With another week of basketball in the books, let’s take a look at how the top five girls’ and boys’ teams did in their games over the last week.

This might give fans, players, and coaches a look at each week’s results for just the ranked teams in each week’s WyoPreps Coaches and Media Poll.

Get our free mobile app

We will go ladies first.

Girls Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Cheyenne East: Won 79-29 over Resurrection Christian; Won 58-32 over Ft. Collins (CO); Won 75-39 over Lutheran (Parker, CO).

2 – Cody: Won 51-17 over 3A Powell; game vs. #4 Sheridan was postponed.

3 – Natrona County: Won 50-38 over 3A #4 Pinedale; Won 59-54 over Fruita Monument, CO; Won 47-40 over 3A #1 Lyman.

4 – Sheridan: games vs. 3A Buffalo and #2 Cody were postponed.

5 – Thunder Basin: Won 60-32 over Rock Springs; Won 68-33 over Star Valley; Won 41-37 over 3A #3 Mountain View.

3A

1 – Lyman: Won 52-44 over 4A Laramie; Won 70-35 over 4A South; Lost 47-40 to 4A #3 Natrona County; Won 61-56 over Torrington.

2 – Douglas: Won 58-47 over #5 Lander; Won 70-18 over Kemmerer; Won 71-16 over Worland.

3 – Mountain View: Won 50-37 over South; Lost 39-31 to 4A Kelly Walsh; Lost 41-37 to 4A #5 Thunder Basin.

4 – Pinedale: Lost 50-38 to 4A #3 Natrona County; Lost 57-45 to 4A Laramie; Won 57-27 over 4A South.

5 – Lander: Lost 58-47 to #2 Douglas; Won 51-26 over Burns; Won 57-24 over Wheatland.

2A

1 – Wyoming Indian: Won 43-26 over Big Horn; Won 62-50 over Tongue River; Won 55-28 over Wright.

2 – Moorcroft: Won 50-33 over #5 Glenrock.

3 – Sundance: Lost 53-26 to 3A Newcastle; Won 36-20 over Lead-Deadwood, SD; Lost 47-24 to Belle Fourche, SD.

4 – Rocky Mountain: won 83-17 over 1A Dubois; Won 55-51 over 1A #2 Upton; Lost 55-47 to 1A #1 Cokeville.

5 – Glenrock: Lost 50-33 to #2 Moorcroft; Lost 45-38 to 3A Thermopolis.

1A

1 – Cokeville: won 47-46 over Burlington; Lost 54-44 to #2 Upton; Won 55-47 over 2A #4 Rocky Mountain.

2 – Upton: Won 49-37 over Saratoga; Won 54-44 over #1 Cokeville; Lost 55-51 to 2A #4 Rocky Mountain.

3 – Southeast: Won 33-21 over #5 Kaycee; Won 53-22 over Hulett; Won 34-15 over Encampment; Won 50-24 over Rock River.

4 – Little Snake River: Won 38-36 over 2A Riverside; Won 65-30 over Meeteetse; Won 51-26 over 2A Shoshoni.

5 – Kaycee: Lost 33-21 to #3 Southeast; Won 32-26 over Lingle-Ft. Laramie.

Boys Basketball Top 5 Recap

4A

1 – Thunder Basin: Won 64-48 over Riverton; Won 73-25 over 3A #5 Lyman; Won 76-40 over Rock Springs.

2 – Sheridan: games vs. 3A Buffalo and Cody were postponed.

3 – Cheyenne East: Lost 76-44 to Fossil Ridge (Ft. Collins, CO); Won 79-42 over Sheridan (Denver, CO); Won 77-52 over Severance, CO.

4 – Kelly Walsh: Won 78-40 over 3A #5 Lyman; Won 78-26 over Evanston; Won 58-45 over Fruita Monument, CO.

5 – Cheyenne Central: Won 106-17 over Sheridan (Denver, CO); Lost 73-69 to Severance, CO; Lost 57-54 to Fossil Ridge (Ft. Collins, CO).

3A

1 – Douglas: Won 60-52 over #2 Worland; Won 45-28 over Kemmerer; Won 60-53 over Lander.

2 – Worland: Lost 60-52 to #1 Douglas; Won 63-51 over Burns; Won 62-49 over Wheatland.

3 – Rawlins: Lost 50-37 to 4A Green River.

4 – Buffalo: game vs. 4A Sheridan was postponed.

5 – Lyman: Lost 64-62 to 4A Natrona; Lost 78-40 to 4A #4 Kelly Walsh; Lost 73-25 to 4A #1 Thunder Basin; Won 74-66 over 4A South.

2A

1 – Pine Bluffs: Won 58-39 over Bridgeport, NE; Won 79-20 over Poudre Community Academy; Won 72-66 over Arvada, CO; Lost 58-57 to Sterling, CO.

2 – Rocky Mountain: Won 57-55 in OT over 1A #3 Dubois; Lost 63-47 to 1A #1 Upton; Won 56-36 over Cokeville.

3 – Big Piney: did not end up playing.

4 – Tongue River: Won 84-62 over Wyoming Indian; Won 64-47 over #5 Wind River; Won 88-44 over Wright; Won 52-41 over Greybull.

5 – Wind River: Won 87-49 over Wright; Lost 64-47 to #4 Tongue River; Lost 60-51 to 2A Big Horn.

1A

1 – Upton: Won 66-54 over #2 Saratoga; Won 65-24 over Cokeville; Won 63-47 over 2A #2 Rocky Mountain.

2 – Saratoga: Lost 55-51 to 2A Shoshoni; Won 62-54 over #3 Dubois; Lost 66-54 to #1 Upton.

3 – Dubois: Lost 62-54 to #2 Saratoga; Lost 57-55 in OT to 2A #2 Rocky Mountain; Won 51-37 over 2A Riverside.

4 – Burlington: Won 68-19 over H.E.M.; Lost 62-53 to 2A Shoshoni; Lost 62-56 to Cokeville; Lost 72-65 to 2A St. Stephens.

5 – Farson-Eden: Lost 39-29 to 4A Evanston; Lost 39-28 to 4A Natrona; Lost 40-34 to 4A Kelly Walsh JV.

Douglas Basketball Tournament

Douglas Basketball Tournament