The prep boys' basketball season in the Cowboy State is nearly complete.

Class 1A and 2A teams have finished their season. Some of the 3A and 4A teams are done, as well, while others will conclude their season this weekend at the state tournament.

This standings update includes all games played through March 5, 2022.

Get our free mobile app

4A East: (Overall Record, followed by Conference Record)

Thunder Basin 21-3, 9-1

Cheyenne Central 14-10, 7-3

Cheyenne East 20-5, 7-3

Sheridan 18-6, 6-4

Kelly Walsh 20-5, 6-4

Cheyenne South 10-13, 3-7

Laramie 10-13, 2-8

Campbell County 3-19, 0-10

4A West: (Overall Record, followed by Conference Record)

Riverton 19-5, 10-0

Green River 14-8, 8-2

Star Valley 12-11, 8-2

Cody 6-15, 4-6

Jackson 9-12, 4-6

Natrona County 12-15, 4-6

Rock Springs 6-21, 2-8

Evanston 4-19, 0-10

3A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Worland 24-2, 6-0

Lander 10-13, 4-2

Powell 14-10, 2-4

Lovell 6-15, 0-6

3A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Lyman 15-11, 6-0

Mountain View 11-15, 3-3

Kemmerer 13-11, 3-3

Pinedale 0-24, 0-6

3A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Douglas 22-3, 6-0

Buffalo 17-8, 4-2

Thermopolis 11-14, 1-5

Newcastle 6-15, 1-5

3A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rawlins 20-3, 6-0

Wheatland 8-16, 3-3

Burns 9-15, 2-4

Torrington 7-17, 1-5

2A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rocky Mountain 17-9, 5-1

Greybull 13-12, 4-2

Shoshoni 13-14, 3-3

Riverside 3-20, 0-6

2A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Wind River 19-8, 5-1

Wyoming Indian 9-12, 4-2

Big Piney 10-14, 2-4

St. Stephens 12-12, 1-5

2A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Tongue River 24-4, 8-0

Big Horn 16-11, 6-2

Wright 15-15, 3-5

Sundance 13-12, 3-5

Moorcroft 7-19, 0-8

2A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Pine Bluffs 24-3, 4-0

Lusk 8-14, 1-3

Glenrock 3-18, 1-3

1A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Dubois 22-3, 6-0

Burlington 11-16, 4-2

Meeteetse 10-11, 1-5

Ten Sleep 7-10, 1-5

1A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Saratoga 16-6, 7-1

Little Snake River 9-12, 5-3

Farson-Eden 11-14, 4-4

Cokeville 8-17, 3-5

Encampment 7-9, 1-7

1A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Upton 26-1, 8-0

Kaycee 10-12, 6-2

Hulett 12-13, 4-4

Midwest 6-14, 2-6

Arvada-Clearmont 0-20, 0-8

1A Southeast: (Overall Record, Utilizes a Points-based seeding for the postseason)

Southeast 13-14, 24 points

Lingle-Ft. Laramie 12-15, 22 points

Guernsey-Sunrise 13-8, 21 points

H.E.M. 3-16, 3 points

Rock River 2-18, 2 points

PhotoFest! 1A/2A Basketball Championship Games

PhotoFest! 1A/2A Basketball Championship Games