Day two of the Wyoming High School Wrestling State Championships took place on Friday, Feb. 26.

Class 3A is the next one up for Wyoming wrestling this week. Check below for the final results for each weight class.

Get our free mobile app

Class 3A Team Scores

Champion: Star Valley: 228

2. Douglas: 202, 3. Worland: 165.5, 4. Green River: 148, 5. Pinedale: 135, 6. Cody: 105.5, 7. Powell: 104, 8. Burns/Pine Bluffs: 91, 9. Lander: 90, 10. Lyman: 77.5, 11. Rawlins: 70, 12. Newcastle/Upton: 66.5, 13. Torrington: 56, 14. Riverton: 51, 14. Wheatland: 51, 16. Mountain View: 43, 17. Buffalo: 11

Class 3A Weight Results 

106

Champion: Kale Knezovich, Fr. Green River 

2. Kazen Siler, Jr. Star Valley, 3. Bridger Smith, So. Star Valley, 4. Nate Balderas, Sr. Powell, 5. Ty Peterson, Fr. Cody, 6. Taylor Baggs, Fr. Cody 

113

Champion: Sefton Douglass, Jr. Lyman - Douglass has won three straight titles (106, 2019, 113, 2020). 

2. Zachary Covolo, Fr. Rawlins, 3. Dominic Martinez, Sr. Green River, 4. Jake Hammer, Fr. Pinedale, 5. Nycholas Melchor, Sr. Douglas, 6. Kobe Swain, So. Worland 

120

Champion: Waylon Nelson, Sr. Star Valley

2. Raf Greene, So. Star Valley, 3. Thomas Dalton, So. Green River, 4. Ross Goncalves, So. Worland, 5. Logan Werner, Jr. Powell, 6. Chrisitan Johnson, So. Douglas

126

Champion: Jacob Guild, Jr. Star Valley

2. Charles Snyder, So. Lander, 3. Luke Ewing, Fr. Douglas, 4. Kal Burk, Fr. Star Valley, 5. Emma Karhu, Sr. Powell, 6. Vincent Timmons, So. Powell 

132

Champion: Colton Gehlhausen, Jr. Pinedale

2. Conner Todd, So. Green River, 3. Rylan Wehr, Jr. Douglas, 4. Kaleb Fila, Jr. Star Valley, 5. Devin Weber, Jr. Wheatland, 6. Kein Anderson, Sr. Worland

138

Champion: Cody Phelps, Jr. Pinedale - Phelps has won three straight titles (113, 2019, 126, 2020). 

2. Tanner Collins, Jr. Mountain View, 3. Keltan Ewing, Jr. Douglas, 4. Keegan Meyer, Sr. Wheatland, 5. Gabe Harris, So. Lander, 6. Conor Manlove, Jr. Burns/Pine Bluffs

145

Champion: Lane Ewing, So. Douglas

2. Kale Corley, Sr. Newcastle/Upton, 3. Logan Branigan, Jr. Burns/Pine Bluffs, 4. Riley Bennett, Sr. Powell, 5. Braxton Sabey, Sr. Lyman, 6. Xavier Jirak, Sr. Star Valley

152

Champion: Haze Child, Sr. Star Valley

2. Seth Horton, Sr. Powell, 3. Zach Weipert, Jr. Green River, 4. Brady Deming, Jr. Cody, 5. Josh Smith, So. Rawlins, 6. Dylan Campbell, So. Cody

160

Champion: Luke Goncalves, Sr. Worland Goncalves has won three straight titles (160, 2019, 160, 2020). 

2. Jackson Wood, So. Cody, 3. Kaleb Bigelow, Sr. Pindale, 4. Joseph Thompson, Jr. Star Valley, 5. Joshua Semadeni, Sr. Star Valley, 6. Kael Matthews, Jr. Douglas 

170

Champion: Keegan Gehlhausen, Sr. Pinedale - Gehlhausen has now won three titles (106, 2018, 126, 2019).

2. Tray Hyatt, Sr. Riverton, 3. Kagan Lenzen, Sr. Douglas, 4. Grayson Beaudrie, So. Cody, 5. Jace Skovgard, Sr. Buffalo, 6. Skylar Jenkins, Sr. Newcastle/Upton

182

Champion: Jack Sweeney, Sr. Lander

2. Zachary Patterson, Jr. Star Valley, 3. Keaton Stone, Sr. Cody, 4. Mark Walker, Sr. Mountain View, 5. Ralph Moreno, Jr. Worland, 6. Collin Lindermann, Jr. Cody 

195

Champion: Lane McBee, Sr. Worland 

2. Rhiley Grubb, Sr. Torrington, 3. Kaden Gantenbein, Sr. Riverton, 4. Josh Womack, Jr. Newcastle/Upton, 5. Colter Haws, Jr. Burns/Pine Bluffs, 6. Tony Mickelson, Sr. Star Valley

220

Champion: Sam Sorenson, So. Torrington 

2. Christian Peterson, Jr. Worland, 3. Garrett Parker, Jr. Rawlins, 4. Deylin Miller, So. Green River, 5. Kolby Parker, Jr. Douglas, 6. Kysen Hebdon, Jr. Star Valley

285 

Champion: Lincoln Siebert, Sr. Burns/Pine Bluffs

2. Gabe Nield, Sr. Star Valley, 3. Kyle Logar, Jr. Douglas, 4. Cody Cunningham, So. Lander, 5. Koby Tigner, Sr. Worland, 6. Dan Becker, Jr. Cody 

KEEP READING: 11 Things You'll Find in a Typical Wyoming Home