The girls' basketball standings are complete through the regular season for 1A and 2A teams. There's one week left for 3A and 4A.

Teams are listed according to their conference quadrant record first, and then alphabetically if there's a tie.

4A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Kelly Walsh 13-4, 4-1

Rock Springs 13-6, 4-1

Riverton 12-8, 2-3

Cody 7-11, 0-5

4A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Green River 15-4, 5-0

Star Valley 11-9, 3-2

Evanston 8-12, 1-4

Jackson 2-17, 1-4

4A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Thunder Basin 16-5, 5-0

Campbell County 7-13, 3-2

Natrona County 12-6, 2-3

Sheridan 2-17, 0-5

4A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Cheyenne Central 16-3, 4-1

Cheyenne East 18-3, 4-1

Cheyenne South 6-14, 2-3

Laramie 4-15, 0-5

3A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Worland 15-5, 5-0

Lander 14-5, 3-2

Powell 3-15, 1-4

Lovell 3-15, 1-4

3A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Lyman 11-10, 4-0

Mountain View 13-6, 3-1

Pinedale 7-11, 1-3

Big Piney 4-14, 0-4

3A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Douglas 19-1, 5-0

Buffalo 7-13, 2-3

Newcastle 5-11, 2-3

Thermopolis 11-9, 1-4

3A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rawlins 11-8, 5-0

Torrington 10-8, 3-2

Wheatland 10-9, 2-3

Burns 6-14, 0-5

2A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Rocky Mountain 17-5, 5-1

Greybull 9-11, 4-2

Riverside 11-10, 2-4

Tongue River 9-12, 1-5

2A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Wyoming Indian 20-3, 6-0

Wind River 13-7, 4-2

Kemmerer 6-16, 1-5

Shoshoni 3-19, 1-5

2A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Moorcroft 17-5, 5-1

Big Horn 9-12, 4-2

Sundance 8-13, 3-3

Wright 1-19, 0-6

2A Southeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Pine Bluffs 16-4, 6-0

Lusk 14-7, 3-3

Southeast 13-8, 3-3

Glenrock 4-16, 0-6

1A Northwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Meeteetse 13-7, 6-0

Ten Sleep 12-7, 3-3

Burlington 6-12, 3-3

St. Stephens 2-18, 0-6

1A Southwest: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Cokeville 18-2, 8-0

Saratoga 10-9, 5-3

Little Snake River 12-10, 5-3

Farson-Eden 7-14, 2-6

Encampment 7-14, 0-8

1A Northeast: (Overall Record, followed by Quadrant Record)

Upton 12-8, 8-0

Kaycee 15-6, 6-2

Arvada-Clearmont 8-11, 4-4

Hulett 5-13, 2-6

Midwest 1-18, 0-8

1A Southeast: (Overall Record, do not play Quadrant games – seeding based on a points system)

Rock River 13-7 (26 pts)

Lingle-Ft. Laramie 10-11 (23 pts – owns head-to-head tie-breaker vs. H.E.M.)

H.E.M. 14-4 (23 pts)

Guernsey-Sunrise 2-18 (4 pts)

Glendo 0-13 (0 pts)

Enter your number to get our free mobile app