The Wyoming Coaches Association announced the 2022 all-state honors for the high school track and field season.

There is no voting for these honors. This award is given to a student-athlete that finished in the top two of an individual event or as part of a first-place relay.

Seven girls earned the third all-state award of their prep career. They are Cokeville’s Emmie Barnes and Kylee Dayton, Jordan Stoddard from Southeast, Carleigh Reish of Tongue River, Larissa McElroy from Wyoming Indian, Jenna Hillman of Powell, and Jackson’s Kate Brigham. With the 2020 season being canceled due to the virus, these seven student-athletes missed out on possibly being four-time honorees.

There are 39 more girls who received all-state for the second time in their high school career.

Get our free mobile app

Athletes are listed by the school name first, and then alphabetically by their last name.

CLASS 1A:

Jessie Michaels – Burlington (All-State 2021)

Emmie Barnes – Cokeville (All-State 2019 & 2021)

Kylee Dayton – Cokeville (All-State 2019 & 2021)

Bryli Groll – Cokeville (All-State 2021)

T’ylsa Solaas – H.E.M.

Avery Scott – H.E.M.

Justine Widdison – H.E.M.

Rainey Wilson – H.E.M.

Bindi Hill – Kaycee

Karcee Maya – Kaycee

Jada Kaufman – Lingle-Ft. Laramie

Maddy Saul – Lingle-Ft. Laramie

Brenly Shipp – Lingle-Ft. Laramie

Izzy Spears – Lingle-Ft. Laramie

Emma Walker – Lingle-Ft. Laramie

Jaycie Ervin – Meeteetse

Whitney Bennett – Saratoga (All-State 2021)

Olivia Everett – Saratoga

Makenna King – Saratoga

Josie Little – Saratoga

Madison Teichman – Saratoga

Rhiwan Williams – Saratoga

Harper Boche – Southeast (All-State 2021)

Shelby Ekwall – Southeast (All-State 2021)

Angie Logsdon – Southeast

Jordan Stoddard – Southeast (All-State 2019 & 2021)

Jerrica Caylor – Upton (All-State 2021)

Alyson Louderback – Upton

Sophie Louderback – Upton

Maddie Mills – Upton

Zoey Wilson – Upton

CLASS 2A:

Ashley Billings – Big Horn

Annabelle Davies – Big Horn

Peyton McLaughlin – Big Horn

Kate Mohrmann – Big Horn

Saydee Zimmer – Big Horn

Morgan Brown – Big Piney

Shelby Guest – Big Piney

Jolynn Jones – Big Piney

Hannah Runyan – Big Piney

Micah Strong – Big Piney

Emma York – Big Piney

Megann Farley – Glenrock

Summer Schumacher – Glenrock (All-State 2021)

Gracie Sixby – Glenrock

Isabella Taylor – Glenrock (All-State 2021)

Ann-Marie Young – Glenrock

Jazmine Ladwig – Lusk

Melody ZumBrunnen – Lusk

Char Cranston – Moorcroft

Talissa Fischbach – Moorcroft

Mallory Jones – Moorcroft (All-State 2021)

Kaylee Terry – Moorcroft

Cathy Purdum – Pine Bluffs

Monse Serrano – Pine Bluffs (All-State 2021)

Alyssa Slade – Pine Bluffs (All-State 2021)

Vaidyn Vanderploeg – Riverside

Bailey Hofland – Sundance (All-State 2021)

Maddy Hill – Tongue River (All-State 2021)

Jane Pendergast – Tongue River (All-State 2021)

Carleigh Reish – Tongue River (All-State 2019 & 2021)

Carly Moore – Wright

Larissa McElroy – Wyoming Indian (All-State 2019 & 2021)

CLASS 3A:

Carley Norman – Buffalo (All-State 2021)

Emma Gonzalez – Burns (All-State 2021)

Avery Bever – Lander

Avery Crane – Lander (All-State 2021)

Alexa Coleman – Lander

Ameya Eddy – Lander

Abigail Gribowskas – Lander

Sage Bradshaw – Lyman (All-State 2021)

Kendyll Dickerson – Lyman

Jaylee Antonino – Mountain View

Katie Giorgis – Mountain View

Mya Hutchings – Mountain View

Mylie Micheli – Mountain View (All-State 2021)

Natalee Rudy – Mountain View

Caprice Winn – Mountain View

Katy Dexter – Pinedale

Anna Bartholomew – Powell (All-State 2021)

Waycee Harvey – Powell (All-State 2021)

Jenna Hillman – Powell (All-State 2019 & 2021)

Megan Jacobsen – Powell (All-State 2021)

Reagan Thompson – Powell (All-State 2021)

Eva Nitschke – Rawlins (All-State 2021)

Trista Palmer – Rawlins

Shania Scheel – Rawlins

Ryann Smith – Rawlins

Ina King – Thermopolis

Allison Brummell – Torrington (All-State 2021)

Mattie Jones – Torrington

Desirae Iacovetto – Wheatland

Lily Nichols – Wheatland (All-State 2021)

CLASS 4A:

Sydalee Brown – Campbell County (All-State 2021)

Reese Dorr – Campbell County

McKenna Hayes – Campbell County

Nyomi Moore – Campbell County (All-State 2021)

Aja Roberts – Campbell County (All-State 2021)

Brinkley Lewis – Cheyenne Central

Sydney Morrell – Cheyenne Central

Kaya Pillivant – Cheyenne Central

Katie Thomson – Cheyenne Central

Taliah Morris – Cheyenne East (All-State 2021)

Mekenzie Clark – Cody

Ada Nelson – Cody

Ava Stafford – Cody

Taylen Stinson – Cody

Stacia Barker – Evanston (All-State 2021)

Lillian Munoz – Green River (All-State 2021)

Kate Brigham – Jackson (All-State 2019 & 2021)

Jaycie Chatam – Jackson (All-State 2021)

Rebecca Griebel – Jackson (All-State 2021)

Lucy Turner – Jackson

Elayna Chafee – Kelly Walsh (All-State 2021)

Abigail Milby – Kelly Walsh (All-State 2021)

Addie Forry – Laramie (All-State 2021)

Alesha Lane – Natrona County (All-State 2021)

Ella Spear – Natrona County

Preslee Moser – Sheridan

Hannah Sullivan – Sheridan

Avery Hanberg – Star Valley

Sara McKen – Star Valley

Kammi Merritt – Star Valley

Ava Morgan – Star Valley

Gabby Mendoza – Thunder Basin (All-State 2021)

Wyoming Girls State Track Meet Day #3 5-21-22

Wyoming Girls State Track Meet Day #3  5-21-22