It’s month three of the prep volleyball season in Wyoming. Three weeks are left in the regular season for 2023.

Class 1A schools will be at a Jamboree in Basin on Friday and Saturday. Class 3A West schools have conference duals in Powell on those same two days.

The rest of the schedule has some conference quadrant, cross-quadrant, and a mix of other matches throughout the week.

Get our free mobile app

The schedule for Week 7 is below. All schedules are subject to change. For any updates, please reach out to david@wyopreps.com. Games are listed by start time with preference given to teams in our rankings.

Tuesday, Oct. 3

Class 4A

Final Score: #1 Laramie 3 Cheyenne South 0 = 25-8, 25-17, 25-12 (conference match)

Class 3A

Final Score: Douglas 3 Torrington 1 = 25-23, 19-25, 25-13, 25-19 (conference match)

Class 1A

Final Score: Encampment 3 H.E.M. 0 = 25-18, 25-18, 25-15

Interclass

Final Score: 3A #3 Powell 3 4A Sheridan 1 = 25-19, 25-10, 22-25, 25-20

Final Score: 3A #2 Mountain View 3 4A Green River 0 = 25-17, 25-18, 25-23

Out-of-State Opponent

Final Score: Hill City, SD 3 2A Sundance 1 = 25-17, 21-25, 25-11, 25-13

Wednesday, Oct. 4

Class 2A

Final Score: Wyoming Indian 3 St. Stephens 0 = 25-16, 25-11, 25-12 (conference match)

Out-of-State Opponent

Final Score: 4A Jackson 3 Teton (Driggs, ID) 0 = 25-11, 25-15, 25-13

NEW RANKINGS ARE OUT ON THURSDAYS

Thursday, Oct. 5

Class 4A

Final Score: #2 Thunder Basin 3 #5 Campbell County 1 = 21-25, 25-20, 25-23, 25-21 (conference match)

Final Score: Cheyenne East 3 Cheyenne East 1 = 25-20, 20-25, 25-17, 25-19 (conference match)

Class 3A

Final Score: #1 Buffalo 3 Rawlins 0 = 25-8, 25-11, 25-18

Final Score: Douglas 3 Glenrock 0 = 25-8, 25-18, 25-9

Class 2A

Final Score:  Big Piney 3 Kemmerer 1 = 25-20, 25-16, 18-25, 25-21 (conference match)

Final Score: Lingle-Ft. Laramie 3 Lusk 0 = 25-7, 25-15, 25-22 (conference match)

Class 1A

Final Score: Meeteetse 3 Ten Sleep 0 = 25-8, 25-9, 25-5 (conference match)

Interclass

Final Score: 1A Hulett 3 3A Moorcroft 1 = 25-18, 25-15, 21-25, 25-21

Out-of-State Opponent

Final Score: Gering, NE 3 3A #4 Wheatland 1 = 17-25, 25-21, 25-14, 25-19

Non-Varsity Opponent

Final Score: Riverton JV 3 1A Farson-Eden 1 = 25-12, 19-25, 25-18, 25-19

Friday, Oct. 6

Class 4A

Final Score: #3 Cody 3 Evanston 0 = 25-8, 25-13, 25-12

Final Score: Sheridan 3 Natrona County 1 = 13-25, 25-23, 25-12, 25-22 (conference match)

Final Score: #4 Kelly Walsh 3 Jackson = 25-11, 25-20, 25-11 

Final Score: #5 Star Valley 3 Rock Springs 0 = 25-22, 25-16, 25-21

Final Score: Riverton 3 Green River 1 = 23-25, 30-28, 25-14, 25-19

Class 3A

Final Score: Lander 3 Thermopolis 0 = 25-17, 25-21, 25-17

Final Score: #3 Powell 3 Pinedale 0 = 25-14, 25-15, 25-21

Final Score: Lander 3 Worland 1 = 24-26, 25-14, 25-13, 25-23

Final Score: #1 Mountain View 3 Lovell 0 = 25-16, 25-14, 25-11

Final Score: #5 Lyman 3 #3 Powell 2 = 21-25, 25-16, 21-25, 25-18, 15-13

Final Score: #5 Lyman 3 Thermopolis 0 = 25-15, 25-17, 25-14

Final Score: Pinedale 3 Lovell 1 = 25-22, 9-25, 25-14, 25-18

Final Score: #1 Mountain View 3 Worland 1 = 25-15, 19-25, 27-25, 25-10

Final Score: Torrington 3 Newcastle 0 = 25-14, 25-18, 25-11

Class 2A

Final Score: #1 Big Horn 3 Rocky Mountain 1 = 25-18, 19-25, 25-10, 25-16

Final Score: #4 Tongue River 3 #2 Greybull 2 = 18-25, 23-25, 25-17, 25-23, 15-8 

Interclass

Final Score: 2A Sundance at 3A Moorcroft 0 = 25-13, 25-10, 25-5

Final Score: 2A Wyoming Indian 3 1A H.E.M. 0 = 25-16, 25-10, 25-23

Final Score: 1A #4 Southeast 3 2A Lingle-Ft. Laramie 2 = 19-25, 25-18, 26-24, 17-25, 15-12 

Tournaments

1A Jamboree – at Basin – Riverside HS Gym, Elementary School, and Community Center (rolling schedule after first 2 match times) REVISED!

Final Score: Farson-Eden 3 Ft. Washakie 0 = 25-16, 25-18, 25-5

Final Score: Meeteetse 3 Midwest 0 = 31-29, 25-17, 26-24

Final Score: #5 Riverside 3 Kaycee 1 = 25-15, 23-25, 25-8, 25-12

Final Score: #1 Little Snake River 3 Meeteetse 0 = 25-13, 25-5, 25-14

Final Score: Saratoga 3 Burlington 2 = 25-17, 13-25, 25-14, 23-25, 15-12

Final Score: #2 Upton 3 Dubois 0 = 25-13, 25-18, 25-14

Final Score: Arvada-Clearmont 3 Ft. Washakie 1 = 12-25, 25-7, 25-17, 25-22

Final Score: Encampment 3 Midwest 2 = 25-20, 23-25, 25-11, 20-25, 15-8

Final Score: Hulett 3 Farson-Eden 0 = 25-23, 25-13, 25-23

Final Score: #2 Upton 3 #5 Riverside 1 = 25-23, 26-28, 25-14, 25-17

Final Score: Burlington 3 Kaycee 0 = 25-6, 25-17, 25-21

Final Score: Encampment 3 Arvada-Clearmont 1 = 22-25, 25-22, 25-17, 25-16

Final Score: Saratoga 3 Dubois 1 = 25-10, 16-25, 25-23, 26-24

Final Score: #1 Little Snake River 3 Hulett 0 = 25-10, 25-14, 25-18

Saturday, Oct. 7

Class 4A

Final Score: Jackson 3 Rock Springs 2 = 25-18, 25-23, 18-25, 23-25, 15-9

Final Score: #3 Cody 3 Green River 0 = 25-18, 25-21, 25-14

Final Score: #4 Kelly Walsh 3 #5 Star Valley 0 = 25-23, 25-17, 25-23

Final Score: Riverton 3 Evanston 0 = 25-23, 25-22, 25-17

Class 3A

Final Score: Lander 3 Lovell 0 = 25-21, 25-16, 25-18

Final Score: #5 Lyman 3 Worland 1 = 25-17, 25-10, 23-25, 25-22

Final Score: #1 Mountain View 3 #3 Powell 2 = 23-25, 25-16, 28-30, 25-19, 15-5

Final Score: #1 Mountain View 3 Thermopolis = 25-17, 25-13, 25-13

Final Score: Worland 3 Pinedale 1 = 25-17, 15-25, 25-19, 25-21

Final Score: #5 Lyman 3 Lovell 0 = 25-18, 25-13, 25-22

Final Score: Pinedale 3 Thermopolis 0 = 25-20, 25-8, 25-12

Final Score: #3 Powell 3 Lander 1 = 25-18, 25-17, 24-26, 25-16

Final Score: #4 Wheatland 3 Newcastle 0 = 25-5, 25-20, 25-13

Final Score: #1 Buffalo 3 Torrington 1 = 25-21, 16-25, 25-16, 25-16

Final Score: Rawlins 3 Glenrock 0 = 25-19, 25-14, 25-17

Class 2A

Final Score: #2 Wright 3 Shoshoni 0 = 25-17, 25-12, 25-17

Final Score: #2 Wright 3 #5 Pine Bluffs 1 = 25-15, 21-25, 25-17, 25-18 (at Shoshoni)

Final Score: Wind River 3 Wyoming Indian 0 = 25-16, 25-20, 25-22

Final Score: #1 Big Horn 3 #4 Tongue River 0 = 25-19, 25-9, 25-12 (conference match)

Final Score: #2 Greybull 3 Rocky Mountain 0 = 25-15, 25-18, 25-15 (conference match)

Final Score: Shoshoni 3 #5 Pine Bluffs 2 = 12-25, 25-15, 9-25, 25-23, 16-14

Class 1A

Final Score: #4 Southeast 3 H.E.M. = 25-11, 25-7, 25-9 (conference match)

Tournaments

1A Jamboree – at Basin – Riverside HS Gym, Elementary School, and Community Center (rolling schedule after first 2 match times) REVISED!

Final Score: Dubois 3 Midwest 1 = 17-25, 25-18, 25-14, 25-20

Final Score: #1 Little Snake River 3 #2 Upton 1 = 26-24, 19-25, 25-23, 25-22

Final Score: Farson-Eden 3 Arvada-Clearmont 0 = 25-19, 25-10, 25-23

Final Score: Hulett 3 Saratoga 0 = 25-20, 25-23, 25-23

Final Score: Kaycee 3 Meeteetse 0 = 25-22, 27-25, 25-16

Final Score: Encampment 3 Ft. Washakie 0 = 25-3, 25-12, 25-11

Final Score: #1 Little Snake River 3 #5 Riverside 0 = 25-17, 25-14, 25-20

Final Score: Farson-Eden 3 Midwest 1 = 21-25, 25-17, 25-16, 25-15

Final Score: Burlington 3 Arvada-Clearmont 0 = 25-11, 25-13, 25-16

Final Score: Encampment 3 Meeteetse 1 = 23-25, 25-20, 25-23, 25-18

Final Score: Hulett 3 Ft. Washakie 0 = 25-15, 25-5, 25-8

Final Score: Dubois 3 Kaycee 0 = 25-19, 25-23, 25-10

Final Score: Saratoga 3 #5 Riverside 2 = 17-25, 25-20, 25-23, 18-25, 15-13

Final Score: #2 Upton 3 Burlington 1 = 26-24, 23-25, 25-21, 28-25

Wyoming High School Sports Pics of the Week: Sept. 21-23

Wyoming High School Sports Pics of the Week: Sept. 21-23

Gallery Credit: Karen Peruolis, Herder Pride, Frank Gambino, Angie Erickson, Ashley Jessen, Libby Ngo, John Harris, Shannon Dutcher, James Yule, Greg Wise, Erin Hager, Susan Bullard, Adria Trembly, Jessica Schooner, Upton-Sundance Patriots, Lisa Shaw, Tony Montoya, Tina Frady, Casey Muffley,

More From WyoPreps