In the second full week of January, the boys’ basketball schedule is about as full as it’s been in about a month.

Just like the ladies, this week features the last non-conference or non-region games of the season for some of the teams, while a select few have conference matchups.

There are two tournaments in-state this week. One is the Big Horn Basin Classic, which is in Lovell and Powell on Friday and Saturday. The other is the Little Six Tournament in Meeteetse.

Monday, Jan. 13:

Out-of-State Opponent

Final Score: Sioux County, NE 65 Guernsey-Sunrise 52

Non-Varsity Opponent

Final Score: Wheatland JV 58 Glendo 34

Tuesday, Jan. 14:

Out-of-State Opponent

Sugar-Salem, ID at Star Valley (postponed to Jan. 21)

Final Score: Scottsbluff, NE 72 Cheyenne South 49

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A H.E.M. 54 Rawlins JV 34

Final Score: Greybull JV 41 1A Ten Sleep 35

1A Glendo at Glenrock JV - moved to 1/21/20

Final Score: 2A #3 Southeast 66 Cheyenne East JV 63, OT

Thursday, Jan. 16:

Class 4A

Final Score: Kelly Walsh 65 #4 Sheridan 57

Class 2A

Final Score: Glenrock 60 Wright 36

Interclass

Final Score: 2A #4 Southeast 47 1A Lingle-Fort Laramie 38

Out-of-State Opponents

Final Score: Crawford, NE 53 1A Guernsey-Sunrise 48

Final Score: 1A Cokeville 64 Rich, UT (Randolph, UT) 53

Final Score: Mitchell, NE 55 3A Torrington 36

Tournaments

Little Six Tournament (Games played in Meeteetse)

Final Score: Meeteetse 68 Ten Sleep 32

Final Score: Meeteetse 67 Arvada-Clearmont 43

West River Tournament (Games played in Newell & Hot Springs, SD)

Final Score: 2A Moorcroft 51 Hot Springs, SD 27

Final Score: 1A #2 Upton 63 Newell, SD 24

Friday, Jan. 17:

Class 4A

Final Score: Natrona County 55 Cody 41

Final Score: #3 Thunder Basin 81 Green River 57

Class 3A

Final Score: Torrington 49 Douglas 45

Final Score: Buffalo 59 #3 Wheatland 50

Class 2A

Final Score: #2 Pine Bluffs 60 #4 Southeast 59

Final Score: Tongue River 68 Wright 26

Class 1A

Final Score: #3 Saratoga 68 North Park (Walden, CO) 25

Final Score: Farson-Eden 41 #5 Little Snake River 31 (conference game)

Final Score: Kaycee 82 Hulett 49 (conference game)

H.E.M. at Rock River, Canceled; Rescheduled for 1/21/20 at 6 p.m. (conference game)

Interclass

Final Score: 2A #5 Sundance 53 1A NSI 11

Final Score: 3A #5 Rawlins 63 4A #5 Laramie 46

Final Score: 3A Pinedale 57 2A Kemmerer 43

Final Score: 1A Lingle-Ft. Laramie 53 2A Lusk 28

Final Score: 3A #4 Mountain View 48 4A Evanston 43

Out-of-State Opponent

Final Score: Billings Skyview (MT) 69 4A #4 Sheridan 54

Final Score: 4A #2 Cheyenne East 65 Scottsbluff, NE 62

Final Score: Rapid City Central, SD 63 4A Campbell County 50

Tournaments

Big Horn Basin Classic (Games played in Lovell & Powell)

Final Score: 2A #1 Rocky Mountain 49 3A Thermopolis 40

Final Score: 3A #1 Worland 67 2A Riverside 27

Final Score: 3A Powell 52 1A Burlington 30

Final Score: 3A Lovell 46 2A Shoshoni 29

Final Score: 1A #3 St. Stephens 78 3A Thermopolis 41

Final Score: 3A #1 Worland 79 2A #3 Wyoming Indian 63

Final Score: 2A Wind River 74 1A Burlington 41

Final Score: Greybull 55 Shoshoni 42

Final Score: 2A #1 Rocky Mountain 75 1A #3 St. Stephens 59

Final Score: 2A #3 Wyoming Indian 71 Riverside 28

Final Score: 3A Powell 47 2A Wind River 26

Final Score: 2A Greybull 44 3A Lovell 42

Little Six Tournament (Games played in Meeteetse)

Final Score: Dubois 57 Midwest 8

Final Score: Ten Sleep 43 Arvada-Clearmont 33

Final Score: Meeteetse 55 Midwest 7

Final Score: Dubois 71 Arvada-Clearmont 28

West River Tournament (Games played in Newell & Hot Springs, SD)

Final Score: Wall, SD 67 2A Moorcroft 53

Final Score: Faith, SD 62 1A #2 Upton 40

Saturday, Jan. 18:

Class 4A

Rock Springs at #5 Laramie - Canceled; Reschedule for 2/1/20 at 2:30 p.m.

Final Score: Cody 57 Riverton 41 (conference game)

Class 3A

Final Score: Buffalo 67 Burns 26

#5 Rawlins at Newcastle - Canceled; Reschedule TBD

Class 2A

Final Score: Big Horn 51 Tongue River 39

Class 1A

#5 Little Snake River at #1 Encampment - Canceled; Rescheduled for 1/20/20 at 5:30 p.m. (conference game)

Final Score: Hulett 56 Guernsey-Sunrise 51

Final Score: Kaycee 77 NSI 30 (conference game)

Interclass

Final Score: 1A Farson-Eden 44 2A Kemmerer 33

Final Score: 3A Big Piney 65 4A Jackson 50

Final Score: 4A Evanston 59 3A Lyman 52

Final Score: 3A #3 Wheatland 79 2A Glenrock 41

Out-of-State Opponent

Final Score: Scottsbluff, NE 72 4A #1 Cheyenne Central 68, 2OT's

Final Score: 4A #3 Thunder Basin 86 Riggs (Pierre, SD) 56

Final Score: Rapid City Stevens 68 4A Campbell County 66

Final Score: 2A #5 Sundance 54 Hill City, SD 30

Final Score: Belle Fourche, SD 67 2A Wright 12

Non-Varsity Opponent

Final Score: 3A #4 Mountain View 57 Star Valley JV 42

Tournaments

Big Horn Basin Classic (Games played in Lovell & Powell)

Final Score: 3A Thermopolis 71 1A Burlington 43

Final Score: Shoshoni 58 Riverside 29

Final Score: 1A #3 St. Stephens 70 2A Wind River 57

Final Score: 2A #3 Wyoming Indian 54 3A Lovell 41

Final Score: 3A Powell 52 2A #1 Rocky Mountain 47

Final Score: 3A #1 Worland 62 2A Greybull 29

Final Score: #1 Worland 83 Powell 51 (in Lovell) - Championship

Little Six Tournament (Games played in Meeteetse)

Final Score: Ten Sleep 50 Midwest 33

Final Score: Dubois 66 Ten Sleep 30

Final Score: Meeteetse 62 Dubois 44

West River Tournament (Games played in Rapid City, SD)

Final Score: 1A #2 Upton 70 2A Moorcroft 46 - 3rd place game

Enter your number to get our free mobile app