Girls Basketball 2A/1A All-Conference List 2014
The best 2A/1A girls basketball players on each side of the state have been named by the coaches.
2A East:
Bailey Bard - Big Horn
Jadyn Mirich – Big Horn
Hannah Pucket – Big Horn
Mardi ONeal – Burns
McKayla Ward – Burns
McKenzie Ward – Burns
Kassidy Miller – Lusk
Kaci Jo Skrukrud – Lusk
Savanah Richter – Moorcroft
Andrea Baker – Pine Bluffs
Sam Hanson – Pine Bluffs
Justine Fourman – Saratoga
Laurel Luke – Southeast
Dani McManamen – Southeast
Madison Pragnell – Southeast
Cayla Adams – Sundance
Kelsie Loken – Sundance
Kacie O’Conner – Sundance
Eryn Aksamit – Tongue River
Sarah Rawlings – Tongue River
Kortni Sharp – Tongue River
Tara Stimpson – Tongue River
Shauna Rasmussen – Wright
2A East Conference Co-Players of the Year: Andrew Baker - Pine Bluffs AND Sarah Rawlings – Tongue River
2A West:
Sarah Shafer – Big Piney
Ceirra Carlson – Greybull
Karlina McIntosh – Greybull
Brett Stephens – Greybull
Kennadi Gilbert – Kemmerer
Lexi Julian – Kemmerer
Marie McClaren – Kemmerer
Tia Tiller – Kemmerer
Madison Vickery – Kemmerer
Lauren Hinckley - Lovell
Chayli McArthur – Lovell
Mykelle Nichols – Lovell
Kim Shumway – Lovell
Marissa Arnold – Rocky Mountain
Shauna Lohman – Rocky Mountain
Kelly Vezain – Rocky Mountain
Annika Deckert – Shoshoni
Olivia Thompson – Shoshoni
Haylee Hoffman - Thermopolis
Delanie Price - Thermopolis
Tory Thoman – Wind River
Josee Vogel – Wind River
Alexa Wagon – Wind River
Micayla Arrington – Wind River
Shaylee Lonedog – Wyoming Indian
Jasmine McGill – Wyoming Indian
Loveeda White – Wyoming Indian
2A West Co-Players of the Year: Tia Tiller - Kemmerer AND Ceirra Carlson - Greybull
1A East:
Caitlin Klatt – Arvada Clearmont
Shayna Kretschman – Arvada Clearmont
Sydnie Eller – Glendo
Bailey Prewitt – Guernsey-Sunrise
Katelynn Hernandez – Guernsey-Sunrise
Jaycee Garman – Hulett
Tessa Garman – Hulett
Maranda Koch – Kaycee
Dakota Winsor – Kaycee
Kylah Meyer – Lingle-Ft. Laramie
Kaylee Grenwald – Lingle-Ft. Laramie
Shaylee Richard – Lingle-Ft. Laramie
Kaylee Seeds – Lingle-Ft. Laramie
Kristen Kilts – Midwest
Mary Clark – Rock River
Kera Kalco – Rock River
Sierra Stricklin – Rock River
Sophie Claycomb – Upton
Erin Crawford – Upton
Bailey Parish – Upton
1A East Co-Players of the Year: Shayna Kretschman – Arvada Clearmont AND Shaylee Richard – Lingle-Ft. Laramie
1A West:
Jasmine Anderson – Burlington
Diana Davidson – Burlington
Shelby Nicholson – Burlington
Kate Fiscus – Cokeville
Kataya Kalstrom – Cokeville
Kaylie Moyers – Cokeville
Alyssa Barkhurst – Encampment
Cassidy Little – Encampment
Stephanie Griffin – Farson Eden
Hailey Clark - HEM
Lilia Hedges – Little Snake River
Katie Lee – Little Snake River
Lydia Skalberg – Little Snake River
Ashton Abarr – Meeteetse
Amelia May - Meeteetse
Haley Sessions – Meeteetse
Rachelle Lynch – St. Stephens
Marcel Oldman – St. Stephens
Carina Lewton – Ten Sleep
Michayla Miller – Ten Sleep
1A West Co-Players of the Year: Shelby Nicholson – Burlington AND Lydia Skalberg – Little Snake River