The boys’ basketball coaches from across Wyoming have selected who they believe were the top players in each 1A and 2A conference.

Here is the list of players in each quadrant, including any special honors announced for the 2021-22 season.

Get our free mobile app

CLASS 2A:

NORTHEAST

Cade Butler – Big Horn

Cooper Garber – Big Horn

Toby Schons – Big Horn

Vincent Spradling – Big Horn

Gunner McLaughlin – Sundance

Keaton Mills – Sundance

Brant Brockman – Tongue River

Eli Cummins – Tongue River

Colter Hanft – Tongue River

Garrett Ostler – Tongue River

LJ Morgan – Wright

Parker Worman – Wright

Player of the Year: Brant Brockman, Tongue River

 

NORTHWEST

Carlos Rodriguez – Greybull

Cale Wright – Greybull

Dylan Alexander – Riverside

Kendrick Beckman – Rocky Mountain

Nate Minemyer – Rocky Mountain

Ben Simmons – Rocky Mountain

Carsyn Weber – Rocky Mountain

Nathon Cousineau – Shoshoni

Trey Fike – Shoshoni

Alex Mills – Shoshoni

Player of the Year: Alex Mills, Shoshoni

 

SOUTHEAST

Terrin Fauber – Glenrock

Logan Jones – Glenrock

Aiden Orozco – Glenrock

Cory Bruegger – Lusk

Walker Kupke – Lusk

Mason Wells – Lusk

Emiliano Castillo – Pine Bluffs

Ryan Fornstrom – Pine Bluffs

Collin Jessen – Pine Bluffs

Stu Lerwick – Pine Bluffs

Dalton Schaefer – Pine Bluffs

Reed Thompson – Pine Bluffs

Player of the Year: Stu Lerwick, Pine Bluffs

 

SOUTHWEST

Seth Stoutenburg – Big Piney

Ethan Whiterock – Big Piney

Jordan Barraza – St. Stephens

JayCee Herbert – Wind River

Trey Mulholland – Wind River

Chaumbrey Romero – Wind River

Wylie Shearer – Wind River

Vidale C’Bearing – Wyoming Indian

Brandon Coffee – Wyoming Indian

Hunter Lonedog – Wyoming Indian

Player of the Year: Chaumbrey Romero, Wind River

CLASS 1A:

NORTHEAST

Norris Graves – Arvada-Clearmont

Bryce Ackerman – Hulett

Ty Kromarek – Hulett

Hunter Reilly – Hulett

Harley Davis – Kaycee

Zane Neville – Kaycee

Jacob Jones – Midwest

Nathan Baker – Upton

Reece Barritt – Upton

Luca Brooks – Upton

Chase Mills – Upton

Dawson Smith – Upton

Player of the Year: Luca Brooks, Upton

 

NORTHWEST

Carson Jones – Burlington

Cohen Schlenker – Burlington

Grant Winters – Burlington

Max Claar – Dubois

Clayton Rux – Dubois

Ryan Wells – Dubois

Cody Wright – Dubois

Dace Bennett – Meeteetse

Mickel Ogden – Meeteetse

Asher Lyman – Ten Sleep

Player of the Year: Cody Wright, Dubois

 

SOUTHEAST

Tristan Hohnholt – Guernsey-Sunrise

Rawland Isabell – Guernsey-Sunrise

Brian McCoid – Guernsey-Sunrise

Aidan Matheus – Lingle-Ft. Laramie

Brodie Roberts – Lingle-Ft. Laramie

Nolan Spears – Lingle-Ft. Laramie

Christian Taylor – Rock River

Ayden Desmond – Southeast

Kirk Kay – Southeast

Austin Short – Southeast

Player of the Year: Brian McCoid, Guernsey-Sunrise

 

SOUTHWEST

Treyson Dayton – Cokeville

Koye Gilbert – Encampment

Cree Jones – Farson-Eden

Trevor Jones – Farson-Eden

Zane Matheson – Little Snake River

Hadley Myers – Little Snake River

Landon Prestrud – Little Snake River

Grady Bartlett – Saratoga

Grant Bartlett – Saratoga

JD Buttle – Saratoga

Co-Player of the Year: Grady Bartlett & Grant Bartlett, Saratoga

PhotoFest! 1A/2A Basketball Championship Games

PhotoFest! 1A/2A Basketball Championship Games