Wyoming Coaches have voted on which 2A/1A boys basketball players they believe are the best in the East and West.

2A Northeast:

Carson Bates - Big Horn

Cutler Bradshaw - Big Horn

Kade Eisele  - Big Horn

Quinn McCafferty  - Big Horn

Kade VanDyken - Big Horn

Lane Gill - Sundance

Kye Taylor - Sundance

Ace Leithead - Wright

Logan Robb - Wright

Cody Thompson - Wright

2A Northeast Player of the Year: Kade VanDyken - Big Horn

2A Northeast Coach of the Year: Mike Daley - Big Horn

 

2A Southeast:

Tucker Bopp - Glenrock

Jaren Fritz - Glenrock

Kale Kuhlman - Glenrock

Ryan Bruegger - Lusk

Andrew Fornstrom - Pine Bluffs

Tucker Norman - Pine Bluffs

Michael Shain - Pine Bluffs

Hayden Anderson - Southeast

Bodie Herring - Southeast

Cade Herring - Southeast

2A Southeast Player of the Year: Michael Shain - Pine Bluffs

2A Southeast Coach of the Year: Tyler Kimzey - Pine Bluffs

 

2A Northwest:

Brock Hill - Greybull

Zack Keisel - Greybull

Braeden Tracy - Greybull

Haden Duncan - Riverside

Ethan Price - Rocky Mountain

Zach Simmons - Rocky Mountain

Jess Wambeke - Rocky Mountain

Taylor Winland - Rocky Mountain

Cade Reish - Tongue River

Nick Summers - Tongue River

2A Northwest Player of the Year: Ethan Price - Rocky Mountain

2A Northwest Coach of the Year: Pat Winland - Rocky Mountain

 

2A Southwest:

Caden Bowen - Kemmerer

Cotter Brunski - Kemmerer

Kaden Sanderson - Shoshoni

McCaden Anderson - Wind River

Jaren Guina - Wind River

Morgan Miller - Wind River

Bradford Brown - Wyoming Indian

Lane Hill - Wyoming Indian

Jerry McGill - Wyoming Indian

Deeandre Moon - Wyoming Indian

2A Southwest Player of the Year: Lane Hill - Wyoming Indian

2A Southwest Coach of the Year: Craig Ferris - Wyoming Indian

 

1A Northeast:

Colin Malli - Arvada-Clearmont

Jhett Letellier - Hulett

Tracen Mills - Hulett

Dion Ealy - Kaycee

Jarrett Humble - Kaycee

Hunter Rouse - Kaycee

Logan Cain - Midwest

Josh Andrakin - Normative Services

Dillon Barritt - Upton

Jayden Caylor - Upton

Jess Claycomb - Upton

Clayton Louderback - Upton

1A Northeast Player of the Year: Clayton Louderback - Upton

 

1A Southeast:

Alex Delgado - Guernsey-Sunrise

Devon Grosstick - H.E.M.

Conor McGraw - H.E.M.

Shane McGraw - H.E.M.

Brendon Reeves - H.E.M.

Cordell Forkner - Lingle-Ft. Laramie

Ty Mueller - Lingle-Ft. Laramie

Bailey Powell - Lingle-Ft. Laramie

Caedon Riley - Lingle-Ft. Laramie

Tristan Bunce - Rock River

1A Southeast Player of the Year: Ty Mueller - Lingle-Ft. Laramie

 

1A Northwest:

Jacob Cook - Burlington

Jarom Davidson - Burlington

Dantae Garza - Burlington

Warren Johnson - Dubois

Nick Anderson - Meeteetse

Clayton Corbin - Meeteetse

Anthony Kluesner - Meeteetse

Vincent Brown - St. Stephens

Roberto Hernandez - St.Stephens

Brayden Fettig - Ten Sleep

1A Northwest Player of the Year: Dantae Garza - Burlington

 

1A Southwest:

Kyle Waymment - Cokeville

Andrew Thomas - Cokeville

Dayne Anderson - Encampment

Kyler Miller - Encampment

Dalton Peterson - Encampment

Reid Schroeder - Encampment

Colby Jones-Farson-Eden

Hagan Jones - Farson-Eden

Lain Mitchelson - Farson-Eden

Wyatt Duncan - Little Snake River

Riggen Myers - Little Snake River

Sam Schneider - Saratoga

1A Southwest Player of the Year: Lain Mitchelson - Farson-Eden