Wyoming high school volleyball begins a new season this weekend with lots of matches all across the Cowboy State.

There are big tournaments in Cheyenne, Cokeville, Douglas, Lingle, Lovell, and Riverton.

Here is the schedule for Week 1. All schedules are subject to change. For any updates, please reach out to david@wyopreps.com.

Get our free mobile app

Thursday, Aug. 26:

Interclass

Final Score: 3A Lander 3 4A Jackson 1: 25-19, 25-22, 20-25, 25-18

Out-of-State Opponent

Final Score: Rich, UT 3 3A Kemmerer 0: 25-12, 25-22, 25-16

Friday, Aug. 27:

Non-Varsity Opponent

Final Score: 1A Arvada-Clearmont 3 Sheridan Soph. 3: 25-22, 25-18, 25-16

Tournaments

Cheyenne Invitational

Final Score: Thunder Basin 2 Cheyenne Central 0: 25-18, 25-14

Final Score: 4A Cheyenne East 2 3A Rawlins 0: 25-18, 25-6

Final Score: Natrona County 2 Campbell County 0: 25-15, 25-15

Final Score: Laramie 2 Rock Springs 0: 25-5, 25-18

Final Score: Thunder Basin 2 Campbell County 0: 25-14, 25-22

Final Score: Laramie 2 Kelly Walsh 0: 25-23, 25-18

Final Score: Natrona County 2 Cheyenne Central 0: 25-15, 25-18

Final Score: Cheyenne East 2 Rock Springs 0: 25-17, 25-17

Final Score: 4A Cheyenne South 2 3A Rawlins 1: 16-25, 25-16, 25-21

Final Score: Campbell County 2 Rock Springs 0: 25-20, 25-22

Final Score: Kelly Walsh 2 Cheyenne South 0: 25-10, 25-19

Final Score: Natrona County 2 Thunder Basin 0: 25-15, 25-18

Cokeville Invitational

Final Score: 1A Cokeville 3 Grace, ID 2: 26-24, 23-25, 22-25, 25-19, 15-8

Final Score: 4A Star Valley 3 Preston, ID 0: 25-20, 25-23, 25-20

Final Score: 4A Evanston 3 Bear Lake, ID 0: 25-10, 25-12, 25-16

Final Score: 3A Pinedale 3 4A Green River 2: 20-25, 25-21, 19-25, 15-11

Final Score: 3A Lyman 3 West Side, ID 0: 27-25, 25-23, 25-21

Final Score: 3A Mountain View 3 Star Valley JV 1: 25-18, 17-25, 26-24, 25-15

Final Score: 1A Cokeville 3 4A Green River 0: 25-21, 25-21, 25-19

Final Score: West Side, ID 3 4A Star Valley 2: 20-25, 25-18, 25-19, 15-25, 15-10

Final Score: 3A Mountain View 3 Bear Lake, ID 0: 25-11, 25-17, 25-7

Final Score: 3A Pinedale 3 Grace, ID 0: 25-11, 25-22, 25-16

Final Score: 3A Lyman 3 Preston, ID 0: 25-17, 25-15, 25-15

Final Score: 4A Evanston 3 Star Valley JV 0: 25-14, 25-12, 25-21

Final Score: Grace, ID 3 4A Green River 1: 24-26, 25-19, 27-25, 25-22

Final Score: 4A Evanston 3 3A Mountain View 2: 25-22, 25-17, 24-26, 18-25, 15-11

Final Score: 1A Cokeville 3 3A Pinedale 1: 25-21, 6-25, 25-15, 25-20

Final Score: 3A Lyman 3 4A Star Valley 2: 25-16, 25-19, 23-25, 27-26, 15-9

Star Valley JV vs. Bear Lake, ID - missing results

Dogger Invitational in Lingle (rolling times)

Final Score: 1A Kaycee 2 2A Pine Bluffs 0: 25-19, 25-9

Final Score: 1A Upton 2 2A Lusk 0: 25-14, 25-13

Final Score: 2A Sundance 2 1A Rock River 0: 25-18, 25-19

Final Score: Hulett 2 Lingle-Ft. Laramie 0: 25-22, 25-17

Final Score: 1A Upton 2 2A Pine Bluffs 0: 25-19, 25-14

Final Score: 1A Kaycee 2 2A Lusk 0: 25-6, 25-13

Final Score: Hulett 2 Rock River 0: 25-23, 25-17

Final Score: 2A Sundance 2 1A Lingle-Ft. Laramie 0: 25-19, 25-18

Final Score: 1A Hulett 2 2A Pine Bluffs 1: 24-26, 25-20, 15-10

Final Score: Sundance 2 Lusk 0: 25-15, 25-15

Final Score: Upton 2 Rock River 0: 25-11, 25-14

Final Score: Kaycee 2 Lingle-Ft. Laramie 0: 27-25, 25-15

Final Score: Sundance 2 Pine Bluffs 0: 25-10, 25-12

Final Score: 1A Hulett 2 2A Lusk 0: 25-20, 25-11

Final Score: Kaycee 2 Rock River 0: 25-14, 25-9

Final Score: Lingle-Ft. Laramie 2 Upton 1: 25-19, 22-25, 20-18

Douglas Bearcat Invitational in Douglas

Final Score: 1A Southeast 2 3A Douglas 1: 25-11, 23-25, 17-15

Final Score: 2A Glenrock 2 3A Torrington 0: 25-23, 25-23

Final Score: 3A Wheatland 2 2A Wright 1: 16-25, 25-20, 20-18

Final Score: 3A Burns 2 2A Big Horn 1: 11-25, 28-26, 15-12

Final Score: Alliance, NE 2 3A Buffalo 1: 25-9, 24-26, 15-10

Final Score: 3A Newcastle 2 2A Moorcroft 1: 24-26, 25-13, 15-11

Final Score: 2A Big Horn 2 3A Douglas 1: 23-25, 25-22, 15-10

Final Score: Alliance, NE 2 3A Torrington 0: 25-17, 25-15

Final Score: 2A Moorcroft 2 3A Wheatland 1: 14-25, 25-21, 15-7

Final Score: 1A Southeast 2 3A Burns 0: 25-19, 25-14

Final Score: 3A Buffalo 2 2A Glenrock 0: 25-14, 25-21

Final Score: 3A Newcastle 2 2A Wright 0: 25-20, 25-18

Final Score: 1A Southeast 2 2A Big Horn 0: 25-18, 25-17

Final Score: Alliance, NE 2 2A Glenrock 0: 25-9, 25-15

Final Score: Moorcroft 2 Wright 0: 25-20, 25-18

Final Score: Burns 2 Douglas 0: 25-22, 25-18

Final Score: Buffalo 2 Torrington 0: 25-18, 25-18

Final Score: Newcastle 2 Wheatland 0: 27-25, 25-18

North Big Horn County Volleyball Tournament in Lovell & Cowley

Final Score: 2A Tongue River 2 1A Meeteetse 0: 25-15, 25-12

Final Score: Rocky Mountain 2 Wind River 0: 25-8, 25-20

Final Score: 2A Riverside 2 3A Lovell 0: 25-15, 25-19

Final Score: 2A Greybull 1 1A Burlington 1: 25-19 (G), 25-18 (B)

Final Score: Riverside JV 2 1A Ten Sleep 0: 25-9, 25-15

Final Score: Riverside 2 Tongue River 0: 25-22, 25-10

Final Score: 2A Rocky Mountain 2 1A Burlington 0: 25-17, 25-16

Final Score: Greybull JV 2 1A Ten Sleep 0: 25-12, 25-8

Final Score: 1A Meeteetse 1 3A Lovell 1: 17-25, 25-23

Final Score: Greybull 2 Wind River 0: 25-9, 25-16

Final Score: 2A Riverside 2 1A Meeteetse 0: 25-9, 25-19

Final Score: 1A Burlington 1 2A Wind River 1: 25-22, 19-25

Final Score: 2A Tongue River 1 3A Lovell 1: 26-24, 26-27

Final Score: Rocky Mountain 1 Greybull 1: 25-19, 14-25

Riverton Invitational

Final Score: Lander 2 Thermopolis 0: 21-20, 21-10

Final Score: 4A Riverton 2 3A Worland 0: 21-12, 21-16

Final Score: Thermopolis JV 2 1A Dubois 0: 21-17, 21-20

Final Score: 1A Saratoga 2 Kemmerer JV 0: 21-16, 21-18

Final Score: 3A Powell 2 2A Big Piney 0: 21-19, 21-16

Final Score: 3A Kemmerer 2 2A Shoshoni 0: 21-12, 21-12

Final Score: Cody 2 Sheridan 0: 21-11, 21-13

Final Score: 3A Worland 2 2A Big Piney 0: 21-13, 21-6

2A Wyoming Indian vs. Cody JV - missing results

Final Score: 3A Thermopolis 2A Shoshoni 0: 21-14, 21-15

Final Score: Lander 2 Powell 0: 21-14, 21-14

Final Score: 1A Dubois 2 Big Piney JV 0: 21-16, 21-13

Final Score: 4A Cody 2 3A Kemmerer 0: 21-5, 21-14

Final Score: Riverton 2 Sheridan 1: 17-21, 21-13, 15-8

Final Score: 4A Riverton 2 2A Shoshoni 0: 21-19, 21-16  (Bracket Play)

Final Score: Kemmerer 2 Thermopolis 0: 21-20, 21-20  (Bracket Play)

Final Score: Powell JV 2 1A Saratoga 1: 16-21, 21-20, 15-13

2A Wyoming Indian vs. Kemmerer JV - missing results

Final Score: 4A Cody vs. 2A Big Piney: 21-6, 21-7  (Bracket Play)

Final Score: 4A Sheridan 2 3A Worland 0: 21-15, 21-13  (Bracket Play)

Final Score: 1A Saratoga 2 2A Wyoming Indian 0: 21-5, 21-4

Final Score: Worland JV 2 1A Dubois 1: 13-21, 21-8, 15-11

Final Score: 3A Lander 2 Kemmerer 0: 21-10, 21-6 (Bracket Play)

Final Score: 4A Riverton 2 3A Powell 1: 21-9, 15-21, 15-11  (Bracket Play)

Saturday, Aug. 28:

Class 1A

Final Score: Encampment 3 H.E.M. 2: 20-25, 25-22, 23-25, 26-24, 15-12

Final Score: Rock River 3 Midwest 1: 25-19, 24-26, 25-20, 25-4

Tournaments

Cheyenne Invitational

Final Score: Natrona County 2 Cheyenne South 0: 25-8, 25-17

Final Score: 4A Cheyenne Central 2 3A Rawlins 0: 25-21, 27-25

Final Score: Cheyenne East 2 Thunder Basin 0: 25-21, 25-23

Final Score: Kelly Walsh 2 Campbell County 0: 25-21, 25-19

Final Score: Laramie 2 Natrona County 0: 25-15, 25-22

Final Score: 4A Rock Springs 2 3A Rawlins 0: 25-22, 25-12

Final Score: Kelly Walsh 2 Cheyenne East 1: 24-26, 25-16, 25-21

Final Score: Rock Springs 2 Cheyenne Central 1: 25-19, 25-22

Final Score: Thunder Basin 2 Cheyenne South 0: 25-17, 26-24

Final Score: Campbell County 2 3A Rawlins 1: 9-25, 25-23, 25-23

Final Score: Laramie 2 Thunder Basin 1: 16-25, 25-12, 25-16

Final Score: Kelly Walsh 2 Cheyenne Central 0: 25-20, 25-15

Final Score: Cheyenne East 2 Natrona County 0: 25-12, 25-20

Final Score: Rock Springs 2 Cheyenne South 0: 25-13, 25-16

Final Score: 4A Laramie 2 3A Rawlins 0: 25-9, 25-16

Cokeville Invitational

Gold Bracket

Final Score: 3A Lyman 2 Grace, ID 0: 25-16, 25-22, 25-19

Final Score: Mountain View 3 Pinedale 0: 25-14, 25-13, 25-8

Final Score: West Side, ID 3 1A Cokeville 1: 25-23, 16-25, 25-15, 25-23

Final Score: Star Valley 3 Evanston 2: 18-25, 17-25, 25-23, 27-26, 16-14

Final Score: 4A Evanston 3 1A Cokeville 1: 18-25, 25-17, 25-21, 25-14 (consolation)

Final Score: Grace, ID 3 3A Pinedale 0: 25-23, 25-11, 25-12 (consolation)

Final Score: Mountain View 3 Lyman 0: 25-20, 25-16, 25-18 (semi)

Final Score: West Side, ID 3 4A Star Valley 0: 26-24, 25-19, 25-16 (semi)

Final Score: Evanston 3 Grace, ID 1: 25-17, 25-13, 24-26, 25-20 (consolation)

Final Score: 3A Lyman 3 4A Star Valley 1: 20-25, 25-23, 25-14, 25-16 (3rd place match)

Final Score: 3A Mountain View 3 West Side, ID 1: 25-21, 15-25, 25-18, 25-21 [CHAMPIONSHIP]

Silver Bracket

Final Score: Bear Lake, ID def. 4A Green River - missing scores

Final Score: Star Valley JV def. Preston, ID - missing scores

Final Score: Bear Lake, ID def. Star Valley JV - missing scores (1st place match)

Final Score: Preston, ID def. 4A Green River - missing scores (consolation)

Douglas Bearcat Invitational in Douglas

Gold Bracket

Final Score: #7 2A Big Horn 2 #2 3A Newcastle 1: 27-29, 25-20, 15-10

Final Score: #1 Alliance, NE 2 #8 3A Wheatland 0 - missing scores

Final Score: #3 1A Southeast 2 #6 3A Burns 1: 22-25, 25-16, 16-14

Final Score: #4 3A Buffalo 2 #5 2A Moorcroft 0: 25-19, 25-21

Final Score: 2A Big Horn 2 1A Southeast 0: 25-19, 25-23 (semis)

Final Score: Alliance, NE 2 3A Buffalo 0: 25-16, 25-16 (semis)

Final Score: Burns 2 Newcastle 1: 25-22, 21-25, 15-12 (consolation)

Final Score: 2A Moorcroft 2 3A Wheatland 1: 22-25, 25-18, 15-10 (consolation)

Final Score: Wheatland 2 Newcastle 0: 25-19, 25-18 (7th place match)

Final Score: 3A Burns 2 2A Moorcroft 1: 20-25, 25-14, 15-5 (5th place match)

Final Score: 1A Southeast 2 3A Buffalo 1: 8-25, 25-17, 15-11 (3rd place match)

Final Score: Alliance, NE 2 2A Big Horn 0: 25-18, 25-19 [CHAMPIONSHP]

Silver Bracket

Final Score: #9 Glenrock 2 #11 Wright 0: 25-20, 25-21

Final Score: #10 Douglas 2 #12 Torrington 1: 22-25, 25-21, 15-8

Final Score: 3A Torrington 2 2A Glenrock 0: 28-26, 25-18

Final Score: 3A Douglas 2 2A Wright 0: 25-21, 25-19

Final Score: 3A Torrington 2 2A Wright 1: 22-25, 25-20, 15-9

Final Score: 3A Douglas 2 2A Glenrock 1: 13-25, 25-12, 16-14

North Big Horn County Volleyball Tournament in Lovell & Cowley

Bracket Play

Final Score: 3A Lovell 2 2A Greybull 1: 22-25, 25-16, 15-6

Final Score: Riverside 2 Wind River 0: 25-5, 25-16

Final Score: 1A Meeteetse 2 2A Rocky Mountain 1: 23-25, 25-20, 15-11

Final Score: Wind River 2 Greybull 0: 25-19, 25-14 (consolation)

Final Score: 2A Rocky Mountain 2 1A Burlington 0: 25-15, 25-18 (consolation)

Final Score: 2A Tongue River 2 1A Meeteetse: 25-22, 25-16 (semi)

Final Score: 2A Riverside 2 3A Lovell 0: 25-21, 25-17 (semi)

Final Score: 3A Lovell 2 1A Meeteetse 1: 26-24, 18-25, 15-7 (3rd place match)

Final Score: Riverside 2 Tongue River 0: 25-19, 25-19 [CHAMPIONSHIP]

JV Round Robin

Final Score: Tongue River JV 2 1A Ten Sleep 0: 25-8, 25-16

Final Score: Rocky Mountain JV 1A Ten Sleep 0: 25-13, 25-7

Riverton Invitational

Bracket Play:

Final Score: 3A Kemmerer 2 2A Shoshoni 0: 21-10, 21-9

Final Score: Worland 2 Thermopolis 1: 19-21, 21-9, 15-14

Final Score: 3A Kemmerer 2 2A Big Piney 0: 21-14, 21-7

Final Score: Powell 2 Worland 0: 21-12, 21-16

Final Score: 3A Lander 2 4A Cody 0: 21-13, 21-18

Final Score: Sheridan 2 Riverton 1: 21-15, 7-21, 15-13

Final Score: 3A Thermopolis 2 2A Shoshoni 0: 21-11, 21-11 (consolation)

Final Score: 3A Worland 2 2A Big Piney 1: 20-21, 21-19, 15-9 (consolation)

Final Score: 4A Riverton 2 3A Powell 1: 21-18, 14-21, 15-8

Final Score: 4A Cody 2 3A Kemmerer 0: 21-8, 21-13

Final Score: Kemmerer 2 Powell 0: 21-20, 21-19 (consolation)

Final Score: 3A Lander 2 Sheridan 0: 21-12, 21-13

Final Score: Cody 2 Riverton 0: 21-17, 21-19

Final Score: Cody 2 Sheridan 0: 21-18, 21-17

Final Score: 3A Lander 2 4A Cody 1: 17-21, 21-18, 15-13 [CHAMPIONSHIP MATCH]

Match Play:

2A Wyoming Indian vs. Big Piney JV - missing results

Final Score: Cody JV 2 1A Dubois 0: 21-6, 21-9

2A Wyoming Indian vs. Lander JV - missing results

Final Score: 1A Saratoga 2 Riverton JV 1: 21-18, 20-21, 15-14

2A Wyoming Indian vs. Worland JV - missing results

Final Score: 1A Dubois 2 Thermopolis JV 1: 21-6, 18-21, 15-10

Final Score: 1A Saratoga 2 Worland JV 0: 21-6, 21-17

Final Score: Powell JV 2 1A Dubois 0: 21-7, 21-15

Final Score: Lander JV 2 1A Saratoga 1: 21-19, 21-5, 15-12

Soroco Invitational at Oak Creek, CO

Final Score: 1A Little Snake River 3 Gilpin County (Blackhawk, CO) 0: 25-13, 27-25, 25-17

Final Score: 1A Little Snake River 3 Roaring Fork, CO 1: 25-8, 25-27, 25-23, 25-22

Final Score: Soroco (Oak Creek, CO) 3 1A Little Snake River 1: 25-22, 19-25, 25-18, 25-17

10 Of The Most Famous Wyomingites In History

We asked our listeners to tell us who they thought was the most famous Wyomingite in History, here are the top 10 picks. NOTE: To be a Wyomingite you do NOT have to be born here, but you DO have to have lived here for at least a year.

- 10 Of The Most Famous Wyomingites In History