Post-season basketball tournaments are Thursday through Saturday for the teams in Classes 3A and 4A.

Evanston, Gillette, Lyman, and Newcastle will host the regional tournaments this weekend.

3A EAST REGIONAL – Newcastle (High School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: Final Score: (NE-2) Newcastle 53 (SE-3) Wheatland 50

Game 2: Final Score: (SE-1) Rawlins 50 (NE-4) Buffalo 43

Game 3: Final Score: (SE-2) Torrington 55 (NE-3) Thermopolis 39

Game 4: Final Score: (NE-1) Douglas 66 (SE-4) Burns 14

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Final Score: Wheatland 44 Buffalo 34

Game 9: Final Score: Thermopolis 35 Burns 25

Game 5: Final Score: Rawlins 42 Newcastle 36 - Rawlins qualifies for state

Game 6: Final Score: Douglas 61 Torrington 30- Douglas qualifies for state

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Final Score: Wheatland 46 Torrington 39 - Wheatland qualifies for state; Torrington is eliminated

Game 11: Final Score: Newcastle 56 Thermopolis 47 - Newcastle qualifies for state; Thermopolis is eliminated

Game 12: Final Score: Newcastle 43 Wheatland 37 – 3rd Place Game

Game 7: Final Score: Douglas 57 Rawlins 37 – Championship Game - Bearcats win Regional Title

 

3A WEST REGIONAL – Lyman (High School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: Final Score: (SW-1) Mountain View 46 (NW-4) Powell 30

Game 2: Final Score: (SW-3) Pinedale 43 (NW-2) Lander 35

Game 3: Final Score: (NW-1) Worland 64 (SW-4) Big Piney 53

Game 4: Final Score: (SW-2) Lyman 52 (NW-3) Lovell 46

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Final Score: Lander 47 Powell 18 - Powell eliminated

Game 9: Final Score: Lovell 53 Big Piney 31 - Big Piney eliminated

Game 5: Final Score: Mountain View 51 Pinedale 32 - Mountain View qualifies for state

Game 6: Final Score: Lyman 43 Worland 37 - Lyman qualifies for state

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Final Score: Lander 60 Worland 48 - Lander qualifies for state; Worland is eliminated

Game 11: Final Score: Pinedale 50 Lovell 46 - Pinedale qualifies for state; Lovell is eliminated

Game 12: Final Score: Lander 45 Pinedale 16 – 3rd Place Game

Game 7: Final Score: Mountain View 40 Lyman 39 – Championship Game - Buffs win Regional Title

 

4A EAST REGIONAL – Gillette (Thunder Basin HS & Gillette College)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: Final Score: (SE-1) Cheyenne East 68 (NE-4) Sheridan 37

Game 2: Final Score: (NE-2) Natrona County 49 (SE-3) Cheyenne South 21

Game 3: Final Score: (SE-2) Cheyenne Central 46 (NE-3) Campbell County 36

Game 4: Final Score: (NE-1) Thunder Basin 59 (SE-4) Laramie 34

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Final Score: Cheyenne South 52 Sheridan 41 - Sheridan eliminated

Game 9: Final Score: Campbell County 55 Laramie 36 - Laramie eliminated

Game 5: Final Score: Cheyenne East 54 Natrona County 42 - East qualifies for state

Game 6: Final Score: Cheyenne Central 50 Thunder Basin 40 - Central qualifies for state

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Final Score: Thunder Basin 67 Cheyenne South 51 - Thunder Basin qualifies for state; South is eliminated

Game 11: Final Score: Natrona County 47 Campbell County 40 - Natrona qualifies for state; Campbell County is eliminated

Game 12: Final Score: Thunder Basin 58 Natrona County 48 – 3rd Place Game (Pronghorn Center at Gillette College)

Game 7: Final Score: Cheyenne East 53 Cheyenne Central 50 – Championship Game - East wins Regional title

 

4A WEST REGIONAL – Evanston (High School & Middle School)

THURSDAY, MARCH 5:

Game 1: Final Score: (NW-1) Kelly Walsh 50 (SW-4) Jackson 38

Game 2: Final Score: (SW-2) Star Valley 43 (NW-3) Riverton 32

Game 3: Final Score: (SW-1) Green River 58 (NW-4) Cody 42

Game 4: Final Score: (NW-2) Rock Springs 49 (SW-3) Evanston 47

FRIDAY, MARCH 6:

Game 8: Final Score: Riverton 47 Jackson 40 - Jackson eliminated

Game 9: Final Score: Cody 43 Evanston 36 - Evanston eliminated

Game 5: Final Score: Kelly Walsh 29 Star Valley  28 - Kelly Walsh qualifies for state

Game 6: Final Score: Rock Springs 60 Green River 51 - Rock Springs qualifies for state

SATURDAY, MARCH 7:

Game 10: Final Score: Green River 57 Riverton 40 - Green River qualifies for state; Riverton is eliminated

Game 11: Final Score: Star Valley 30 Cody 26 - OT - Star Valley qualifies for state; Cody is eliminated

Game 12: Final Score: Green River 52 Star Valley 36 – 3rd Place Game (Evanston Middle School)

Game 7: Final Score: Kelly Walsh 31 Rock Springs 25 – Championship Game - KW wins Regional Title

mobile_description="Listen anytime, anywhere. Get the best local news, weather coverage and more with our free mobile app."]