The Wyoming Coaches Association released its 2022 all-state recipients for the boys’ high school track and field season.

These honors are not voted on. They go to the top two finishers in an individual event at the state meet or as part of a victorious relay.

Only three gentlemen earned the third all-state award of their high school career. Those three are Quinn Lindsay of Lovell, Mountain View’s Connor Micheli, and Ryan Karajanis from Sheridan. They missed a shot at being four-time winners thanks to the 2020 season being canceled due to the virus.

Thirty-one young men received their second all-state honor in the 2022 season.

Get our free mobile app

The list of all-state winners is listed by school name first, and then alphabetically by their last name.

CLASS 1A:

Clayton Edwards – Burlington

Jack Godfredson – Burlington

Tanner Brown – Cokeville

Max Claar – Dubois

Wyatt Trembly – Dubois

Quade Jordan – Encampment

Louden Bremer – Lingle-Ft. Laramie

Kyland Fuller - Lingle-Ft. Laramie (All-State 2021)

Slade Hopkins – Lingle-Ft. Laramie

Quirt Lee – Lingle-Ft. Laramie

Boyd Oliver – Lingle-Ft. Laramie

Nolan Spears – Lingle-Ft. Laramie

Wyatt Sylvester – Lingle-Ft. Laramie

Myles Wilson – Lingle-Ft. Laramie

Hadley Myers – Little Snake River

Quincy Paris – Midwest

Dace Bennett – Meeteetse (All-State 2021)

Grady Bartlett – Saratoga (All-State 2021)

Grant Bartlett – Saratoga (All-State 2021)

Calvin Condict – Saratoga

Kelton Johnson – Saratoga

Wyatt Campbell – Southeast

Ryan Clapper – Southeast (All-State 2021)

Grant Logsdon – Southeast

Austin Short – Southeast

Luca Brooks – Upton (All-State 2021)

Ethan Schiller – Upton

CLASS 2A:

Cooper Garber – Big Horn

Riley Green – Big Horn (All-State 2021)

Dylan Greenough-Groom – Big Horn

Dawson Richards – Big Horn (All-State 2021)

Toby Schons – Big Horn

Josh Thompson – Big Horn (All-State 2021)

Jax Zimmer – Big Horn

Hunter Fisher – Big Piney (All-State 2021)

Colby Jenks – Big Piney (All-State 2021)

Aiden Reece – Greybull

Dalton Schaefer – Pine Bluffs

Kelden Boettcher – Rocky Mountain (All-State 2021)

Jackson Hanusa – Rocky Mountain

Nathaniel Boreen – Riverside (All-State 2021)

Ryan Hoyt – Riverside

Scott Arizona – Tongue River

Isaiah Cotes – Tongue River (All-State 2021)

Eli Cummins – Tongue River

Colter Hanft – Tongue River

Caleb Kilbride – Tongue River

Camden Kilbride – Tongue River

Jacob Knobloch – Tongue River (All-State 2021)

Ryan Mccafferty – Tongue River

Garrett Ostler – Tongue River (All-State 2021)

Wyatt Ostler – Tongue River

Al Spotted – Tongue River (All-State 2021)

Javin Walker – Tongue River

Aiden Watt – Tongue River

Jaycee Herbert – Wind River (All-State 2021)

CLASS 3A:

Jackson Kirkbride – Burns

Kaden Bauersachs - Douglas

Owen Burnett – Kemmerer (All-State 2021)

Caynen Brown – Lander

Shawn Cozzens – Lander

Blaine Goklish – Lander (All-State 2021)

Gage Gose – Lander

Reed McFadden – Lander

Aidan Russell – Lander

Matisse Weaver – Lander

Adnan Khan - Lovell

Quinn Lindsay – Lovell (All-State 2019 & 2021)

Ben Nichols – Lovell (All-State 2021)

Alex Bradshaw – Lyman

Tayden Bell – Mountain View

Carson Eardley – Mountain View

Tanner Erickson – Mountain View

Cash Henrie – Mountain View

Wyatt Jensen – Mountain View

Connor Micheli – Mountain View (All-State 2019 & 2021)

Toran Graham – Powell

Daniel Merritt – Powell

Zach Ratcliff – Powell

Sheldon Shoopman – Powell

Jarron Mascarenas – Rawlins (All-State 2021)

Brendan Flock – Torrington

Rodee Brow – Wheatland

Hyannie Fausto – Wheatland

Jake Hicks – Wheatland

Kade Preuit – Wheatland

Aaron Carver – Worland

William Harper – Worland

CLASS 4A:

Remar Pitter – Campbell County (All-State 2021)

Bridger Brokaw – Cheyenne Central

Jacob Frentheway – Cheyenne Central

Jason Frentheway – Cheyenne Central

Tristan Knueppel – Cheyenne Central

Richard Prescott – Cheyenne Central

Robby Porter – Cody

Luke Talich – Cody (All-State 2021)

Jesus Quintero – Evanston

Mason Wheeler – Jackson (All-State 2021)

Cameron Burkett – Kelly Walsh (All-State 2021)

Kaiden Lee – Natrona County

Mason Weickum – Natrona County

Seth Wilson – Natrona County

Patrick Aasby – Sheridan

Carl Askins – Sheridan (All-State 2021)

Reese Charest – Sheridan (All-State 2021)

Nathan Fitzpatrick – Sheridan (All-State 2021)

Ryan Karajanis – Sheridan (All-State 2019 & 2021)

Dominic Kaszas – Sheridan (All-State 2021)

Carter McComb – Sheridan

Texas Tanner – Sheridan

Gaige Tarver – Sheridan

John Hunting – Star Valley

Bradley Ekstrom – Thunder Basin

Isaiah Haliburton – Thunder Basin (All-State 2021)

Kayden LaFramboise – Thunder Basin

Bridger Norton – Thunder Basin

Wyoming Boys State Track Meet Day #3 5-21-22

Wyoming Boys State Track Meet Day #3  5-21-22