Regional tournament action is Thursday through Saturday, as the post-season begins for 3A and 4A boys’ teams.

Evanston, Gillette, Lyman, and Newcastle are hosting all the action on the court this weekend.

3A EAST REGIONAL – Newcastle (High School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: Final Score: (SE-3) Torrington 53 (NE-2) Douglas 50

Game 2: Final Score: (SE-1) Wheatland 47 (NE-4) Newcastle 31

Game 3: Final Score: (SE-2) Rawlins 50 (NE-3) Thermopolis 40

Game 4: Final Score: (NE-1) Buffalo 61 (SE-4) Burns 43

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Final Score: Douglas 56 Newcastle 38 - Newcastle eliminated

Game 9: Final Score: Burns 55 Thermopolis 39 - Thermopolis eliminated

Game 5: Final Score: Torrington 45 Wheatland 39 - Torrington qualifies for state

Game 6: Final Score: Rawlins 79 Buffalo 69 - Rawlins qualifies for state

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Final Score: Buffalo 55 Douglas 48 - Buffalo qualifies for state; Douglas is eliminated

Game 11: Final Score: Wheatland 64 Burns 26 - Wheatland qualifies for state; Burns is eliminate

Game 12: Final Score: Wheatland 61 Buffalo 51 – 3rd Place Game

Game 7: Final Score: Rawlins 56 Torrington 49 – Championship Game - Outlaws win Regional Title

 

3A WEST REGIONAL – Lyman (High School)

*Lander wins coin flip with Worland for NW top seed

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: Final Score: (SW-2) Big Piney 61 (NW-3) Powell 52

Game 2: Final Score: (NW-1) Lander 73 (SW-4) Pinedale 41

Game 3: Final Score: (NW-4) Lovell 66 (SW-1) Mountain View 54

Game 4: Final Score: (NW-2) Worland 90 (SW-3) Lyman 58

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Final Score: Powell 61 Pinedale 35 - Pinedale eliminated

Game 9: Final Score: Mountain View 62 Lyman 56 - Lyman eliminated

Game 5: Final Score: Lander 71 Big Piney 58 - Lander qualifies for state

Game 6: Final Score: Worland 66 Lovell 44 - Worland qualifies for state

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Final Score: Powell 67 Lovell 65 - Powell qualifies for state; Lovell is eliminated - Powell's Landon Lengfelder hits the GW-3 at the buzzer, part of his 23 pts.

Game 11: Final Score: Big Piney 40 Mountain View 38 - Big Piney qualifies for state; Mountain View is eliminated

Game 12: Final Score: Big Piney 55 Powell 54 – 3rd Place Game

Game 7: Final Score: Worland 81 Lander 73 – Championship Game - Warriors win Regional Title

 

4A EAST REGIONAL – Gillette (Thunder Basin HS & Gillette College)

*Sheridan earns NE top seed with a win over Laramie, while Thunder Basin lost to Laramie

THURSDAY, FEB. 27:

Game 1: Final Score: (NE-1) Sheridan 63 (SE-4) Cheyenne South 46

Game 2: Final Score: (NE-3) Campbell County 60 (SE-2) Cheyenne East 51

Game 3: Final Score: (NE-2) Thunder Basin 70 (SE-3) Laramie 50

Game 4: Final Score: (SE-1) Cheyenne Central 74 (NE-4) Natrona County 47

FRIDAY, FEB. 28:

Game 8: Final Score: Cheyenne East 87 Cheyenne South 62 - Cheyenne South eliminated

Game 9: Final Score: Natrona County 54 Laramie 51 - Laramie eliminated

Game 5: Final Score: Sheridan 74 Campbell County 66 - Sheridan qualifies for state

Game 6: Final Score: Thunder Basin 69 Cheyenne Central 60 - Thunder Basin qualifies for state

SATURDAY, FEB. 29:

Game 10: Final Score: Cheyenne East 66 Cheyenne Central 41 - East qualifies for state; Central is eliminated

Game 11: Final Score: Campbell County 60 Natrona County 41 - Campbell County qualifies for state; Natrona County is eliminated

Game 12: Final Score: Cheyenne East 62 Campbell County 48 – 3rd Place Game (Pronghorn Center @ Gillette College)

Game 7: Final Score: Thunder Basin 66 Sheridan 61 – Championship Game - 2OT's - Bolts win the Regional Title

 

4A WEST REGIONAL – Evanston (High School & Middle School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: Final Score: (SW-1) Star Valley 58 (NW-4) Riverton 23

Game 2: Final Score: (NW-2) Rock Springs 57 (SW-3) Green River 52

Game 3: Final Score: (NW-3) Cody 55 (SW-2) Evanston 45

Game 4: Final Score: (NW-1) Kelly Walsh 69 (SW-4) Jackson 32

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Final Score: Green River 55 Riverton 53 - Riverton eliminated

Game 9: Final Score: Evanston 62 Jackson 18 - Jackson eliminated

Game 5: Final Score: Star Valley 42 Rock Springs 40 - Star Valley qualifies for state

Game 6: Final Score: Kelly Walsh 56 Cody 31 - Kelly Walsh qualifies for state

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Final Score: Green River 74 Cody 61 - Green River qualifies for state; Cody is eliminated

Game 11: Final Score: Evanston 45 Rock Springs 39 - Evanston qualifies for state; Rock Springs is eliminated

Game 12: Final Score: Evanston 48 Green River 27 – 3rd Place Game (Middle School)

Game 7: Final Score: Star Valley 49 Kelly Walsh 43 – Championship Game - Braves win Regional Title

Enter your number to get our free mobile app