Sundance 2 H.E.M. 1 (25-13, 20-25, 15-14)

8/24 Kaycee 2 H.E.M. 1 (25-10, 19-25, 15-10)

8/24 Upton 2 H.E.M. 1 (19-25, 25-20, 15-13)

9/7 H.E.M. 3 Encampment 2 (25-20, 17-25, 22-25, 25-22, 15-10)

9/8 H.E.M. 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-14, 25-21, 25-2)

9/11 H.E.M. 3 Rock River 1 (25-16, 25-18, 22-25, 25-17)

9/13 H.E.M. 3 Wyoming Indian 1 (25-21, 34-32, 22-25, 25-21)

9/20 Saratoga 3 H.E.M. 0 (25-23, 25-19, 25-15)

9/22 H.E.M. 2 Guernsey-Sunrise 0 (25-11, 25-15)

9/22 Southeast 2 H.E.M. 0 (25-16, 25-16)

9/22 Lusk 2 H.E.M. 0 (25-19, 25-19)

9/22 Pine Bluffs 2 H.E.M. 0 (25-18, 25-13)

9/28 H.E.M. 3 Guernsey-Sunrise 0 (25-17, 25-11, 25-17)

9/29 H.E.M. 3 Glendo 0 (25-7, 25-6, 25-4)

10/6 Dubois 2 H.E.M. 0 (25-20, 25-18)

10/6 Meeteetse 2 H.E.M. 0 (25-16, 25-22)

10/6 Rock River 2 H.E.M. 0 (25-17, 25-19

10/9 Saratoga 3 H.E.M. 1 (25-17, 21-25, 25-13, 25-16)

10/11 H.E.M. 3 Wyoming Indian 0 (25-16, 25-21, 25-17)

10/16 Glendo (at Rock River)

10/16 Rock River 3 H.E.M. 2 (19-25, 25-18, 14-25, 26-24, 15-4)

10/20 Encampment 3 H.E.M. 0 (25-12, 26-24, 25-12)

10/26 H.E.M. 3 Upton 1 (25-19, 28-26, 19-25, 25-19)

10/26 Kaycee 3 H.E.M. 2 (25-16, 25-23, 21-25, 17-25, 17-15)

10/27 H.E.M. 3 Midwest 0 (25-20, 25-17, 25-19)

10/27 H.E.M. 3 Arvada-Clearmont 0 (25-22, 26-24, 25-18)

11/1 H.E.M. 3 Little Snake River 0 (25-23, 25-15, 25-15)

11/2 H.E.M. 3 Kaycee 1 (25-14, 25-21, 20-25, 25-9)

11/3 Cokeville 3 H.E.M. 0 (25-11, 25-6, 25-11) - State Championship