Week six of the prep basketball season has fewer tournaments and more conference games on the slate for girls’ teams.

A handful of conference games have been played over the last two weeks, and a few more are on the schedule for this week. A lot of 3A and 4A teams are still in non-league action until next week.

The schedule starts with games on Tuesday and continues through Saturday. The in-state tournament games are being played in Cowley, Meeteetse, and Powell. A few teams are playing in out-of-state tournaments in South Dakota.

If any information is missing or incorrect, please email david@wyopreps.com.

Get our free mobile app

TUESDAY, JAN. 11:

Class 4A

Final Score: #2 Cody 58 #5 Sheridan 41 - Fillies pull away with a 22-point 4th quarter.

Final Score: Rock Springs 37 Evanston 27 (conference game)

Out-of-State Opponent

Final Score: Bridgeport, NE 82 3A Burns 54

Out-of-State Opponent

Final Score: 2A #1 Wyoming Indian 65 Natrona County Sophs 50

Tournaments

West River Tournament in South Dakota

Final Score: Faith, SD 60 2A #2 Moorcroft 44

Final Score: 1A #1 Upton 49 Newell, SD 28

THURSDAY, JAN. 13:

Class 4A

Final Score: #2 Cody 66 Kelly Walsh 52 - Molly Hays scores 29 pts in the Fillies win, as Cody improves to 8-0.

Class 3A

Final Score: #2 Lyman 62 Kemmerer 24 (conference game) - Brice Hansen scores the 1000th point of her career

Class 1A

Final Score: #2 Southeast 39 Lingle-Ft. Laramie 26 (conference game)

Final Score: Saratoga 52 H.E.M. 27

Interclass

Final Score: 4A #5 Sheridan 53 3A #5 Buffalo 48

Final Score: 3A #3 Pinedale 73 2A Big Piney 28 - Wranglers beat their rivals in Sublette County

Out-of-State Opponent

Final Score: Crawford, NE 69 1A Guernsey-Sunrise 17

Final Score: 3A Torrington 40 Mitchell, NE 27

Final Score: Harding County, SD 49 2A #5 Sundance 17

FRIDAY, JAN. 14:

Class 4A

Final Score: #1 Cheyenne East 60 Riverton 20

Final Score: #3 Thunder Basin 43 Green River 30

Final Score: #5 Sheridan 42 #4 Natrona County 40

Class 3A

Final Score: #1 Douglas 76 Burns 44

Final Score: #4 Newcastle 52 Wheatland 24

Class 2A

Final Score: Tongue River 41 Wright 32 (conference game)

Final Score: Shoshoni 29 Big Horn 28

Class 1A

Final Score: Encampment 30 Rock River 20

Final Score: #5 Little Snake River 52 Farson-Eden 24 (conference game)

Final Score: Kaycee 55 Hulett 28 (conference game)

Interclass

Final Score: 1A Lingle-Ft. Laramie 49 2A Lusk 30

Final Score: 4A Laramie 69 3A Rawlins 25

Final Score: 3A Kemmerer 41 2A Big Piney 29

Final Score: 1A #2 Southeast 45 2A Pine Bluffs 29

Final Score: 3A #3 Pinedale 65 4A Jackson 32

Final Score: 4A Evanston 38 3A Mountain View 36

Out-of-State Opponent

Final Score: Scottsbluff, NE 67 4A Cheyenne Central 42

Final Score: Rapid City Stevens (SD) 74 4A Campbell County 38

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A #4 Cokeville 39 Star Valley Sophs 19

Tournaments

Big Horn Basin Tournament in Cowley

Final Score: 3A Lovell 40 2A Riverside 23

Final Score: 2A #3 Rocky Mountain 35 3A Worland 30

Final Score: 3A Lovell 66 2A St. Stephens 22

Final Score: 3A Worland 32 2A Riverside 26

Final Score: #3 Rocky Mountain 62 St. Stephens 22

Big Horn Basin Tournament in Powell

Final Score: 3A Thermopolis 35 2A Greybull 27

Final Score: 3A Powell 43 1A #3 Burlington 36

Final Score: 2A #1 Wyoming Indian 38 3A Thermopolis 28

Final Score: 1A #3 Burlington 74 2A Wind River 38 - Huskies' Nicholson with 20 pts.

Final Score: #1 Wyoming Indian 40 Greybull 24

Final Score: 3A Powell 62 2A Wind River 17

Little Six Tournament in Meeteetse

Final Score: Meeteetse 68 Roberts, MT 27

Final Score: Dubois 35 Midwest 31

Final Score: Arvada-Clearmont 60 Ft. Washakie 35

Final Score: Roberts, MT 48 Dubois 29

Final Score: Midwest 68 Ft. Washakie 30

West River Tournament in South Dakota

Final Score: 2A #2 Moorcroft 50 Newell, SD 34

Final Score: Faith, SD 36 1A #1 Upton 33

SATURDAY, JAN. 15:

Class 4A

Final Score: Laramie 54 Rock Springs 39

Final Score: #2 Cody 68 Riverton 28 (conference game)

Class 3A

Final Score: Mountain View 36 Rawlins 21

Final Score: #1 Douglas 51 Torrington 42

Final Score: #5 Buffalo 54 Burns 35

Class 2A

Final Score: Tongue River 33 Big Horn 25 (conference game)

Class 1A

Final Score: Farson-Eden 33 H.E.M. 22

Final Score: Saratoga 51 Rock River 32

Final Score: #5 Little Snake River 54 Encampment 39 (conference game)

Final Score: Hulett 55 Guernsey-Sunrise 12

Interclass

Final Score: 1A Kaycee 53 2A Wright 18

Final Score: 3A Lander 54 4A Jackson 34

Final Score: 3A Wheatland 48 2A #4 Glenrock 31

Final Score: 3A #2 Lyman 55 4A Evanston 36

Out-of-State Opponent

Final Score: 1A #4 Cokeville 52 Rich County, UT 44

Final Score: Hill City, SD 49 2A #5 Sundance 14

Final Score: 4A #1 Cheyenne East 74 Scottsbluff, NE 50

Final Score: Holyoke, CO 53 2A Pine Bluffs 33

Final Score: Preston, ID 45 4A Star Valley 15

Tournaments

Big Horn Basin Tournament in Cowley

Final Score: 3A Lovell 47 2A #3 Rocky Mountain 37

Final Score: 3A Worland 24 2A Riverside 20

Final Score: #3 Rocky Mountain 77 St. Stephens 36

Final Score: Lovell 46 Powell 35 [CHAMPIONSHIP]

Big Horn Basin Tournament in Powell

Final Score: Greybull 51 Wind River 34 - Buffalos' Howe scores 13.

Final Score: 3A Powell 45 2A #1 Wyoming Indian 33

Final Score: 3A Thermopolis 39 1A #3 Burlington 34

Little Six Tournament in Meeteetse

Final Score: Meeteetse 60 Arvada-Clearmont 41

Final Score: Roberts, MT 55 Ft. Washakie 35

Final Score: Meeteetse 40 Midwest 21

Final Score: Dubois 39 Arvada-Clearmont 33

Sacred Heart Hoops Classic in Spearfish, SD

Final Score: 3A #4 Newcastle 58 Rapid City Christian School 45

Final Score: 4A #3 Thunder Basin 66 Pine Ridge, SD 8

Final Score: Rapid City Central (SD) 53 4A Campbell County 39

West River Tournament in South Dakota - at The Monument Ice Arena in Rapid City

Final Score: 2A #2 Moorcroft 47 Hot Springs, SD 40  [5th place game]

Final Score: 1A #1 Upton 43 Edgemont, SD 39 [3rd place game]

PhotoFest! Cheyenne Basketball Tournament

PhotoFest! Cheyenne Basketball Tournament