Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: Dec. 12-14, 2019
The debut of the 2019-20 high school basketball season is here. Teams begin playing on the hardcourt this weekend.
There are several tournaments around the state. Here is the schedule of games.
THURSDAY, DEC. 12:
Class 4A
Casper Buick GMC Cadillac Invite (games at Kelly Walsh HS & Natrona County HS)
Final Score: #3 Cheyenne East 83 Green River 53 (NCHS)
Final Score: Laramie 51 Riverton 42 (KWHS)
Final Score: #1 Sheridan 57 Rock Springs 51 (KWHS)
Final Score: Cheyenne South 54 Jackson 52 (NCHS)
Final Score: #2 Cheyenne Central 77 #4 Kelly Walsh 40
Final Score: Natrona County 70 Green River 33
Re/Max Professional Gillette Tournament (games at Thunder Basin HS & Campbell County HS)
Final Score: Rapid City Central 59 Evanston 41 (CCHS)
Final Score: Thunder Basin 84 Cody 51
Final Score: Scottsbluff, NE 62 #5 Campbell County 60
Preston, ID Tournament
Final Score: Preston, ID 70 Star Valley 62
Interclass
Final Score: 1A Burlington 47 2A Riverside 30
Bridger Valley Basketball Tournament (games at Mountain View HS & Lyman HS)
Final Score: 3A Mountain View 53 2A Kemmerer 32
Final Score: Big Piney 56 Lyman 54 (non-conference game)
Burns Winter Classic (games at Burns HS & Pine Bluffs HS)
Final Score: Southeast 51 #1 Wyoming Indian 49 (BHS)
Final Score: 3A #5 Wheatland 62 2A #3 Pine Bluffs 53
Final Score: 3A Burns 49 2A Moorcroft 35
FRIDAY, DEC. 13:
Class 4A
Casper Buick GMC Cadillac Invite (games at Kelly Walsh HS & Natrona County HS)
Final Score: #3 Cheyenne East 67 Rock Springs 44 (KWHS)
Final Score: Cheyenne South 58 Riverton 40 (NCHS)
Final Score: Laramie 67 Jackson 47 (KWHS)
Final Score: #2 Cheyenne Central 74 Green River 38 (NCHS)
Final Score: Natrona County 63 Rock Springs 45
Final Score: #1 Sheridan 75 #4 Kelly Walsh 63
Re/Max Professional Gillette Tournament (games at Thunder Basin HS & Campbell County HS)
Final Score: Scottsbluff, NE 68 Cody 48 (TBHS)
Final Score: Thunder Basin 78 Rapid City Central 66
Final Score: #5 Campbell County 62 Evanston 51
Preston, ID Tournament
Final Score: Green Canyon (North Logan, UT) 70 Star Valley 49
Class 3A
Final Score: Custer, SD 67 Newcastle 53
East-West Classic (games in Lovell)
Final Score: #3 Buffalo 63 #2 Powell 57
Final Score: Douglas 45 Lovell 38
Final Score: Rawlins 62 Pinedale 45
Final Score: #1 Lander 68 #3 Buffalo 58
Final Score: #2 Powell 65 Douglas 51
Final Score: Rawlins 62 Lovell 61, 2OT - Ryan Flack makes game-winning 3-pointer as time expires
Interclass
Bridger Valley Basketball Tournament (games at Mountain View HS & Lyman HS)
Final Score: 3A Mountain View 55 1A Cokeville 51
Final Score: 3A Mountain View 69 2A Wind River 32
Final Score: 3A Big Piney 61 1A #4 Farson-Eden 36 (MVHS Aux)
Final Score: 3A Lyman 70 2A Kemmerer 51
Burns Winter Classic (games at Burns HS, Old HS in Burns, and Burns Elementary)
Final Score: #3 Pine Bluffs 72 Moorcroft 31 (BHS)
Final Score: 3A Burns 65 2A Shoshoni 49
Final Score: #3 Little Snake River 44 Lingle-Ft. Laramie 40 (Elem)
Final Score: 1A Saratoga 65 2A Southeast 57 (Old HS)
Final Score: #3 Pine Bluffs 53 #1 Wyoming Indian 41 (BHS)
Final Score: 3A #5 Wheatland 65 2A Moorcroft 23 (Elem)
Final Score: Saratoga 49 Lingle-Ft. Laramie 29
Final Score: Southeast 54 Shoshoni 38 (Elem)
Final Score: 2A #1 Wyoming Indian 53 3A Burns 47
Coal Miner’s Classic (games at Wright HS)
Final Score: Lusk 56 Wright 30
Final Score: #2 Rocky Mountain 74 Glenrock 29
Final Score: 1A Kaycee 42 2A Greybull 37
Final Score: 3A Thermopolis 53 2A #4 Big Horn 47
Final Score: Lusk 49 Greybull 38
Final Score: 1A Kaycee 62 2A Glenrock 50
Final Score: #2 Rocky Mountain 68 #4 Big Horn 51
Final Score: 3A Thermopolis 69 2A Wright 17
Upton Invitational (games at Upton HS & Upton Elementary)
Final Score: 2A Sundance 56 1A Arvada-Clearmont 38 (HS)
Final Score: 2A #5 Tongue River 80 1A Hulett 35 (Elem)
Final Score: #2 Upton 70 Ten Sleep 25
Final Score: 2A Riverside 42 1A Midwest 24 (Elem)
Final Score: Sundance 65 Tongue River 36(HS)
Final Score: #2 Upton 60 Riverside 28 (HS)
Final Score: Hulett 63 Arvada-Clearmont 30 (Elem)
Final Score: Ten Sleep 43 Midwest 31 (Elem)
Carbon County Classic (games at H.E.M. School, Hanna Elementary, Encampment HS, and Aux. Gym)
Final Score: St. Stephens 60 #5 H.E.M. 58
Final Score: Hayden, CO 52 Rock River 30 (Hanna Elem)
Final Score: #1 Encampment 61 Dubois 41
Final Score: Meeteetse 55 Dubois 45
Final Score: #5 H.E.M. 54 Hayden, CO 50
Final Score: St. Stephens 84 Rock River 54 (Hanna Elem)
Final Score: #1 Encampment 81 Meeteetse 33
SATURDAY, DEC. 14:
Class 4A
Casper Buick GMC Cadillac Invite (games at Kelly Walsh HS & Natrona County HS)
Final Score: #4 Kelly Walsh 66 Cheyenne South 49
Final Score: #3 Cheyenne East 78 Jackson 38 (NCHS)
Final Score: #2 Cheyenne Central 82 Rock Springs 49 (KWHS)
Final Score: #1 Sheridan 67 Green River 43 (NCHS)
Final Score: Laramie 59 #4 Kelly Walsh 42
Final Score: Natrona County 68 Riverton 38
Re/Max Professional Gillette Tournament (games at Thunder Basin HS & Campbell County HS)
Final Score: Thunder Basin 70 Evanston 45
Final Score: #5 Campbell County 78 Cody 51
Preston, ID Tournament
Final Score: Star Valley 44 Mountain Crest (Hyrum, UT) 43
Class 3A
Final Score: Chadron, NE 68 Torrington 57
East-West Classic (games in Lovell)
Final Score: #3 Buffalo 60 Pinedale 22
Final Score: #1 Lander 78 Douglas 53
Final Score: #2 Powell 54 Rawlins 45
Final Score: #3 Buffalo 55 Lovell 32
Final Score: Pinedale 62 Douglas 56
Final Score: #1 Lander 77 Rawlins 49
Class 1A
Final Score: Guernsey-Sunrise 33 Minatare, NE 32
Interclass
Bridger Valley Basketball Tournament (games at Mountain View HS & Lyman HS)
Final Score: 3A Big Piney 68 2A Kemmerer 47 (MVHS)
Final Score: 1A #4 Farson-Eden 53 2A Wind River 37 (MVHS Aux)
Final Score: 3A Lyman 60 1A Cokeville 56
Final Score: 3A Mountain View 61 1A #4 Farson-Eden 33
Final Score: 3A Big Piney 64 1A Cokeville 45
Final Score: 3A Lyman 73 2A Wind River 54
Burns Winter Classic (games at Burns HS, Old HS in Burns, and Burns Elementary)
Final Score: 1A Lingle-Ft. Laramie 54 2A Moorcroft 42 (BHS)
Final Score: 1A #3 Little Snake River 70 2A Shoshoni 34 (Elem)
Final Score: 3A #5 Wheatland 68 2A #1 Wyoming Indian 58 (BHS)
Final Score: 1A Saratoga 64 2A #3 Pine Bluffs 63 (Elem) - Panther rallied from down 5 with 1:39. Noah Rimmer makes GW-layup at the buzzer.
Final Score: 2A Southeast 4 1A #3 Little Snake River 39 (Old HS)
Final Score: 1A Lingle-Ft. Laramie 49 3A Burns 32
Coal Miner’s Classic (games at Wright HS)
Final Score: #4 Big Horn 50 Lusk 33
Final Score: Greybull 48 Glenrock 44
Final Score: #2 Rocky Mountain 68 Wright 26
Final Score: 1A Kaycee 45 3A Thermopolis 35
Final Score: Greybull 65 Wright 41
Upton Invitational (games at Upton HS & Upton Elementary)
Final Score: Arvada-Clearmont 34 Midwest 31 - 7th-place game (Elem)
Final Score: Hulett 51 Ten Sleep 36 - 5th-place game (Elem)
Final Score: Tongue River 56 Riverside 13 - 3rd-place game (HS) [non-conference]
Final Score: Upton 67 Sundance 52 (HS)
Carbon County Classic (games at H.E.M. School, Hanna Elementary, Encampment HS, and Aux. Gym)
Final Score: #5 H.E.M. 54 Meeteetse 31
Final Score: Dubois 64 Rock River 37 (Hanna Elem)
Final Score: Encampment 69 Hayden, CO 28
Final Score: #5 H.E.M. 61 Dubois 36
Final Score: Meeteetse 67 Rock River 45 (Hanna Elem)
Final Score: St. Stephens 84 Hayden, CO JV 36
Final Score: #1 Encampment 82 St. Stephens 76, OT